Vše pro dobro světa a Nošovic

All for the Good of the World and Nosovice!

Dokumentární

Česko, 2010, 82 min

Vít Klusák

Jakub Halousek

Mrzí mě, že ten potenciál se nesetkal s Klusákovými schopnostmi (které by podle Českého míru a Snu měl mít) i tentokrát, protože tohle mohl být jeho nejlepší dokument. Místo toho plochá, jednonázorová a podivně nekonkrétní kritika ani nevím čeho. (O co se vlastně dokument snaží. Neměla továrna vzniknout? Měla vzniknout za jiných podmínek? Měla vzniknout, ale její majitelé se mají jinak chovat? Vůbec nevím!) Je to tím, že je na to Klusák sám?(27.12.2011)

Nejvíc asi pobaví "reklama" na Nošovické zelí. Jinak je to dost film z jednoho úhlu pohledu, Hyundaika je tu zobrazena jako hrozivá nadnárodní korporace, co zaměstnává otroky... Já nevim, todle je dost těžký, a když nějakej Vojta postává před továrnou a všechny vyzívá ke stávce, člověk, co nemá co ztratit... je jasný že ostatní se na něj vykašlou, o práci (i když už tak dost mizernou) přece jen můžou přijít právě oni. No co se týče výhružných dopisů, co se týče porušování smluv a vyplácení každého obyvatele sto tisíci, jen aby vytvořili nátlak.... a ještě tuším že tam jsou obrovské daňové úlevy na několik let, po kterých se korejci zase možná seberou a půjdou do Polska... No, je to dost ožehavé, i když trošku vyčpělé téma...(23.5.2011)

• Houdini

Český Lev 1 nominace: Dokument(4.3.2012)

• heyda

Doporučuji zapnout tento dokument až od 50. minuty. Do té doby velká nuda, zoufale málo informací, žádné zajímosti a velmi chabé technické provedení - pro mě velké zklamání. Už jsem si říkal, že Vít Klusák se v Českém snu úplně rozdal a teď už nemá co nabídnout. No naštěstí poslední třetina dokumentu je ucházející, ale to vystačí bohužel jen na 2 hvězdičky. Škoda, téma je to rozhodně zajímavější než dokument o něm pojednávající. 45%(22.5.2011)

O trochu slabší než dosavadní počiny Klusáka-Remundy, spíše jde o mozaiku různorodých názorů, událostí a absurdností kolem továrny v Nošovicích bez jakékoliv chronologie či vývoje. Ani situace nejsou tak vděčné jak jsem očekával - zcela chybí počátek celé situace a pohled na rozjitřené společenství ve vesnici, jen na začátku se objeví jisté informativní zmínky. Postoj vesnice k továrnímu kolosu je spíše náznakový a autor se spíše zaměřuje na problémy zaměstnanců, jež ani nepochází z Nošovic, na veselou práci na zapleveleném zelném poli, exkurzi vesničanů do továrny, která není příležitostí k žádné konfrontaci, jen k vyslechnutí zcestných průpovídek starších žen. Film jako by měl obroušené hrany a nesnažil se riskantně tnout do živého, jak tomu bylo předtím - že by k tomu Klusák přeci jen potřeboval Remundu? Každopádně reklama na zelí po závěrečných titulkách strčí do kapsy i videoklip z Českého míru, a zajišťuje filmu napevno čtvrtou hvězdu.(29.10.2010)

• - Režisér Vít Klusák si kvůli natáčení tohoto filmu udělal řidičák a koupil auto. Nejedná se však o vůz značky Hyundai. (Zdroj: Hypermarket Film)

• - Film je pravděpodobně poslední český dokument, který se natáčel filmovou technologií super16 mm, vše se dnes točí na digitál. (Zdroj: Hypermarket Film)

• - Podle novinářů se jedná o první český dokument, který se kriticky vymezuje vůči nadnárodnímu koncernu. (Zdroj: Hypermarket Film)