Vše pro dobro světa a Nošovic

All for the Good of the World and Nosovice!

Dokumentární

Česko, 2010, 82 min

Vít Klusák

Jakub Halousek

Sice jsem přišel o dvacet minut později, i tak mě dokument strhnul a pobavil. Sice se mi nelíbil tolik jako třeba Český mír, ale přišel mi hodně povedenej. Moc se mi líbila kamera, která je dost akční, Klusák se dost odvázal. Líbil se mi i režijní styl, kdy padající hlávky zelí jsou snímány pomalu jak z hororu. Hudba je opět podařená. Klusákův přístup se mi líbí, i když je fakt, že z některých lidí dělá trošku blbce, líbí se mi, jak nahlíží na film. Sice tu chybí pohled nějakýho trošku spokojenýho zaměstnance a ne jen pár vět, ale je to fajn dokument. Myslim, že Klusák (ať už sám nebo s Remundou) jednou natočej geniální českej dokument ala Michael Moore. 70%(3.2.2011)

Chtěl bych vidět celovečerní dokument o veteránovi číslo 27, který pěstuje masožravé rostliny. Jeho příběh by mohl v křečovitých větách odvyprávět muž s kloboukem a smíšenými pocity. Režie by se ujal Filip Remunda. Netuším jaké ‘‘fašistické‘‘ praktiky nastolilo vedení Hyundaie svým zaměstnancům, ale vzhledem k tomu, že tam každý druhý plácne, že v regionu nejsou pracovní příležitosti, tak bych předpokládal, že si místní lidé budou práce více vážit (byť je ta práce náročná a finančně to také nebude terno). Pokud jednou potká občany Nošovic a okolí podobná nepřízeň osudu jako obyvatele městečka Flint v americkém Michiganu, nezachrání je ani Moore, natož Klusák. Závěrečná reklama na nošovické zelí je vtipná, film je však oproti předchozí tvorbě pana Klusáka slabší. Propíraná látka je taková nemasná neslaná a míchá dohromady více témat bez nějakého souvislého kontextu. A už po několikáté nám vlastně jen ukazuje, jak je lidské plémě primitivní a zlé.(30.6.2011)

Listová zelenina vs. auta aneb tiskový mluvčí Hyundai na Hrad, protože je persónou vskutku unikátní. Závěrečná reklama na nošovické zelí, parodující propagační video automobilky, o kterou režiséra poprosí vedoucí zemědělského družstva, je něco tak geniálního a třeskutě vtipného, že budete při odchodu z kina v té nejlepší náladě. Zapomene, jak jsou lidé slabí, když mají vystoupit z davu a že tvrdým okem diváka to byl dokument de facto povrchní, neobjektivní. Kladl si málo otázek a témata jen naťukával. Na poli českého dokumentu je to však záležitost natolik osvěžující a zábavná, že nezbývá než se nadšeně těšit na další Klusákův počin. „Smíšené pocity“, jak pojmenuje své rozpoložení na začátku filmu jeden z obyvatelů Nošovic, nehrozí aneb hurá na zelňačku! P.S. Film by bez povedené hudby skupiny Dva byl jak bělásek zelný bez své pochoutky – tedy nekompletní.(17.3.2011)

Nejvíc asi pobaví "reklama" na Nošovické zelí. Jinak je to dost film z jednoho úhlu pohledu, Hyundaika je tu zobrazena jako hrozivá nadnárodní korporace, co zaměstnává otroky... Já nevim, todle je dost těžký, a když nějakej Vojta postává před továrnou a všechny vyzívá ke stávce, člověk, co nemá co ztratit... je jasný že ostatní se na něj vykašlou, o práci (i když už tak dost mizernou) přece jen můžou přijít právě oni. No co se týče výhružných dopisů, co se týče porušování smluv a vyplácení každého obyvatele sto tisíci, jen aby vytvořili nátlak.... a ještě tuším že tam jsou obrovské daňové úlevy na několik let, po kterých se korejci zase možná seberou a půjdou do Polska... No, je to dost ožehavé, i když trošku vyčpělé téma...(23.5.2011)

Ačkoli nám není žádný názor nucen násilím a oběma stranám je dán stejný prostor, je vidět, na čí straně je pravda a na čí jen fráze a patos (opravdu netuším, čím Hyundai pomáhá světu, jak neustále tvrdí). Přemýšlel jsem mezi třemi a čtyřmi, ale dokonalý dovětek po titulcích mě přesvědčil.(3.8.2011)

• - Společnost Hyundai producentovi filmu opakovaně pohrozila, že podnikne právní kroky proti zveřejnění filmu. (Zdroj: Hypermarket Film)

• - Soundtrack k filmu od kapely DVA bude časem volně ke stažení na webových stránkách filmu. (Zdroj: Hypermarket Film)

• - Film vznikal po dobu 5 let: 2005 - 2010. Filmaři strávili v Nošovicích celkem 124 dní a natočili 17 hodin filmového pásu. (Zdroj: Hypermarket Film)