Staré pověsti české

• EN název

Old Czech Legends

Animovaný / Loutkový / Historický

Československo, 1952, 91 min

Jiří Trnka byl filmařská osobnost světového významu, důkazem budiž i spousta mezinárodních a festivalových ocenění tohoto filmu. Je tu zjevná inspirace dílem Josefa Mánese a Mikoláše Alše, ale přitom zůstal Trnka svůj, plný obrazové fantazie. Tím, že celé to vyprávění pojal velmi poeticky, je možná trošku zkratkovité, ale to mi na zážitku neubralo. Přitom je film oproštěn od přílišného patosu, přestože doba a pojaté téma k tomu svádělo. Obraz je, jak je u Trnky zvykem, velmi dynamický – kamera často mění úhly pohledu, krouží, pluje libovolnými stranami, zoomuje a Trnka se nevyhýbá ani masovým scénám, což muselo být realizačně velmi náročné. Co do imaginace byl Trnka srovnatelný snad jen s Karlem Zemanem, či Břetislavem Pojarem a v této souvislosti mě napadá – kdypak se u nás dočkáme DVD edic jeho díla? Stejně jako donedávna u Zemana, i tady mají naši distributoři velký dluh, či spíše nezájem. Ale co se divím, v zemi, kdy během pár týdnů přijde 600 tisíc lidí na Babovřesky, pravdaže…(7.4.2013)

Naše historie má tu správnou atmosféru, i když je "jen" loutková. Nááádhrea!(15.5.2003)

Dalsi vyjimecny filmovy pocin pana Trnky - osobne jej povazuji za jeho nejlepsi.(25.7.2002)

Jeden z najlepších animovaných filmov vôbec. Dokonalé v každom ohľade. Animácia, akcia, atmosféra, národný pátos, všetko funguje na výbornú. A záverečná Lucká válka je brilantná heroic fantasy.(2.12.2008)

Vynikající loutkově filmová adaptace nenáviděné povinné četby. Jiří Trnka přidává coby svůj tvůrčí vklad nejen neuvěřitelně náročnou a precizní animaci, ale akcentuje v Jiráskově mýtické tvorbě hlavně rozměr romantický. A autorskou invencí je v jeho klasickém loutkovém filmu cítit především ohlas děsivosti a krutosti dávných dob. Trnkův film je také dalším důkazem pro literárněvědní teorii, že 50. léta byla další, čtvrtou fází národního obrození, byť řízenou ze sekretariátu ÚV a z pracovny profesora Nejedlého...(25.2.2012)

The best of J.Trnka and A.Jirasek. Kdo by neznal ty staré české příběhy pohanského dávnověku o praotci Čechovi, o Bivojovi, o Libuši a Přemyslu Oráčovi, o dívčí válce, o Horymírovi, o Čestmírovi, o bojích s Lučany atd. Navíc tak skvěle namluvené tehdejšími českými hereckými esy. Jako malý kluk jsem je měl strašně moc rád. Titulu se navíc dostalo mezinárodního uznání a především velkého množství festivalových cen. No co prostě naše národní tradice navíc spojená s takovými výtvarníky jako byli M. Aleš a J. Mánes. Určitě jeden z nejlepších loutkových filmů oněch nepopulárních padesátých let, se skvělými koment našich předních národních nebo zasloužilých divadelních umělců. Jiří Trnka Walt Disney Východu jak mu také bylo mnohými kritiky tenkrát přezdíváno.(28.5.2006)

Lucká válka ve mně dost uvízla. Překvapilo mě, jak moc je film jako celek moderně pojatý a vizuálně nadčasový (ať mi nikdo neříká, že tohle Snyder před 300 neviděl:-)))), nemálo jsem ale úpěl u procítěného dabingu starých bardů z Národního a kakofonické hudby. Škoda, že českým mytologickým pantheonem se tak rychle prosviští od jedné pověsti ke druhé. Každá by vydala na vynikající film.(19.2.2012)

• brit84

Na moje gusto trochu moc zpívání a málo povídání. Jako cizinec bych se o českých pověstech nedozvěděl nic.(7.2.2010)

Šíleně z rychlíku a pro dnešní děcka poměrně nesrozumitelné (alespoň, co jsem stihnul okoukat), ale animace dosahuje takových výšin, že se z Trnkovy práce stejně musíte posadit na zadek.(1.7.2012)

Klidně tento film označím za národní povinnost, národní poklad, národní hrdost. Část Lucká válka, to je hrdinský epos v nejlepším smyslu slova. Duch pověstí dokonale převedený do filmové podoby.(16.10.2009)

Zatracovat Jiráska znamená povznést Trnku? Nebo je to naopak: Povznášet Trnku znamená docenit Jiráska? Buď jak buď: souhra poutavého námětu, kouzlo tehdy objevovaných nových možností animovaného filmu i jedinečné prolnutí autorské i scénáristické invence s režisérskou a výtvarnickou tvořivostí spolu se špičkovým hereckým obsazením stojí u zdrojů úspěchu, jehož nadčasovost nepopírá nikdo ze zasvěcenějších diváků. Jak je krásné být dospělým dítětem s hravou imaginací, která jen dále rozmnožuje trvání prchavého světa naivní romantiky našeho nejútlejšího dětství!(17.9.2007)

Můj oblíbený uživatel flanker.27 označil tenhle film za národní povinnost, národní poklad a národní hrdost, jenže já povinnosti nemám v lásce a národovec jsem taky jenom vlažný, takže si opět všímám toho, co jsem popsal už v Trnkově Špalíčku. Je to solidní práce, která si zaslouží uznání, ale doba pokročila a animace vypadá už jinak. Mám z toho opravdu pocit takové té klasiky, která se stala pojmem sama o sobě, a dát jí pět hvězdiček je opravdu společenská povinnost, spíš než by to vyplývalo z okouzlení při sledování filmu. Celkový dojem. 65 %.(18.9.2011)

Ryze česká věc, pochopitelná jen Čechy. Málo platné, žádné Staré pověsti hornouherské, slezské, polské, německé nebo rakouské nejsou, ale to už je život.(25.2.2012)

Občas mi na zdejších stránkách příjde, že když člověk nehodnotí jisté takřka netknutelné filmy (látky) nadprůměrně, může se tím v očích většiny snadno dostat do role.. ignoranta. Nicméně. Atmosféra filmu mi přišla vzácně magická. Taky mě často až zarazilo jak skvěle loutky hrají - jejich gestikulace a vzájemná souhra. Ovšem v samotném vyprávění jsem se místy přímo ztrácel... mohl bych možná brečet nad tím, že nemám řádně načteno, a můžu si za to sám. Ale omlouvá to tu do sebe zahleděnou, ve výsledku nudnou akademickou přednášku?(19.4.2011)

Animovaný skvost, nad nímž moje zarytě vlastenecké srdéčko plesá především ze dvou důvodů: Že máme tak bohatou a krásnou mytologii, o které se může spoustě takzvaných "mocnějších" národů zdát jen v horečkách, a že u nás tvořili tak výjimeční lidé, jako právě Jiří Trnka (o Jiráskovi nemluvě). Nádhera.(29.9.2012)

Jiří Trnka patří definitivně k té nejtenčí a nejcennější špičce ledovce talentovaných českých osobností a v tomhle snímku to svou zručnou animací, hrou s postavami, obrazem, loutkami a ostatními figurkami krásně dokazuje. Od jeho vzniku však uplynulo celých šest desítek let a dnes už diváci kromě vizuálních krás očekávají i děj, který v nich něco zanechá. Ten ovšem zrovna Trnkovo zpracování naší rádobyslavné historie nenabízí, historky jsou roztahané, upjaté a pokus o leitmotiv Čížka a jiných lidovek jen drásá nervy. Určitě stojí za zhlédnutí, ale kromě jedné z dalších výborných ručních animací nic moc nečekejte.(24.6.2012)

Dneska se mi to líbí mnohem víc, než před léty.(20.5.2011)

Bechybný a bekonkurenční Jiří Trnka. S odstupem let je úsměvné si ujvědomovat, že nic tak nepodléhá módě jako dějiny.(27.2.2012)

• bassator

47th KVIFF 2012 - DOCUMENTARY FILMS - OUT OF THE PAST - Návraty k pramenům (Staré pověsti české / OLD CZECH LEGENDS / Staré pověsti české)(14.8.2012)

Snad jediné, co za 60 let od premiéry filmu zastaralo, je komentář. Nemyslím tím ani tak jeho obsah, jako způsob, jakým je pronášen. Jinak je to stále výborný film, který mě vlastně bavil ještě o dost víc než jeho literární předloha!(26.2.2012)

<< předchozí 1 2 3 4