Staré pověsti české

Old Czech Legends

Animovaný / Loutkový / Historický

Československo, 1952, 91 min

• bassator

47th KVIFF 2012 - DOCUMENTARY FILMS - OUT OF THE PAST - Návraty k pramenům (Staré pověsti české / OLD CZECH LEGENDS / Staré pověsti české)(14.8.2012)

Lucká válka ve mně dost uvízla. Překvapilo mě, jak moc je film jako celek moderně pojatý a vizuálně nadčasový (ať mi nikdo neříká, že tohle Snyder před 300 neviděl:-)))), nemálo jsem ale úpěl u procítěného dabingu starých bardů z Národního a kakofonické hudby. Škoda, že českým mytologickým pantheonem se tak rychle prosviští od jedné pověsti ke druhé. Každá by vydala na vynikající film.(19.2.2012)

Z tohohle filmu mám vždy hrůzu z hudby a všech těch sborových písní... Celé je to vedené spíše jako loutkový horor, dnes bychom řekli fantasy příběh. Vždy, když ten film vidím, dýchá na mne pochmurnost, skoro depka, těžká nálada a atmosféra. Jistě, do určité míry je to chtěná stylizace, jak zobrazit dávné věky, ale přece jenom někdy je toho trochu moc někdy z toho mám pocit, jako když otevřete hrobku a dýchne na vás chlad věků a marnosti... Je to zkrátka takové těžké, kolosální až monumentální, možná špetička nadhledu a veselejších písní by tomu neškodila. Čímž neříkám, že jde o špatný film, mankote!(16.2.2012)

• brit84

Na moje gusto trochu moc zpívání a málo povídání. Jako cizinec bych se o českých pověstech nedozvěděl nic.(7.2.2010)

Hlasy předčítajících herců jako by vystupovaly z pradávné minulosti. Práce s loutkami, světlo a stín...hutná atmosféra naší minulosti jako by se zjevovala v černém dýmu ohniště... (ale mohlo to být trochu delší...)(8.7.2012)

• - Film získal Stříbrného lva v Benátkách v roce 1953, Cenu švýcarské filmové kritiky ve stejném roce a Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu v roce 1954. (Teres)