Staré pověsti české

Old Czech Legends

Animovaný / Loutkový / Historický

Československo, 1952, 91 min

Klidně tento film označím za národní povinnost, národní poklad, národní hrdost. Část Lucká válka, to je hrdinský epos v nejlepším smyslu slova. Duch pověstí dokonale převedený do filmové podoby.(16.10.2009)

Ryze česká věc, pochopitelná jen Čechy. Málo platné, žádné Staré pověsti hornouherské, slezské, polské, německé nebo rakouské nejsou, ale to už je život.(25.2.2012)

Lucká válka ve mně dost uvízla. Překvapilo mě, jak moc je film jako celek moderně pojatý a vizuálně nadčasový (ať mi nikdo neříká, že tohle Snyder před 300 neviděl:-)))), nemálo jsem ale úpěl u procítěného dabingu starých bardů z Národního a kakofonické hudby. Škoda, že českým mytologickým pantheonem se tak rychle prosviští od jedné pověsti ke druhé. Každá by vydala na vynikající film.(19.2.2012)

Hlasy předčítajících herců jako by vystupovaly z pradávné minulosti. Práce s loutkami, světlo a stín...hutná atmosféra naší minulosti jako by se zjevovala v černém dýmu ohniště... (ale mohlo to být trochu delší...)(8.7.2012)

Šíleně z rychlíku a pro dnešní děcka poměrně nesrozumitelné (alespoň, co jsem stihnul okoukat), ale animace dosahuje takových výšin, že se z Trnkovy práce stejně musíte posadit na zadek.(1.7.2012)