Idiot na cestách (TV seriál)

An Idiot Abroad

Komedie / Road movie

Velká Británie, 2010, 16x55 min

Jan Pester

Vik Sharma

Robin Peters

"Honestly, there's people there who would watch Attenborough and think it's a cooking programme." Ohhh Karl!(20.11.2016)

Na Karlovi je mi sympatické, že nemá vůbec smysl pro turismus. Jeho cestování je tudíž samá stížnost, údiv nad tím, co velkolepého považují ostatní nad něčím, co mu vlastně vůbec nepřijde zajímavé, je věčně otrávený a brblající. A to mě kupodivu docela bavilo. Čínani mu přišli mimo, protože za pouliční pochoutku považovali žáby, škorpiony nebo vajíčko s již vylíhnutým embryem. A na veřejných hajzlech neměli dveře. Tedy oni tam neměli ani toaleťák. Jdete se vychcat a do periferního vidění vám kadí číňan. Bez toaleťáku vyřeší finální záležitost (nechci vědět jak!) a pak jde vařit vedle do restaurace. Karl je možná idiot, ale pomohl mi si uvědomit, že tahle asijská mentalita je mi opravdu hodně vzdálená. Už nikdy si nedám jídlo v čínské restauraci.(31.10.2013)

(Po první řadě) Překvapivě výborná věc. Karl Pilkington mi je opravdu sympatický svou povahou - je poměrně přízemní, rád rozumuje a hláškuje (nebojte se, velmi často dobře ví, co dělá), ale zároveň má hodně optimistický přístup k životu, takže se nejedná jen o nějakého kňourala na český způsob. Jeho vnímání divů světa je naprosto ojedinělé v tom, že vám a hlavně ani sám sobě nevěší bulíky na nos o tom, jak to je "úžasný" a "neskutečný" - je to prostě třeba jenom obří kus šutru, kolem kterýho se točí stovky turistů a jejich odpadků. Někdo ho může vnímat jako "prostoduchého", já si myslím, že je to neskutečně fajn člověk, který ve své přízemnosti dokáže objevovat a hodnotit věci na takové úrovni, které mnoho jiných lidí, co si myslí, jak jsou přemýšlivý a mají otevřenou mysl, nikdy nedosáhnou. Historka na závěr: "Na jednom konci byli motorkáři Hell's Angels. Chtěl jsem být jako oni, vypadali tak drsně, ta kůže a tak... Možná to není pravda, ale máma mě odradila, když říkala, že když chce být někdo členem Hell's Angels, tak si musí nas*at do gatí a nosit je celý týden. ... Táta říkal, že by se k nim měla tetička Nora přidat." (8/10)(22.1.2012)

No já tak nějak čekal více. To, co vypadalo jako ultimátní komedie stavící na ignoraci anglána vůči jiným kulturám, se nakonec vyvrvbilo do realitvně klidného cestopisu, kterým provází lehce šokovaný Karl Pilington. Některé momenty samozřejmě stojí za to a dokáží solidně rozesmát, ale celkový výsledek je takový nijaký. Na komedii to je většinu času málo, stejně tak jako to není cestopis z dílny například BBC. Tři spokojené hvězdy, více ze mě ale první série nevymáčkne. I thought I'd seen the Great Wall of China. Which, being honest with you, it's not the Great Wall; it's an alright wall. It's the Alright Wall of China. (18.6.2012)

Další parádní nevšední Tv-show! Ve zkratce bych to popsal jako "Cestománie trošku jinak". A tím "trošku" myslím, že je to mnohonásobně vtipnější a odvážnější. Především díky perfektnímu Karlu Pilkingtonovi a jeho neskutečným hláškám. Ale není divu, někdy na něj Ricky a Stephen vymyslí opravdu slušné podpásovky. Každopádně asi nejzábavnější pořad o cestování, který jsem zatím viděl - a nemyslete si, že když to je ulítlé a vtipné, že to ztrácí vzdělávací hodnotu. Zaryté cestovatele jistě potěší, že Karl opravdu navštíví mnoho zajímavých míst a procestuje nesčetně mnoho různorodých krajin. Cestování tu opravdu nejde do pozadí, spíše se krásně prolíná se zábavnými vložkami. Edit: Po druhé sérii přidávám pátou hvězdu. Jen málo seriálů/filmů mě dokáže rozesmát tak, jako Karl! :D(22.4.2014)