Vypadalo to, že takovýhle typ seriálu nejsme v Čechách schopni točit a ejhle, přišla HBO Central Europe a v její české divizi vznikne dílo, které splňuje všechna vysoká kriteria trademarku HBO. Jsem nepoznamenán původní americkou a prapůvodní izraelskou předlohou (mimochodem pěkné geneze, teď už jen aby třeba taková Česká televize Ostrava natočila svou vlastní verzi... :-) ), takže přistupuji k Terapii coby tabula rasa (těžko sám posoudím, zda je to výhodou či spíše hendikepem), každopádně tu je mých několik diváckých postřehů - Myslel jsem zpočátku, že je to až příliš prvoplánové, pak ale přišel pátý díl a celý projekt náhle dostal hlubší smysl - terapeut co sám potřebuje terapeuta, reflektování krize středního věku, syndrom vyhoření, chybějící zpětná vazba...velká osobní témata, k nimž je potřeba zestárnout do toho správného věku...což mně už se bohužel podařilo... Každý z nás je vlastně stále tak trochu v obou židlích, jak na pohovce pacienta, tak v terapeutickém křesle. A každý se také někdy zamiloval do svého psychologa... Seriálová událost sezony...(7.1.2012)

• Ivoshek

UPDATE V PŮLCE DÍLU 2 - voják, který rád používá slovo "spekt" a spojení "je-li pravda, že jste dobrý posluchač?" no WTF???? Jestli jsem si u prvního dílu říkal, že je to divné, ale mohlo by to být fajn, teď už si myslím, že je to jen laciné a šustí to papírem až sem. Takže já jsem s terapií skončil. Sry, Karle. .............. PŮVODNÍ KOMENTÁŘ: Tak já fakt nevim... Viděl jsem první díl a zatímco Roden mě celkem bavil, řešený příběh ani ta herečka se mi nelíbily. Přišlo mi to takové nějaké nevěrohodné (i když, pravda, veselá příhoda ze společných toalet má své kouzlo). Uvidíme. S ohledem na to, že seriál zatím nemá moje oblíbené atributy (plnokrevné násilí a sex nebo černý humor), bude muset přijít s něčím navíc, aby mi sebral 22,5 hodiny mého času...(23.10.2011)

Proč jsem si z Terapie nesedla na zadek má hned několik důvodů. Předně, jak i paradoxně sama seriálová postava Dita prohlásila, psychoterapeuti nejsou lékaři. Pak tedy nechápu pojmy „pacient“ a „ordinace“. Vhodnější by byli klienti. A jak nazvat místnost ve které spolu klient s psychoterapeutem hovoří je už vedlejší, ale ordinace to asi nebude. Druhak, nevím, jak to pan scénárista myslel, jestli sám tak mluví normálně, ale pokud klienti hovoří s psychoterapeutem o sexu, ať je klient mladý, starý, to je jedno, vždy použije to slovo od „š“ a ještě ve tvaru, který jsem používala naposledy někdy na základce. Jestli to mělo přilákat nějaké nadržené publikum, to nevím, a ani nejsem takový puritán, ale nedává mi to smysl. Proč před cizím člověkem takhle mluvit, byť je to člověk, kterému mohu říct všechno. Měla jsem z toho pocit, že až na pár výjimek tam většina postav sex chápe čistě jako živočišnou „věc“, přitom má mimo již zmíněné i řadu jiných podob ne? Navíc, to, jak klienti na svého psychoterapeuta ječeli, uráželi ho a dohadovali se s ním a to nejen tehdy, kdy jim odhalil příčinu jejich trápení, přišli mi prostě jako stádo nevychovaných fracků – ten člověk jim chtěl pomoct, měli by mít nějakou úctu. Třetí, chápu, že jména jako Geislerová a Roden pomohla učinit tento „projekt“ zajímavým a svým způsobem i ta otevřenost s jakou se klienti prezentují, ale přiznám se, že první polovinu seriálu jsem se opravdu nudila, ani ti lákaví herci tomu nepomohli, když jsou dialogy tak prkenné. Stále jen Proč si to myslíte, Jak jste reagoval/a, Možná, Snad, Nevím, a ty rozsypaný korále, uf, chrrrrrrrrrr….Roden měl prezentovat chlapa co se nevyzná v kafi a vůbec nesportuje. No, kávě určitě rozumí, navíc si pan Herec evidentně na své postavě zakládá, je to hodně vidět a ty lehké košile a záběry na jeho ruce tomu moc nepomohly. Měli jste ho navléct do nějakých neforemných svetrů, vycpat mu břicho, trochu ho rozcuchat a dát mu brýle a pak už bych tomu snad uvěřila. Jenže ono je to těžké, má-li se do postavy, kterou představuje, někdo zamilovat. Tady mi prostě nějak nešlo vidět Karla Rodena jako postavu, kterou hraje. A to už jsem mu v minulosti xkrát uvěřila jinačí charaktery. Každopádně, druhá polovina seriálu mě upřímně zaujala, s napětím jsem čekala na odhalení skrytých příčin potíží a dotažení nakouslých problémů a situací. Byla jsem naivní, čekala jsem samé happyendy a místo toho jsem se v pár případech sama dostala do deprese. Na jedno zhlédnutí to není špatné, je to určitě nové, odvážné a tak podobně, ale na mě to nezafungovalo, asi, bohužel. Kdo má zájem, nechť navštíví můj bazar.(26.3.2014)

Spíš než dějově je Terapie zajímavá způsobem, jakým se snaží dostat k divákovi středobod vyprávění. Jedná se totiž o klasickou charakterovou studii ztvárněnou zcela neklasicky. Vůbec nejde o to, nakolik je Marek schopný psycholog, zda je Rodenovo ztvárnění věrohodné nebo jestli bychom dovolili, aby nám aspoň uvařil čaj (nedovolili). V centru dění totiž nestojí Marek jako terapeut, ale Marek jako člověk, jehož život jde s velkou pompou do háje v epickém záchvatu krize středního věku. Jeho pacienti tu sice fungují jako samostatné postavy se svými vlastními příběhy, ale není náhoda, že se jedná o a) zamilovanou poběhlici b) arogantního hajzlíka opustivšího rodinu c) komunikativní verzi jeho dcery d) rozpadající se pár. Není důležité, jak a jestli jim Marek pomůže, protože fungovat jako pacienti není jejich hlavní rolí; jsou vybráni tak, aby odráželi věci, s nimiž se hlavní postava potýká ve svém vlastním životě. Interakce s nimi je jen metaforou pro to, jak se Marek staví ke svým problémům, zda je přijímá a chce řešit (a jak). Ditino neustálé tvrzení, že Marek "se chce zbavit svých pacientů", je už jen úsměvným potvrzením. Právě proto Rodenova postava tak často ztrácí tvář a nervy, neumí si udržet nadhled a odstup a vůbec na profesionální rovině zcela selhává. PS: z hlediska herectví je Terapie překvapivě mdlá. Páteří jsou sice vynikající Roden, Melíšková a Pauhofová, ale vedlejšáci výsledný dojem značně strhávají. L. Hejlík má sice roli příšerného a otravného blba, ale svými neodstíněnými monology a namachrovanou dikcí dává slovu "příšernost" úplně nový ráz (srovnej se Štěpničkou, který hraje toho samého žvanila, jen o 30 let staršího). Geislerová po třistapadesáté recykluje svoji klasickou nebezpečnou femme fatale, čti nezodpovědnou, nesympatickou a blbou kurvu, kterou by byla schopna vykřesat snad i z Panny Marie, a Magálová si vystačí se dvěma výrazy a jedním pokrčením ramen. Jako jediná z vejdlejších herců stojí za pochvalu vynikající Doubravová, což je vzhledem k její neskutečně klišovité postavě (a že je jimi Terapie zahlcená, mimochodem) takřka zázrak. PPS: prosím, přestaňte s těma sračkama o vykradeném originálu a odporném, sprostém obšlehu. Americké "In Treatment" je podle všeho přiznaným a věrným, třebaže místy inovovaným remakem izraelského BeTipul, takže pokud je pro někoho česká "Terapie" děsná čistě jen proto, že se nejedná o původní materiál, pak očekávám, že hodnocení "In Treatment" půjde v příštích několika týdnech rapidně dolů. 12.11.2011 - po zhlédnutí klíčových momentů a dílů v In Treatment chápu opovrhování ošklivým, ošklivým remakem ještě míň. Pokud Roden s Pauhofovou nestrčí neemocionálního Byrnea a Georgeovou s jejím permanentně zastřeným hlasem do kapsy, pak se jim rozhodně vyrovnají. Při pohledu na Wiestovou skáču frustrací do stropu a mám sto chutí vzít svá slova o Magálové zpět. Terapie navíc In Treatment jasně převyšuje ve způsobu podávání banálních psychologických mouder, nevytahuje postavy mimo psychologickou ordinaci (stupidní, stupidní tah americké verze jdoucí zcela proti podstatě seriálu), neukazuje každou nedůležitou událost, když stačí k dosažení stejného efektu letmá zmínka nebo vizuální vodítko, a nebrání se občasné surreálnosti (předpokládám přítomné v BeTipul). Nejpatrnější jsou rozdíly v závěru: In Tretament se k němu horko těžko dokodrcá bez jakýchkoli emocí, rozhřešení vyhodí z okna a jen tak vyšumí. Terapie naproti tomu používá konec k emocionálnímu vyhrocení vztahů a odkazem na úplně první scénu ukazuje, že postavy se nezastaví na jednom místě, ale půjdou dál. Až se podívám na celý In Treatment, možná názor změním, ale teď jako nejodbornější odborník, jaký kdy odbornil, hrdě říkám: TERAPIE JE LEPŠÍ.(13.10.2011)

• LIVINGDEAD

Místnost 2 pohovky a totální SRAČKA. A na tu starou usušenou švestku se nedá dávat - navíc v HD vysílání ty jeho mrtvé skelné oči - fakt HUMUS!(13.10.2011)

• - Terapie je historicky prvním hraným seriálem kanálu HBO realizovaným na českém území. (dauni1)

• - Seriál se začal natáčet 27. září 2010 v barrandovských ateliérech. Poslední natáčecí den byl naplánován na 17. února 2011, nakonec natáčení skončilo 19. února. Celkově filmování trvalo 95 natáčecích dnů. Druhá série se točila 76 dní a poslední klapka padla 25. srpna 2012. (morgos)

• - Kamila Magálová ve druhé řadě narozdíl od první mluví svým rodným jazykem - slovensky. (morgos)