Požáry (festivalový název)

Požiare

(festivalový název)

Drama / Mysteriózní / Válečný

Kanada / Francie, 2010, 130 min

asi tak 100 minut nezáživného epizodovitého připravování si půdy pod nohama, kterými je potřeba se prokousat, abyste se dostali k závěru se silnou pointou.. nic víc, nic míň..(29.9.2013)

Musím přiznat, že tu šokující pointu jsem odhalila celkem brzy, což se mi zas tak často nestává, takže překvapivé finále se nekonalo. Přesto jsem si pořád říkala, že to nemohou myslet vážně a třeba v závěru překvapí jiným rozuzlením. No, nestalo se. K hlavním postavám jsem si nějak nedokázala vypěstovat vztah a byla zde strašná spousta hluchých a nudných míst. Přesto se ale rozhodně nejedná o špatný film, jen jsem čekala více strhující drama. Příště to chce očekávat méně.(26.11.2012)

Na jednu stránku poutavé ale na tu druhou pro tuzemského diváka nepříliš atraktivní drama, ukazující těžký život v náboženstvím protkaném Středním východě.(6.12.2011)

Bravo, bravo! Herecké výkony dost vynikající, filmařina poctivá, nutné je si ale k ději něco říct. Tak za prvé to nebyl film který znázorňuje situaci v Palestině/Izraeli. Nebylo nikde ve filmu uvedené pomocí titulku kde a v jakém roce se děj odehrává. Ano, za oknem byla cedulka Palestina, ale tu tam dala jen nějaká postava v ději. Za druhé - scény z neznámého prostoročasu byly natočeny na území Jordánska (http://www.imdb.com/title/tt1255953/locations). Plné hodnocení si film zaslouží pouze za profesionální uměleckost, ale ta nemá nic společného s Palestinou/Izraelem! ✔(14.9.2011)

Prvních čtyřicet minut je zabijáckých! Přičmoudlá roštěnka jde k autu (5 minut), přičmoudlá roštěnka plave v bazénu (8 minut), přičmoudlá roštěnka plácá s bratrem (6 minut), přičmoudlá roštěnka jede (7 minut), přičmoudlá roštěnka jde (12 minut), přičmoudlá roštěnka hledí k obzoru (2 minuty) a vy zálibně sledujete tlačítko "STOP" na vašem ovladači, protože na večer máte v záloze ještě něco o rakovině nebo si už dlouho toužíte po osmé "vychutnat" Vesmírnou odyseu. Pokud ovšem za tu dobu nepojdete nudou, něco se náhle zvrtne a na Blízkém východě začne být najednou útulno. A bodejť by ne! Válka, mrtví muslimové, mrtví křesťané, no prostě nic, čím by ten bílý, militantní ateista uvnitř mohl pohrdat. Do toho se puzzle pomalu začíná puzzlit a výsledný obrázek ukáže něco, nad čím by nejeden antický tragéd zlomil brk, spálil své svitky a šel si zaběhnout Marathón, aby si vyčistil hlavu a už nepsal takové povrchní bláboly. Hypochondr Oidipus by jen tklivě zaplakal a nechal se dobrovolně hospitalizovat, protože trpí těmi triviálními komplexy.(11.5.2011)