Syn své země I.

• Sovětský svaz Tvoj syn, Zemlja I. (více)
všechny plakáty

Hrdina rozmáchlého tříhodinového snímku, vzniklého na státní objednávku, přijíždí do svého rodného kraje, horské Meschetie. Stranický tajemník přirovnávaný k Donu Quijoteovi bojuje nejen s nepříznivými přírodními podmínkami, ale také s pokřivenými mezilidskými vztahy. Sílu k překonávání překážek čerpá ve vzpomínkách na dětství, kdy si Meschetie na nedostatek obyvatel a malou hospodářskou prosperitu nemohla stěžovat. (NFA)

AGAMENON

Filmové adaptace úspěšných televizních seriálů nejsou ničím vyjímečným, ale nikoho asi nenapadlo udělat celovečerní film o bodrém předsedovi strany z Okresu na severu. No a gruzínci se toho nejen odvážili, ba co víc, film byl věnován XXVI. sjezdu všesovětské partaje. Rozhodně se jim nedá upřít kuráž, neboť vytvořit více než tříhodinový snímek o okresním tajemníkovi strany je věc dosti nevídaná. Každého nejspíše napadne to samé. To zas bude kravina, samý schůzování, jedna místnost, kde se parta dědulů a obstarožních mukým hádá o překročení plánů, o závazcích, o socialistické morálce, atd. To vše samozřejmě film obsahuje, přesto je mnohem zajímavější a poutavější než by se z premise předpokládalo. Lví podíl na to má exotická, krásná i drsná hornatá Gruzie, jenž snad vznikla jen pro oko kamery. Přesto jsem se neubránil velmi zvláštního pocitu z hlavní postavy, protože tak spirituálního hrdinu jsem už dlouho neviděl. Popsal bych ho slovy, vypadá jak retard, čumí jak bluma, navíc trpící žloutenkou, vše umocňuje jeho nepříliš povedený ruský dabing (chrchlavá gruzínština byla nahrazena ruštinou, s tou byl uváděn i u nás). Takovou personu učinit hlavní postavou oslavného filmu na stranu, toť smělost nevídaná. Avšak největším problémem je scénář, snažící se obsáhnout pokud možno co nejvíce, což má za následek jeho rotříštěnost, snaží se něco říci o Gruzii, o její minulosti i přítomnosti, o podvodenech, zvůlí prominentů, korupci (krajská nemocnice je opravdu šílená a u nás budou zachvílku takto vypadat všechny) a dalších věcech. Všechny problémy jenom nakousne, žádnému se nevěnuje podrobněji, výjma pěstování révy. Seriálová podoba by mu rozhodně seděla o moc lépe, co naplat. Osobně se mi film líbil, samozřejmě při bližším pohledu je zde spousta velmi diskutabilních věcí, ale to nechme být. P.S. Bezdiskuze nejzábavnější kapitolu je prezentace neexistujících úspěchů přesedou kolchozu, který musel být nadopovaný aspoň kilem nitroglicelinu, neboť by to s ním muselo zákonitě švihnout o zem. ()