Experiment (festivalový název)

Experiment, The

Dánsko, 2010, 90 min

Kostýmy:

Bente Ulvik

To, že i Dánsko něco posralo, mě moc nepřekvapuje. Každá země má v minulosti něco, co si na tričko nepřišpendlí a nebude to s radostí křičet do světa. Tohle byl ale vysloveně radikální průser a mně přišlo, jako kdyby to tvůrci nedokázali říct na plný koule a jenom chodili kolem horké kaše. Vlastně na začátku řeknou to, co se stalo a pak se neděje vůbec nic, aby nám na konci řekli, že je to prostě v prdeli, ale budeme dělat, že je to v pohodě. Závěrečná scéna, kde grónské děti zpívají, mě div ne málem rozbrečela. Jakej to ale mělo výsledek, kromě zničených pár životů, už ale nikdo neřekne.(5.10.2014)

Grónsko není Island. V roli Kareniny matky Nukaka Coster-Waldau, manželka populárního dánského herce, která skutečně pochází z Grónska a vyhrála tam kdysi soutěž Miss.(4.5.2014)

Proč by se pro blaho země, rodičům nemohli sebrat děcka a převychovali se na někoho jiného. Zajímavý příběh, drsná realita. Jeden z mnoha příběhů přeměny původního obyvatelstva. Konec rychlý a k zamyšlení. 7,5/10(26.2.2015)

Matka Karen bola vskutku krásna žena, ale na tej oslave sedela a usmievala sa ako taká tupá piča!(30.5.2013)

Jaksi zakřiknutý, možná i stydlivý film (což je pochopitelné).(25.6.2015)

• - V roce 2009 byl film jedním ze šesti snímků podpořen vládním grantem pro svůj význam pro grónskou kulturu. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v osadě Kangeq u Labradorského moře v jihozápadním Grónsku a v Dánsku ve městě Fin. (Terva)

• - Část dětí se vrátila po roce do Grónska. Ostatní zůstaly v Dánsku. Víc jak polovina dětí zemřela před dosažením dospělosti. (Terva)