poster

Experiment (festivalový název)

 • Dánsko

  Eksperimentet

 • anglický

  Experiment, The

Drama

Dánsko, 2010, 90 min

Kostýmy:

Bente Ulvik
(další profese)
 • evulienka3
  ****

  Typicky severský film o jednom nevydarenom experimente. Pocitovka, ktorá nejde prvoplánovo po divákových citoch, ale všetko necháva na jeho empatii. Nevyslovené utrpenie detí, ktoré nájdete len na pozadí filmu...v smutných detských očiach, pocikávaní, nedospievanej uspávanke, zabitom zajacovi... Obdivujem tento dánsky spôsob vyrovnávania sa s chybami minulosti aj prostredníctvom filmov.(8.2.2017)

 • klima777
  ***

  Jaksi zakřiknutý, možná i stydlivý film (což je pochopitelné).(25.6.2015)

 • fallangell
  ****

  Shlédnuto v rámci festivalu Jeden svět v Bratislavě. Volně plynoucí příběh o jedné z mnoha nepovedených násilných transformací původní obyvatelstva, tentokrát na Islandu pod vlajkou Dánska. Ztráta vlastní identity a kořenů je zde zpracována do vygradovaného konce, kdy i nepovedený experiment začne žít svým vlastním životem, pokud má dostatek politického zázemí.(5.12.2011)

 • radektejkal
  ****

  Pojem experiment implicitně zahrnuje jeho nepředvídavost v čase. Přitom má vždy určitý cíl, k jehož dosažení by měly být nastoleny vhodné počáteční podmínky. K tomu zde nejen nedošlo, ale i cíl nebyl chvalitebný: jeden Volk, jedna Sprache, jeden Land, jeden Führer (či jak to přesně zaznělo), to už před několika lety vyšlo z módy. A tak se z experimentu stalo jen takové jedno menší zlidstvo (pozor! novotvar, starší označení zvěrstvo). Manažérka projektu Gerta (Ellen Hillingsø) se sice poctivě snaží o "dobrý výsledek", ale její neznalost (dětské) psychologie, která je hlubší než neznalost spisovné dánštiny jejích svěřenců, to všechno dělá jen horší. Na druhé straně se něco dít muselo, Grónsko bojovalo s chudobou a tuberou, a toho chtěli jako záminku využít USA (hned po válce si tam zřídily leteckou základnu) k převzetí kontroly nad ostrovem a jeho nerostným bohatstvím. Předpokládám, že je tento experiment dostatečně zastrašil... Nicméně jediným úředním jazykem na ostrově je opět grónština.(14.3.2017)

 • Franc1s
  ****

  Proč by se pro blaho země, rodičům nemohli sebrat děcka a převychovali se na někoho jiného. Zajímavý příběh, drsná realita. Jeden z mnoha příběhů přeměny původního obyvatelstva. Konec rychlý a k zamyšlení. 7,5/10(26.2.2015)

 • - Část dětí se vrátila po roce do Grónska. Ostatní zůstaly v Dánsku. Víc jak polovina dětí zemřela před dosažením dospělosti. (Terva)

 • - V roce 2009 byl film jedním ze šesti snímků podpořen vládním grantem pro svůj význam pro grónskou kulturu. (Terva)

 • - Natáčení probíhalo v osadě Kangeq u Labradorského moře v jihozápadním Grónsku a v Dánsku ve městě Fin. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace