Experiment (festivalový název)

Dánsko, 2010, 90 min

Ola Kvernberg

Kostýmy:

Bente Ulvik

Jaksi zakřiknutý, možná i stydlivý film (což je pochopitelné).(25.6.2015)

• DannyBoy80

MINIKINO Kavárna, Ostrava, 17.2.2015: Moc mě to nebavilo, nemělo to žádný tah a emoce. V celku i příběh o ničem. Byl jsem naladěný na něco jiného, do kina jsme šli na film Limbo, nicméně disk se v půlce seknul a pak nám jako náhradu pustili toto.(23.2.2015)

Typicky severský film o jednom nevydarenom experimente. Pocitovka, ktorá nejde prvoplánovo po divákových citoch, ale všetko necháva na jeho empatii. Nevyslovené utrpenie detí, ktoré nájdete len na pozadí filmu...v smutných detských očiach, pocikávaní, nedospievanej uspávanke, zabitom zajacovi... Obdivujem tento dánsky spôsob vyrovnávania sa s chybami minulosti aj prostredníctvom filmov.(8.2.2017)

Shlédnuto v rámci festivalu Jeden svět v Bratislavě. Volně plynoucí příběh o jedné z mnoha nepovedených násilných transformací původní obyvatelstva, tentokrát na Islandu pod vlajkou Dánska. Ztráta vlastní identity a kořenů je zde zpracována do vygradovaného konce, kdy i nepovedený experiment začne žít svým vlastním životem, pokud má dostatek politického zázemí.(5.12.2011)

Grónsko není Island. V roli Kareniny matky Nukaka Coster-Waldau, manželka populárního dánského herce, která skutečně pochází z Grónska a vyhrála tam kdysi soutěž Miss.(4.5.2014)

• - V roce 2009 byl film jedním ze šesti snímků podpořen vládním grantem pro svůj význam pro grónskou kulturu. (Terva)

• - Část dětí se vrátila po roce do Grónska. Ostatní zůstaly v Dánsku. Víc jak polovina dětí zemřela před dosažením dospělosti. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v osadě Kangeq u Labradorského moře v jihozápadním Grónsku a v Dánsku ve městě Fin. (Terva)