Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na počátku stála kniha Bohumila Říhy O letadélku Káněti. Kniha i film, který podle ní vznikl, vyprávějí o dětské partě, která tráví prázdniny v blízkosti sportovního letiště. Právě prověřované letadélko nejprve přiřazují k mimozemšťanům, pak je podezírají ze špionáže, ale nakonec se vše vysvětlí. Děti dokonce najdou odvahu účastnit se leteckého výletu. Podle dobových ohlasů prý film vadil učitelům, neboť podle nich nabádal k nevhodnému chování. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (15)

GIK 

všechny recenze uživatele

Pěkné úvodní titulky, Režie: Jan Valášek – Š ozdobené čertovskými rohy; Děti blábolí: „meziplanetární letoun“, meteority, rakety z Marsu, marťani…; 6:45 – pípací družice Sputnik; „LETIŠTĚ NA PEKLECH“; 19:41, 24:12, 24:50 – černobílá šachovnice; Lackovič: „Kolem nosu jim létají družice a oni si vymyslí marťany.“ 33:23 – asi raketa?; 1:08:09 – one eye symbolism;  Klení: Neumann – „m.D. dílo“ Máma: „pro B.“ Děti naštěstí neletí do vesmíru, ale běhají po pevné Zemi. Vojta je ale frajer. Na letišti si půjčí těžce atraktivní hračku - vrtulník Aero HC-2. ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Neznámý, lépe řečeno zapomenutý film podle knížky O letadélku káněti od Bohumily Říhy. Úplně chápu, proč jej dnes už televize nevysílají, proč upadl v zapomnění. V 50. letech to možná dětem stačilo když ve filmu o dvou klucích a jedné holce létají dvouplošníky a helikoptéry. V případě helikoptéry ani děti ve filmu neví, co to je. Nejdříve to považují za ufo. A občas se přeplaví na opuštěný ostrov jako Tom Sawyer s Huckleberrym Finnem. Tohle mi přišlo dost úsměvné. Jenže dnes 60 let poté je už jiná doba a z pohledu dnešního diváka se jedná o nudný film. Knížce Bohumily Říhy s překrásnými ilustracemi Heleny Zmatlíkové se film nemůže rovnat. [112. hodnocení, 10. komentář, 50%] ()

Reklama

Master19 

všechny recenze uživatele

Jako film pro děti má všechno, co by měl mít. Přesto v sobě nemá tu atosféru, která děla z některých dětských filmů zábavu pro všechny. Postavy jsou klasické. Pilot Otto Lackovič je pravý vzor a la Old Shatterhand, tatínek spravedlivý a tetička protivně přísná. Nejlepší ze všech je ale Stanislav Neumann a jeho "srabihoudkové". ()

argus123 

všechny recenze uživatele

Film som si porel len kvôli československemu vrtulníku, ale musím uznať že je to moc pekná rozprávka, nevinná, naivná ale presne cielená na detske publikum s dobrodružnou povahou. Ale zaujímalo by ma čí ti detsky herci ešte žijú, musel to byť krásny zážitok sedieť v prvom prototype vrtulníka HC-2. Ten je mimochodom uloženy v leteckom múzeu v Kbeloch ! ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Kouzelný svět pohádkových příběhů Bohumila Říhy vděčí za svou nesmrtelnost nejen knižním předlohám, ale také několika filmům, které vznikaly takřka bezprostředně po velkém čtenářském ohlasu. Vzrušující příběh chlapce, okouzleného fascinujícím strojem s křídly i duší, je více než nadčasovým příběhem poetickým otiskem spokojeného dětství našich rodičů a prarodičů, stráveného ve společnosti fantazie a nekonečných dobrodružství všedního dne. Vedle nejmenších protagonistů se neztrácejí ani výkony dospělých, především pilot v podání Otto Lackoviče i šmatlavý děda Stanislava Neumanna již po kolikáté potvrzují platnost rčení, že není malých rolí. O důvod víc, proč věnovat prázdninám v oblacích pozornost i dnes, po více než padesáti letech. ()

Zajímavosti (2)

  • Ve filmu je možno vidět vrtulník Aero HC-2, což byl jediný vrtulník, který byl v Československu vyvinut a následně krátce i sériově vyráběn. Na příkaz SSSR byla jeho výroba v 60. letech zastavena, ačkoliv technicky převyšoval většinu tehdy vyráběných civilních vrtulníků v Evropě. (Flaxik)
  • Pro film byla využita charakteristická budova sportovního letiště u Chotěboře s doplněním nápisu „Letiště Na Peklech“ a další exteriéry. Nápis „Letiště Na Peklech“ zůstal na budově hangáru ještě několik let jako připomínka natáčení. V roce 2017 se na tomto letišti konalo mj. mistrovství ČR a Evropy v akrobatickém létání. (Jackdaniel.c)

Reklama

Reklama