1911: Pád poslední říše

1911: Pád poslednej ríše

Drama / Historický / Akční / Válečný

Čína / Hong Kong, 2011, 94 min

Wei Ding

Jsem si říkal, že uvidím Jackie Chana konečně v netypické roli, a on si stejně tu scénu neodpustil. Z historického hlediska velmi zajímavý film, z politického poměrně pravdivý (ten závěr asi hodně lidem bude skřípat v zubech jako písek), z filmového hlediska povedená a slušně namíchaná (akce, politika, romantika) záležitost, ale tak nějak mě ubíjela ta zdlouhavost a v závěru (v kontextu příběhu ovšem nezbytně nutná) suchá nudnost.(4.8.2014)

Snímek na velmi zajímavé a významné historické téma s výbornou výpravou, který ovšem trpí značně chaotickým řazením scén a drtivá většina západních diváků bude mít nutně problémy s orientací v postavách a lokalitách a to i pokud onen divák vůbec ví, kdo to byl Sunjatsen, co byla dynastie Čching, co revoluci z roku 1911 předcházelo a co po ní následovalo. Čínská mentalita je samozřejmě jiná a tamní divák se jistě mnohem lépe zorientuje nejen v ději, ale i v mnohdy zdánlivě těžko pochopitelném jednání a řečnění postav, stejně jako bude patrně lépe snášet přemíru patosu, kterým je film prodchnutý od začátku do konce. Za shlédnutí však "1911" určitě stojí, zvláště pokud vás zajímá historie, nejen čínská.(17.8.2015)

• Malarkey

Jackie Chan to chtěl natočit poctivě a co nejvíce přesvědčivě. Pořád se jedná o dost zásadní moment ze života Číny jako takové. Výsledek je ale tak strašně nemastnej a neslanej, že nepřesvědčí ani nejhoršího současného diktátora na světě o tom, jak by Čína měla psát své dějiny. Vypadá to hezky, ale akce je pomálu a kecy nic moc Čechovi neřeknou. Přál jsem si film natočený zajímavou formou, který nebude nudit a přesně to jsem nedostal. Viděno na základě Challenge Tour 2015.(27.4.2015)

Zaujímavý film možno viac z historického hľadiska než umeleckého. Ale veď tak to bolo aj napr. pri PÁDE TRETEJ RÍŠE... Je ale pravda, že keby nešlo o čínsky film, pôsobilo by afektované herectvo rušivo, podobne ako pátos niektorých scén. Lenže ono to je čínsky film a nemožno pri ňom mať "európske" očakávania. Napriek tomu, že nejde o kung-fu film, je Jackieho akčná scéna na lodi famózne suverénna...(31.12.2016)

CITÁT - Umřu za revoluci. Ještě žádná Čínská žena neprolila pro revoluci krev........... Velkolepé, výpravné, smutné a až moc politické. Vím, že to je vlastně základ příběhu, ale upřímně, Čínská politika je pro mě Španělská vesnice. Tak jen sledovat jak si počíná Jackie Chan ve své netypické roli a v pozici spolurežiséra. Tak na 60%(30.4.2015)

• - Premiéra se odehrála přesně sto let po Xinhaiské revoluci. Film měl premiéru na Filmovém festivalu v Tokiu 2011. Zároveň jde o stý film Jackieho Chana. (Raztubyl)

• - Čínští úředníci film schválili, ale tvůrci museli vynechat to, čím revoluce začala, tedy reformami. (Terva)

• - Natáčelo se v čínských provinciích Liaoning a Hainan. (Terva)