Objevování Peru (TV film)

• Itálie

Discovering Peru

Dokumentární

Itálie, 2008, 2x52 min

Kdybych měl vyzdvihnout něco, co se mi na tomto dokumentu líbilo nejvíc, tak to bude to, že se vyvaroval jakýchkoliv teorií. Poskytoval seriózní informace a nepouštěl se do žádných nepodložených spekulací, i když by se to kolikrát nabízelo. Ne. Italové to natočili profesionálně a je jen na divákovi jaký závěr si udělá, dokument mu totiž žádný nevnucuje. Což je super..! =)(18.12.2012)

Bezkonkurečně jeden z nejlepších historických/archeologických dokumentů zaměřených na nevyřešené záhady Inků a jiných civilizací z Peru. Velice objektivní informace a z těch, které nebyly doložené nedělali žádné závěry (narozdíl od dokumentárního cyklu Vypravy za zahadami). Oba díly tohoto Italského dokumentu jsou výborné a nezbývá mě nic jiného než doporučit.(10.4.2013)

Velice poutavý dokument obsahující spoustu zajímavostí i úplně nových informací. Otázka je, jak jsou na tom italští kolegové se seriózností, neboť o řadě infromací, v dokumentu publikovaných, by se dalo dalekosáhle polemizovat. Na každý pád se na dokument moc dobře kouká.(1.10.2012)

Velice zajímavý dokument o pradávné civilizaci v Peru, jejich zvycích, stavbách a tajemství s nimi spojených. Jeden z těch zajímavějších dokumentů o Peru. 80%(22.4.2013)

Pred cestou do Peru som hodnotil dokument 4*, keďže určite patrí medzi velice zaujímavo vyrozprávaný, no po návrate by som odobral jednu hviezdičku, nakoľko aj keď sa jedná o veľmi zaujímavo podané informácie, tak väčšina je na čírej báze hypotetickej roviny. Niektoré informácie z dokumentu sú brané ako dôkaz, niektoré ako fakt, no pre mňa z toho čo viem, nemôžem so všetkým súhlasiť a aj keď oficiálne peruánske poznatky sa dosť líšia, tak ani to neznamená, že nepripúšťam inú variantu "scenára" (práveže...) ... v podstate dokument nám ponúka aj keď nie úplne priamočiaro, tak ale len predsa svoj pohľad, ako to bolo za éry Inkov a vymyká sa jednoznačne oficiálne uznávaným/podávaným zisteniam/poznatkom. K legendám a hypotéze - legiend okolo Inkskej a pre Inkskej kultúry je strašne veľa a takisto sú ohromné, minimálne aj to o prvých učiteľov z kontinentu Mu, ale stále to je len veľký otáznik... no jedno povedať môžem: aj keď má v názve Discovering Peru, tak len málo zabŕda do pre Inkského obdobia, ktoré je reálne v Peru prezentované a stopy sa nachádzajú po celej krajine... Okrajovo spomenuté národy Chimu a Moche a plno ďalších zanechali vo mne pri najmenšom (ak nie viac) tak isto veľa zvedavosti a fascinácie (nie z obrazovky) ako Inkská ríša (a to je celá magická, veľkolepá od Machu Picchu, cez celé posvätné údolie, cez ostrov Isla del Sol... atď atď....) ...keď nahliadnem do éry conquistador-ov, tak už len Lima a jej tajomstvá v katakombách sú taktiež dych vyrážajúce a mohli by byť tu zmienené... ---Veľa zaujímavých hypotéz (prečo nie - Peru do dnes ukrýva viac než 60% (môj názor) tajomstiev/miest, ktoré ešte nikto ani len neobjavil z rôznorodých príčin, alebo boli podrobené zubu času ako: majestátne mesto Chan Chan - respektíve "neodkryté" mohutné Huaca del Sol), zaujímavý uhoľ pohľadu - ale stále len uhoľ pohľadu, navyše tzv. dôkazy (štýl akým to nazvali v dok.) napr. o niektorých spomínaných tuneloch/jaskyniach boli už dávno pred filmom potvrdené a dodnes sa ich veľa nachádza min. len v posvätnom údolí (ale doporučujem, ak by ich niekto rád dôkladne preskúmal, tak nech si želá sa ráno zobudiť menší a útlejší ;) ) = 65%---(9.7.2015)