Ďáblův dvojník

The Devil's Double

The Devil's Double

Životopisný / Thriller / Drama

Belgie / Nizozemsko, 2011, 104 min

Když je člověk pořádně ulítlej magor, nemůže si přát nic lepšího, než aby jeho táta byl první muž ve státě, pak mu projde všechno. Cooper v roli Sadáma juniora byl senzační magor, dovedu si představit, s jakým gustem bych ho flákla přes ta nadutá ústa. Tedy kdybych se nebála se k němu přiblížit.(27.11.2011)

Dobrý námět, dobrý Dominic Cooper a film, který mnou jen tak prošuměl bez výraznějších stop. Nemám co vytknout, ale ani chválit. V Iráku to holt nemaj jednoduchý, jaký si to uděláš, takový to máš.(8.6.2012)

• Roman.Ticka

Analýza zdegenerované zmutované rodinky, respektive jejího geneticky upraveného zmrda, měla nulovou vypovídací hodnotu pro neznalého diváka a ještě na bájné vizi představ o pohádkách Šeherezády poskládaný chaotický scénář opisující od bratří Grimmů. Navíc režisérova forma sice místy šokovala, ale celkově nudila. Chápu, že není snadné vycházet z nuly a prakticky z ničeho. Až podobný hodně zajímavý námět natočí Íráčané nebo příbuzná sestava pro nás vzdálené kultury, určitě budu nadšená a natěšená. Bohužel vidím to tak za příštích 100 let, tolik tabuizované téma zůstane zřejmě ještě dlouho tabu. Po hvězdě dávám přitažlivému Cooprovi, zahrál dvojbratry excelentně, degena Udaje i sexy Latifa.(1.7.2012)

Byly časy, kdy v Bagdádu platil úryvek z písně P.Habery („..zabij ma či Udaj“) a já se ptám, kde udělal soudruh prezident Saddám ve výchově chybu? Nevysvětlil synovi, že velbloud je levnější, než Lamborghini? Měl při oslavných palbách do vzduchu mířit níž? Dle mého to všechno začalo už kdysi tím, že jistá dávka ejakulátu neskončila na prostěradle.. Atraktivní téma, snaživý Double Cooper a Tamahori, vyprávějící zbytečně doslovně příběh, nad jehož historickou autentičností lze polemizovat. Nemyslím tím zvrhlé konání psychopata Udaye, který prznil školačky, choval gepardy, vraždil tátovy sluhy a vskutku netradičními metodami trestal irácké sportovce za neuspokojivé výsledky, kdy si třeba neúspěšní fotbaloví reprezentanti museli ve vězení čutat s betonovým míčem (a pak, že je na Mílu Baroše vyvíjen tlak..), ale vůbec existenci dvojníka Latifa, který tady slouží jen jako jakýsi kontrastní protipól Černého prince z pekel zhýralosti a sadismu. Ostatně, pokud vůbec někdy tuto roli hrál a nevyužíval své podoby na Saddámovic prvorozeného jen k balení bagdádských holek, co když Američané sejmuli v Mosulu dubléra a pošuk Uday se uklidil do Irska, kde si přivydělává sepisováním memoárů? Zubní záznamy mohou být někdy scestné a to ostatní, jak tvrdí autoři, je historie. A ta se přece odjakživa hezky překrucuje.. Dodatek: Kdo nedávno viděl Cohenova Diktátora, tomu mohou občas cukat koutky v momentech, které jinak vůbec vtipné nejsou..(20.6.2012)

,,NEŘÍKÁVALI TI NÁHODOU, ŽE VYPADÁŠ JAKO UDAY SADDÁM HUSAJN? NEŘÍKALI TO TAK VE ŠKOLE? CHCI TĚ, LATIFE. CHCI, ABYS BYL MÝM ANDĚLEM. CHCI, ABYS MI BYL BRATREM“....... /// Latifa právě dostal nabídku, jaká se neodmítá (nebo se nedá odmítnout?). Může mít čtyři služky, jahody v zimě, fíky v červenci, dívky který mu dají vše – stačí říct. Skoro jako tenkrát, když Lelíček makal pro Portorickýho krále. Jenže tohle, tohle je skutečnost! DĚLEJ DOBŘE, PRACUJ TVRDĚ A BUDEŠ ČLENEM RODINY! Kdo by nechtěl nakouknout do soukromí rodinky Saddáma Husajna. Mrknout, jak si skromně žili a pokorně se chovali. Příběh splňuje onu nejzákladnější podmínku – upoutat a šokovat. A když začnou hrát Frankie Goes to Hollywood - Relax, připadám si jako v Bony a klid. Jen místo bonů je tu absolutní moc a místo vekslu se tu plká o válce s Kuvajtem. Skandální útržky ze života Udaye Husajna. Hmm, a co dál? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Rád poslouchám životní příběhy. Ten od Latifa Yahia jsem ještě neslyšel. 2.) Nevím co se dělá v případě, když má dvojník větší péro. 3.) Chtěl bych, aby můj stvořitel miloval svou zemi, svou matku, svého otce, ale kundy, ty aby miloval víc než Boha! 4.) Thx za titule ,,richja“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(15.11.2011)

• - Udaj upřednostňoval oděvní značky Yves Saint Laurent a Christian Dior. (Dr Lizal)

• - V počátcích byl s filmem spojován britský režisér Danny Boyle. (Conspi)

• - Natáčení probíhalo v Jordánsku a na Maltě. (Terva)