Zachraňte Edwardse

Saving Edwards

Dokumentární

Česko, 2010, 72 min

Dagmar Smržová

SPOILER. Věřím, že i když si člověk myslí, že má na tohle téma jasný názor, kdyby se dostal do stejné situace jako manželé Sladkowští - váhal by. Tohle je nejtěžší rozhodnutí, co může člověk udělat a nikdy bych nechtěla stát na jejich místě. Původně jsem myslela, že budu dokument sledovat spíše s názorem, že ,,jsou děti, které by se neměly narodit", ale asi chápu důvody proč si Juliánku nechali. Navíc, člověk se nejspíš rozhoduje jinak, když se rok pokouší o dítě a tohle zjistí než když je to náhodné těhotentsví atd. Jako dokument to hodnotím pozitivně, vše šlo pěkně popořadě, dostala jsem všechny potřebné informace a ani vteřinu jsem to nepřestávala sledovat se zatajeným dechem. Jediné co mi vadilo bylo poseltsví toho, že není třeba plně důvěřovat lékařské vědě. Jestliže většina dětí s tímto syndromem umírá v brzkém věku, neznamená to přeci, že se lékaři spletli, ale spíše, že Juliána měla obrovské štěstí, že zrovna její vady jsou v takové fázi, že se s nimi dá žít. To ale nikdo nemohl vědět a ta holčička mohla opravdu zemřít v prvním týdnu života. Neříkám, že láska a péče neudělaly své, ani to, že Juliána pravděpodobně opravdu přinesla nové poznatky lékařské vědě, ale stále bych tu mluvila hlavně o štěstí. Smutné navíc je, že většina takovýchto dětí opravdu skončí v ústavu, kde bez nadstadartní péče zemřou a je pravděpodobně málo případů, kde se o ně rodiče rozhodnou takto starat, Nicméně držím palce, Juliánka je krásná holčička a tohle muselo být a stále je psychicky obrovsky náročné a lékaři tomu asi nepřidali. Rodiče mají můj obdiv.(22.9.2011)

Film 85% a hlavní herecké obsazení (rodiče) 100% a více. (komentář Riley vystihl naprosto vše)(23.9.2011)

Nebudu hodnotit rozhodnutí páru (osobně jsem proti). Z filmařského hlediska to má slušné parametry. Na Nejtěžší volbu to nemá - http://www.csfd.cz/film/279192-nejtezsi-volba/ . 58%.(16.3.2011)

Dokument s jasným poselstvím a názorem. A jeden z mála, u kterých mi to vůbec nevadí..(23.1.2011)

Sice naprosto nechápu rozhodnutí, které učinila ústřední dvojice, ale dokumentu nemohu upřít filmařské kvality. Pro mě o hodně lepší než další dokument Dagmar Smržové na podobné téma - Nejtěžší volba. Já bych pochopila, že si rodiče dítě nechají, když je mu diagnostikováno nějaké lehčí postižení se kterým se dá žít, ale když lékaři řeknou, že je neslučitelné se životem? Nikdo nemůže vědět jak by se zachoval, ale já vím téměř jistě, že bych se rozhodla jinak.(29.10.2011)