Zachraňte Edwardse

Saving Edwards

Dokumentární

Česko, 2010, 72 min

Dagmar Smržová

Další český dokument z cyklu HBO "Bez cenzury", tentokrát na téma zda si nechat postižené dítě a jak se s postiženým miminkem žije. Musím se přiznat, že tohle byl první dokument z výše jmenovaného cyklu, na který jsem se podíval, a udělal jsem dobře, protože jsem zůstal přikovaný k obrazovce od začátku až do konce a s nesmírným zaujetím jsem sledoval příběh maželů Sladkowských, kteří se rozhodli proti vůli lékařů dítě donosit, porodit a vychovávat, a to navzdory informacím, že děti s Edwardsovým syndromem se z velké části rodí mrtvé, a pokud přežijí porod, tak většina jich umírá do týdne po porodu. Malé Juliánce jsou dnes téměř tři roky a stále žije, což samozřejmě této rodině z celého srdce přeju, protože už jen jejich rozhodnutí tuto holčičku porodit velmi obdivuji. Pokud se zaměřím na dokument samotný, tak ten je vyprávěn atraktivně a jak jsem se již zmínil, ač jsem neměl v plánu dokument vůbec sledovat, tak nakonec stačilo prvních pár vteřin, abych svůj odchod od televize oddálil, pak z toho bylo pár minut a nakonec jsem to dokoukal až do konce. Opravdu zajímavý a záživný dokument, u něhož jsem se ani na chvilku nenudil, který měl co nabídnout a který řadím mezi ty povedenější české dokumenty. Jako divák jsem s výsledkem maximálně spokojený a uděluji silnější čtyři hvězdy.(19.11.2010)

Dokument s jasným poselstvím a názorem. A jeden z mála, u kterých mi to vůbec nevadí..(23.1.2011)

HBO HD - Velice dojemný a dobře natočený dokument, který sleduje manželský pár, kterému život "nadělil" bohužel postižené dítě. To, jak se rodina s touto nepřízní osudu vyrovnává, je obdivuhodné. Rozhodně stojí za to, tento dokument vidět. 80%(28.12.2010)

Silné především příběhem...(28.10.2010)

Těhotenství je zvláštní stav, kdy větší roli než rozum hrají emoce. A stejné je to i s tímto dokumentem: mohl bych vynést několik rozumných argumentů proti jeho obsahu, ale emocionálně mě zasáhl jako máloco, takže je mé hodnocení, jaké je. Rozhodnutí přivést na svět dítě s těžkým postižením je něco, čemu se není třeba divit, stačí použít empatii. Pár, o kterém je tento film, divákovi velmi usnadní snahu vcítit se do takovéto situace. Režisérka zůstává neviditelná za kamerou a jen citlivě zaznamenává osudy novopečených rodičů a jejich dcery. Téma je natolik silné, že na intenzivní divácký zážitek stačí.(5.1.2013)