Svět Keithe Haringa (festivalový název)
-
Universe of Keith Haring, The
Dokumentární
Itálie / Francie, 2008, 90 min
Režie:
Christina ClausenHrají:
Fab 5 Freddy, David LaChapelle, Yoko OnoObsah
-
Dokumentární portrét výrazné osobnosti amerického street artu. Mladík, kterému učaroval svět ulice, jenž se pro něj stal jedním velkým plátnem. Jen uchopit fix, sprej a mít odvahu a prostory newyorského metra se počátkem 80. let proměnily v jeho galerii pro všechny. Z ilegálního umělce a aktivisty, atakujícího svou vitalitou, kreativitou a sociálním akcentem veřejné plochy, se rázem vypracoval na hvězdu moderního umění po bok krále pop artu Warhola nebo Basquiata. Jeho skotačící postavičky ovládly nejen ulice a galerie, ale našly své místo i na koncertech Madonny. Staly se symbolem svobodného ducha a srdce ulice, které předčasně dobilo v pouhých 31 letech. (oficiální text distributora)
- komentáře
- zajímavosti
- ext. recenze
- galerie
- videa
- v bazaru
- ve filmotéce
- diskuze
Komentáře uživatelů k filmu (2)
-
Vančura
Keith Haring byl velký umělec a tento výborný dokument mu skládá poctu sympaticky pietní formou. V dokumentu, který chronologicky sleduje Haringův život i tvorbu, se objeví většina lidí, kteří s ním měli co do činění, a prostor dostane i samotný Haring z nejrůznějších dobových záběrů. Bylo například strašně dojemné vidět Haringa v metru, kde bezelstně vysvětloval nějaké staré paní smysl své tvorby, a na závěr jí věnoval i placku se svou postavičkou. V dokumentu se představí rovněž některé z nejznámějších Haringových prací. Osobně jsem na tomto dokumentu nejvíce ocenil záběry zachycující Haringa v okamžiku tvůrčího aktu - bylo fascinující vidět to, o čem jste dřív jenom četli. Keith Haring tvořil v horečném tempu, přitom vedl svou linku neuvěřitelně suverénním způsobem - nikdy nechyboval, nikdy nepracoval "nanečisto", nikdy nic nemusel opravovat. Jakoby vše viděl dávno dopředu a pouze to zhmotňoval. Přitom se nejedná o žádné naivní kresbičky, ale o velice promyšlený a oduševnělý malířský projev. Takový malý zázrak.(26.2.2012)
-
Majduska
Byl to umělec od začátku až do konce. Dokument, který je natočený s citem a úctou. Díky vyprávění Haringových blízkých, se dostanete k podstatě jeho bytí a na chvilku nahlédnete do jeho duše, která byla krásná jako jeho dílo...(15.11.2010)