Kameny

(festivalový název)
Krátkometrážní / Animovaný / Hudební
Slovensko, 2010, 26 min

Do kameňolomu, v ktorom pracuje hŕstka chlapov, prichádza žena predáka. Veľmi túži po rodine a dieťati. Jej túžba je taká veľká, že je ochotná mať ho aj v nehostinnom kraji kameňolomu. Muža, ako aj jeho spolupracovníkov, však tvrdá práca zmenila. Žena sa stane svedkom udalosti, pri ktorej spozná, že človek, ktorého miluje, neváha niekoho usmrtiť. Jej city a sny sa obrátia iným smerom. Pomaly upadá do šialenstva a vkladá chorú nádej na lásku do vzťahu s jedným z robotníkov. V slepej túžbe po ľúbosti a dieťati sa prispôsobí krutým zákonitostiam kameňolomu až podľahne pokušeniu zabiť. (oficiální text distributora)

Jakubisko

LFŠ 2011 ... Tak já vám nějak nevím...zpracování docela hezké, atmosféra ušla, hudba jakž takž (i když ten zpěv mi šíleně lezl na nervy a ani libozvučnost textu nebyla zrovna nejlepší, ačkoli to možná byl účel)...ale zřejmě mi pointa příběhu buď unikla, nebo byla úplně blbá. Muž byl otupělý tupou prací v lomu, ignoruje milující ženu, načež posléze zabije zavaleného horníka (pouze mu tím zkrátí utrpení, tak jsem to aspoň pochopil)...ženě z toho jebne a začne se muchlovat s někým jiným, načež manželi to zřejmě dojde, jde do sebe, začne si ženy všímat a je citlivý. Ta ho však odmítá a nadále se peleší s jiným...následuje tragický závěr a zpívané poučení, že "tak to dopadá když si muž nevšímá ženy". Takže ten zmrd v podstatě za všechno může a poserte se. Teď jen nevím, jestli je to výplod chorého, nebo pouze feministického mozku. Ale možná že jsem to jen špatně pochopil a je v tom něco mnohem hlubšího. Kdo ví... ()

tuberatanka

Jednoduchá, a vskutku čiernobiela rozprávka/muzikál "krehká žienka vs. hromada drsňákov". Než človeka stihnú pochytiť rozpaky z miestami dosť polopatistického príbehu o žienke utopenej v drsnom mužskom svete a hľadajúcej lásku tam kde jej niet, celkom účinne ich prebije krásny temnodepresívny a poctivo industriálny vizuál, veľmi dobrá hudba a hlavne jej prepojenie s filmom (najlepšie sú duety žienky a baníckeho kolektívu), a vcelku pútavé spracovanie tohto ináč jednoduchého príbehu, vďaka ktorému nakoniec tá polhodina vôbec nepripadá ako dlhá. Na rozprávku priveľmi dospelé, na temný film to občas preháňa s patetickosťou. Ale rozhodne to stojí za zhliadnutie. ()

Marys

LFŠ 2011: Tomuto filmu som síce hneď neporozumel, čiže sa nazdávam, že nebol podaný úplne najlepšie, tak, aby ľudia vedeli, o čo v ňom vlastne ide, jednoznačne ma ale zaujala atmosféra samotného filmu prepletená s hudbou. Pripomínalo mi to akúsi kombináciu Mŕtvej nevesty Tima Burtona a videoklipu Vermilion od skupiny Slipknot. ()

Joski

Depresívny animovaný muzikál. Po výtvarnej stránke i dejovej stránke nie je čo dodať. Len samotná "filozofia filmu" je ako inak, pri našich (vo väčšine novších animovaných!!!) slovenských filmoch v poslednej dobe zúfalo negatívne naladená. To mi vyslovene vadí. Nechcem tvrdiť, že animovaný má byť krásne naivný príbeh pre deti! Moralizovanie je v poriadku, len ta súčasná depka by sa mohla v dnešnej kinematografii konečne rozplynúť! 70% ()

Jester_X

Pěkný, emočně vypajtý snímek. Technicky, řemeslně bylo vše promyšleno a režisérce se podařilo dosáhnout u diváka požadovaných emocí, byť místy balancovala na hranici kýče. Bohužel, nosné téma lásky, která díky kamenné neprostupnosti vykvetla na nesprávném místě a končí tragicky, není dostatečně silné, aby mohlo být celou půl hodinu rozvíjeno, lépe řečeno variováno. Více napadů a drobnějších podmotivů by film velmi oživilo. Šedivá atmosféra a písńové variace se přeci jen docela rychle přejí. ()