Tobrúk 1941

(TV film)

Dokumentární pořad Milana Tomsy o bojích v Libyjské poušti, o mužích, kteří byli ochotni nasadit vlastní život za obnovení Československa, i o těch, co stáli na druhé straně.  V době, kdy nebylo jisto, že ¨Tisíciletá říše" nebude skutečně trvat tisíc let, se v Anglii a v Palestině zformovaly československé vojenské jednotky, jejichž přislušníci na sebe dobrovolně vzali závazek bojovat za obnovení státní samostatnosti. V roce 1941 vyrazil z Palestiny do Libyjské pouště ll. prapor - Východní, jenž se šest měsíců podílel na obraně strategického přístavu Tobrúk před Italy a Němci. V roce 2009 se veterání Východního praporu vydali v doprovodu kamery na místa "ozvěn bojů" a autoři k jejich vzpomínkám přiřadili kontrapunkticky i pohledy účastníků z "druhé strany", vojáků Afrikakorpsu. (oficiální text distributora)

Darth Kedr

Výborný dokument, který popisuje bitvu o Tobrúk ve zcela jiné rovině. Přímí účastnící z obou angažovaných stran dostávají střídavě prostor vzpomínat na frontový život v libyjském přístavu a to přímo v místech tehdejší frontové linie. Ale o bojích samotných toho již bylo řečeno v mnoha dokumentech dost, proto se zde do popředí dostávají spíše zajímavosti a perličky ze "všedních" válečných dnů. Dozvíme se tak detaily o běžných potřebách člověka, jako je jídlo, voda, mytí... A také historky o různých lokálních příměřích, vzájemné solidaritě a respektování nepřítele. Jen škoda, že se nepodařilo sehnat k natáčení také veterány bojující v armádách Itálie na jedné straně a Commonwealthu na straně druhé. To je však má jediná výtka k tomuto pozoruhodnému počinu, proto mi nezbývá, než Tobrúk 1941 rozhodně doporučit! ()