Máchův Máj

(TV film)
všechny plakáty

Dokument režisérky Pavly Slancové nás zavádí v magický čas 1. května k Máchovu jezeru a do jeho okolí. Hledáme v této sugestivní atmosféře inspiraci skutečnými událostmi, které se zde odehrály a které básník zaklíčoval do své básně. Úryvky z Máchova Máje zazní na břehu dnešního Máchova jezera v podání herečky Báry Hrzánové. Dalším příběhem je osud rukopisu Máje, který je dodnes v držení rodiny Krouských. Jakou je Máj inspirací pro hudebního skladatele se dozvíme od Varhana Orchestroviče Bauera a uslyšíme i to, jak báseň Karla Hynka Máchy zní v japonštině. (oficiální text distributora)

triatlet

Chudák Mácha, kdyby věděl, jakou reklamu si na něm budou dělat astroložky, snad by se ani nenarodil. Konfrontace literárních historiků je přínosná, názory astrologů působí postupně jako reklama, recitace studentů zbytečná; zajímavé připomenutí historie Máchova rukopisu Máje. Japonské pointě chyběly titulky, o kterou část Máje se jedná. A Varhan Orchestrovič Bauer působil ještě strojeněji než astroložky. Pohled na Ještěd při závěrečných titulcích ukazuje zdevastovanou krajinu. ()