The John Akii Bua Story: An African Tragedy

všechny plakáty
Velká Británie, 2008, 90 min

John Akii Bua byl olympijským vítězem na 400 metrů překážek a prvním africkým atletem, který dokázal vyhrát olympijské hry v jiné disciplíně než bězích na dlouhou vzdálenost. Dokument sleduje jeho příběh od dětství až po olympiádu v Mnichově v roce 1972, po níž se v rodné Ugandě stal národním hrdinou. V té době se také začíná rozvíjet příběh jiného hrdiny - ugandského diktátora Idi Amina. Z filmu o jednom muži se stává dokument o vztahu mezi Akii Buou a Aminem. Idi Amin v Ugandě cíleně podporoval etnické násilí mezi kmeny a systematicky perzekuoval a vyvražďoval kmen Langi, jehož byl právě Akii Bua příslušníkem. (Pafl)

Pafl

Dokument ukazuje život obyčejných lidí v Ugandě po získání nezávislosti v roce 1962 až po konec krvavé diktatury Idi Amina, to vše skrze příběh Johna Akii Buy. Je to zajímavý způsob a možná že jediný možný: život obyčejných lidí v rovníkové Africe 70.let je naší představivosti tak vzdálený, že se mu dokážeme přiblížit jenom přes filtr příběhu o vzestupu a pádu slavného atleta. A smutný příběh Akii Buy je vlastně nakonec parafrází příběhu celé země. ()