Twixt

• USA B'Twixt Now and Sunrise

Do malého městečka přijíždí v rámci turné, propagující jeho knihu, spisovatel (Val Kilmer), jehož kariéra již nějakou dobu stagnuje. Připlete se k záhadné vraždě a ještě tu noc ho navštíví duch mladého děvčete se jménem V (Elle Fanning). Není si úplně jist jejím spojením s vraždou, ale v té době je vděčný za každý námět na knihu. Nakonec se dopracuje k pravdivému konci příběhu a je sám překvapen, že má tolik co do činění s jeho vlastním životem. (Pria)

Martin741

Francis Ford Coppola si na stare kolena rozhodol natocit horor. A musim napisat, ze sa hovno rozumie do hororu. nespochybnujem jeho rezisersky talent - jasne to preukazal kultovym Kmotrom a Apocalypse Now, ale hororom proste nerozumie. Val Kilmer /The Doors, Lovci lvu/ dost prehrava, a nic sa dohromady nedeje. Elle Fanning je sice krasna, ale aj ona dost prehravala. Napatie ziadne, atmosfera nulova, fakt ako strata casu, cely tento "horor" : 30 % ()

Morholt

Ono velké jméno samo film neudělá a v tomhle případě nepomůže ani velice povedený vizuál. Coppola zkrátka horory neumí, chybí mu cit pro napětí či pro scény, které by měly vzbudit hrůzu. V tomto případě to zamrzí dvojnásob, protože scénář patří mezi ty nadprůměrné. Dalším šlápnutím vedle bylo obsazení Vala Kilmera. marná sláva, ale kynoucí herec má své nejlepší roky za sebou a jeho pokusy o restart zatím přicházejí vniveč. Škoda. 30% ()

Mulosz odpad!

Francis se na stará kolena pustil do intimních osobních příběhů. Ne že by to bylo a priori špatně a vyžadoval bych od něj pouze monstrózní a komerčně úspěšná díla, problém je však v tom, že mu to vůbec nejde. Neschopnost vyprávět příběh alespoň trochu civilizovaným způsobem je zakryta vypilovanou formální stránkou, za kterou se vše schová. Na chvíli se divák nachytá a krásné záběry si užívá, brzy však odhalí, že na filmu už je pak zajímavé jen jméno režiséra, jinak jde o podprůměrné dílo bez umělecké hodnoty v podobě např. kvalitního námětu, scénáře, pečlivé charakterizace či psychologizace postav apod. Vše je naopak na úrovni laciného bijáku z videopůjčovny. Obsazení Vala Kilmera do hlavní role dělá z Twixtu už vyloženě šestákovou záležitost. ()

George Stobbart

Príjemný horor o spisovateľovi, ktorý sa v rámci propagácie svojej knihy dostane do malého mestečka, kde mu šerif vnukne myšlienku na knihu inšpirovanú miestnymi sériovými vraždami. Po tom, ako sa mu v noci začne zjavovať duch tajomného dievčaťa, rozhodne sa nápad akceptovať a o tieto vraždy sa zaujímať bližšie. Twixt sa rozhodol natočiť známy F. F. Coppola na základe svojho neurčitého sna, resp. nočnej mory, čoho výsledkom je podobne neurčitý a chvíľami značne nekonzistentný film, ktorý občas pôsobí ako výcuc z viacerých známych, už využitých nápadov. Pri pozeraní mi to však príliš nevadilo a ani som sa nenudil, čomu zrejme pomohol aj pekný, goticko rozprávkový vizuál, dopĺňaný príjemnou a podmanivou hudbou. Hoci sa tu prelínajú viaceré hororové motívy, film moc strašidelný nie je a ostáva tak už iba na samotnom divákovi, koľko pozornosti venuje príbehu a nakoľko mu bude vyhovovať pristúpiť na jeho mystery hru. ()

maddy

Toto natočil Coppola? Neviem, či sa na staré kolená už úplne zbláznil alebo vekom od neho odišiel aj posledný kúsok režisérskeho talentu, ale pokiaľ mieni aj naďalej nakrúcať filmy v štýle Twixt (údajne podľa jeho sna, resp. nočnej mori) tak to nech radšej „remeslo“ zavesí na klinec a užíva si dôchodku. Twixt je absolútne nesúdržný mix všetkého možného – tu sa chvíľu tvári duchársky horor, neskôr prídu na rad aj upíry, masový vrah... značne sa do toho zamieša fantasy, Edgar Allan Poe (vážne?!) atď. Občas to pôsobí ako groteska alebo priam komédia (scény videohovorov s manželkou). Je badať aj pokus o drámu, no ako všetko ostatné ani tá nefunguje. Príbeh je jeden nezmyselný fantazmagorický guláš, ktorý neponúka absolútne žiaden dôvod zotvrvať pri ňom až do záveru. Navyše to je celé zabalené do nechutného digitálneho looku, kde sa striedajú scény z reality s tými snovými, ktoré sú natočené kompletne s digitálnym pozadím (ala Sin City). Na to však evidentne neboli peniaze a tak tieto do kompletne modrého filtra obalené scény pôsobia lacno. Hudba nie je v podstate žiadna alebo je tak nevýrazná, že sa ani nedá vnímať. Film bez atmosféry, ktorý neobsahuje žiadnu aspoň sebemenšiu scénu, ktorá by mala gradovať a v takom mdlom tóne ako film začal aj skončí. Val Kilmer je na plátne takmer po celý čas, čo tiež nebola priam najšťastnejšia voľba, pretože do role neúspešného spisovateľa sa mi veľmi nehodil, veril som mu akurát tak to neustále chľastanie. Naopak vyniká mladučká „upírka“ Ella Fanning a prajem jej rovnako ako úspešnejšej sestre Dakote zaujímavejšie úlohy. Ani neviem za čo tu hviezdičku dávam, snáď len za to, že som to vzhľadom na krátku stopáž vydržal dopozerať do konca. 1,5* ()

• Po filmoch Willow (1988), Zabi ma znovu (1989) a Played (2006) je toto už štvrtá spolupráca bývalých manželov Vala Kilmera a Joanne Whalley. (Brooks)