• Česko

• Francie

(festivalový název)

Komedie / Drama / Horor / Mysteriózní

Francie, 2010, 79 min

Überbizarný filmový experiment šialeného razenia, ktorý si na paškál berie myšlienkovú koncepciu "bez príčiny". A tak sa dočkáme príbehu o živej pneumatike s telekinetickými schopnosťami a vražednými úmyslami, ktorý by sa pokojne mohol volať "život jednej pneumatiky". Do toho vstupujú nestranní pozorovatelia, dívajúci sa na "film", rozprávačské výstupy dávajúce na pravú mieru filmovú (ne)realitu a útržkové dialógy o filmovej logike, rušivých elementoch pri sledovaní filmu a podobne. Lenže na tých približne 80 minút je to málo, a tak sa nevyhneme občasnej nude (ktorá je zasa posúvaná na inú úroveň tým, že sa pozorovatelia nudia), a klasicky otvoreného konca ("Because this story doesn't have an ending."). Nie je to pre každého, veľa vecí sa tam deje skutočne bez príčiny a je to možno nezmyselne brutálne, ale tak to Dupieux chcel. 75% P.S.: Pokračovanie nesúce sa vzhľadom na neukončené ukončenie konceptu v duchu Nguyenových Birdemic 2: The Resurrection (teda ťah na Hollywood) by som si celkom rád pozrel.(11.1.2014)

Pneumatikový holokaust! Kto by sa nevzbúril, poučený históriou? Ej, či nezvihne sa pneumatika z prachu a piesku skládky na odpor pri pohľade na husté, tmavo-čierne kúdole štipľavého dymu valiace sa z gumenných spolubratov a spolusestier? Vraj film bez dôvodu. Ale veď bojovať je dôvod absolútny! Spása etnika, národnosti, rasy, výrobku, tovaru, štátu, národných záujmov, jazyka i kultúry. I umenia kotúľania sa cestou-necestou. To všetko sú už len také intelektuálske barličky k ospravedlneniu odporu. Podstatné je, že ak sa pneumatika zatrasie, hlava vybuchne. Ako dvd dodatok ku knihe Jana Kellera: Naše cesta do prvohor (o povaze automobilové kultury) by to bolo dokonalé.(17.3.2015)

Agresivní pneumatika si to koulí vyprahlou krajinou a zabíjí na co přijde, hm... Přesahový exploiter - nevšední, ale nudná pocta bezdůvodnu.(30.3.2011)

• Beckett51

Film, který nedokážu ohodnit, ať se snažím jak chci. Na jednu stranu nehorázná sračka a na druhou jeden z nejgeniálnějších filmů co jsem kdy viděl. Kdyby tam bylo znásilnění pneumatikou dal bych asi plnej počet.(28.6.2014)

Potom ako som od Dupieuxa vzhliadol taký snímok ako bol "Realité", pri voľbe na "Rubber" som očakával neočakávateľné. No a urobil som dobre. Myslím, že keby som dané filmy videl v opačnom poradí, zrejme by som bol kritickejší (rapídne!), no potom ako som sa s daným tvorcom "zoznámil" v miernejšom "švungu", tento vraj horor môžem vnímať s obrovskou nadsázkou (a tak je to správne), lebo čumieť hodinu a pol na pneumatiku, ktorá sa napríklad v úvode zoznamuje so svojím okolím, ako bežný človek v prvých mesiacoch po narodení, to chce riadnu dávku pochopenia (netvrdím však, že som ho ja našiel). Je to nezmyselné, divné, človek naozaj neviem čo si má myslieť, nuž ale fantázii sa medze nekladú. Neustále budem tvrdiť, že pokiaľ sa hororový snímok od samého úvodu nesnaží, respektíve nechce tváriť seriózne, tento prepich si skrátka môže dovoliť. No a presne taký je "Rubber". Od úvodu totálne ujetá stupidita, bez akéhokoľvek dôvodu (teda - "No reason"). Škoda len, že bol spôsob zabíjania napriek obstojnému gore úplne bez nápadu. Chcelo to trošku osviežiť lebo vďaka neustálemu opakovaniu formy násilia snímok prepadol do stereotypu - 55%(5.6.2016)

• - Gaspard Augé ze známé francouzské elektronické skupiny Justice, který se společně s Mr. Oizem (Quentinem Dupieuxem) podílel na soundtracku filmu, si ve filmu zahrál krátkou roli stopaře. (Phantomass)

• - Spoiler: Pri záverečných titulkoch zistíme, že hlavná "postava" má aj svoje meno. Volá sa Robert. (U_S_O)

• - Ke konci filmu ve scéně, kdy se pneumatika převtělí v trojkolku, se zvonek s hadičkou „přesune“ z pravé strany řidítek na levou. (earl hickey)