Nostalgie de la lumière

Francie / Německo / Chile, 2010, 90 min

Patricio Guzmán

Katell Djian
  • baruss

Dokumenty sa mi veľmi zle hodnotia. Silný námet, nezaujímavé spracovanie. Z vlastnej skúsenosti viem, že keď chce niekto niečo dôležité povedať, musí v dnešnej dobe nahlas kričať a nie šomrať si pod nos.(12.11.2010)

• pappaja

Buď chci vidět vědecký dokument o astronomii, nebo mě víc zajímá historie.. Ale zkombinovat historické momenty s astronomickým výzkumem a spojit obojí jakousi filozofickou nití mi připadá poněkud divné..(7.11.2010)

Meditace, autoritativní vypravěč, vesmírné obrazy, propojení zemského prachu a lidských činů a příběhů s věčností galaxie. Evropská filmová cena za nejlepší dokument 2010.(7.12.2011)

Poušť, mumie, observatoř, hvězdy, a když se to pokrátí zbyde Pinochet. Je to zvláštní, jak se tyhle věci dokázaly postavit vedle sebe do jednoho dokumentu, nicméně vše působí velmi konzistentně. Smutně ale přesně to svým přáním vystihla paní v dokumentu, když si povzdechla a chtěla, aby teleskopy observatoře v chilské poušti nekoukaly jen do vesmíru, ale dokázaly koukat i pod povrch pouště, a místo nových hvězd našly jejich neznámo kde pohřbené manžely.(28.7.2012)

Zatímco jedni toužebně upírají zraky vzhůru, do kosmických dálav, druzí je v tiché naději sklápějí k zemi, do písku a prachu Atacamské pouště, jejíž nezměrná rozloha se stává zrcadlem rozlohy vesmíru. A přesto oba pohledy naplňuje stejně hluboká touha - touha po světle...(22.11.2012)