Take Shelter

Scénografie:

Chad Keith

Kostýmy:

Karen Malecki

Zdlouhavě podávané s takovou festivalovou atmosférou levnějších filmů, ale rozhodně snímek vtáhne do děje pro svou psychickou narušenost hlavního hrdiny, která se větví a stále utvrzuje, až na závěr filmu, který odkryje poslední kartu a změní tak běh dění. Zůstávám v němém úžasu.(29.3.2016)

Vláčné, ale sugestivní, hlavně díky hudbě.(26.1.2013)

Myslím si, že hodnocení se budou odvíjet na základě toho, jaký konec si kdo přeje. Za sebe můžu jenom říct, že na podobný film jsem čekal 10 let (od Znamení) a to nervydrásající čekání na to "co je tam venku" je srovnatelné např. s tím "co je pod tím poklopem" v Lostu. Mysteriózní pecka. 9/10(1.2.2012)

Precizně budovaná atmosféra, dokonale nejednoznačná sémantika filmu... Zámořská Melancholia je vystavěna mnohem rafinovaněji a důmyslněji než její evropská sestra (a to říkám při vědomé úctě k jejímu slavnému režisérovi). Mnohoznačnost a sémantika filmu vyvěrající spíše z iracionálního v nás jsou zjevné klady snímku, který je motivován onou zvláštní atmosférou, která je charakteristická pro vývojové stádium, do kterého dorazila západní civilizace, blíží se nějaký zásadní zlom a možná i kolaps (=transformace) euroatlantického systému.(23.3.2012)

Plíživé, znepokojivé, místy působivé, ale ve výsledku poněkud „prázdné“ (ač je to možná ostré slovo). Ano, hra s divákem na hraně paniky a paranoie je poměrně umná, ale nejistota z viděného nedokáže v publiku vyvolat pořádné mrazení a zájem o to, co nakonec přijde. Ono to přijde, ale nabízí se otázka, zda to stačí. Mě víc bavilo rochnění se v sociálně laděných otázkách, protože propukající schizofrenie pro mě nakonec neměla tu správnou údernost. Na druhou stranu naprosto chápu ty, kteří přišpendlí pět hvězd. Mě holt ona zvláštní atmosféra nedostala, před herci (Shannon a stále zajímavější Jessica Chastain) ale musím smeknout. Není to křečovité, ale není to takové, jaké bych ve výsledku chtěl.(26.11.2012)