„Blázinec je útočiště svatých. Svatí jsou pošetilí a ubozí blázni mezi čínskými prostěradly. Svatá je i nemocniční sestra, která doslova září od lampy na nočním stolku. A nejsvatější ze všech svatých je doktor, je otcem všech svatých, je Ježíšem Kristem." Takto popisuje Nicola svých 35 let strávených v blázinci na elektrošocích - v jeho zmatené mysli se potkává fantazie s realitou a jejich střet takřka nevyhnutelně vyvolává záblesky božských vnuknutí. Nicola se narodil v šedesátých letech, v „báječných šedesátých" - a svět, který vidí kolem sebe v nemocnici, není zase tolik odlišný od toho venku; stále víc a víc nenasytný svět, který má přebytek jediné věci - strachu. (oficiální text distributora)

Fajolo

Je to zvláštny film. Blázinec očami niekoho, kto sám je pravdepodobne tiež blázon. Hoci obsahuje komentáre, tie nič nevysvetľujú, skôr prispievajú k pocitu nepochopiteľnosti sveta. Na to, aby sme mu aspoň trochu rozumeli a mohli v ňom prežiť, potrebujeme si vymýšľať. Napríklad marťanov, alebo číňanov klonujúcich lízajúce ženy. Veľmi ťažké je hodnotiť takýto film. Bezprostredne po pozretí by som bol schopný dať mu jednu alebo 5 hviezdičiek, podľa momentálnej nálady. ()

Vesecký

Zcela jsem nic nepochopil. Pravděpodobně přepis nějaké novely o chlapci, jehož vychovávala babička, protože matka byla zavřená v blázinci a tam také zemřela. Chlapec pozdějí sám také zůstává jako zřízenec v psychiatrické léčebně. Snad to měla být konfrontace světa bláznů se světem mimo ústav, snad měl ten film vyjádřit, že v každém z nás je trochu ukryté bláznovství. Všechno však je setřeno snůškou nechutností, vulgarismů a vyvrcholí to v okamžiku, kdy se náš hrdina začne v marketu přecpávat vším, co mu přijde do ruky. Ještě jsem dokázal vnímat i děj rozvíjený ve dvou rovinách - v době dětství a v době dospělosti... Takže jedna hvězdička a nic víc. ()