47 róninů

47 Ronin

• slovenský

47 roninov

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 118 min (SE: 128 min)

Ono se by se asi 47 róninů otáčelo v hrobě, kdyby to vidělo, ale nakonec to je docela hezká fantasy, která se nechala častečně a velmi volně inspirovat skutečným historickým příběhem. Pěkná ČSFD projekce.(28.12.2013)

Můj zcela nejoblíbenější filmový subžánr (japonskésamurajské řežby) dostal v dnešní době, kdy se tyto filmy již moc netočí, dalšího bratříčka. Film mne velice mile překvapil, příliš jsem od něj neočekával. Zasazení do fantasy světa kouzel, magie a až "pohádkové" atmosféry zpočátku trochu vadí,ale později jsem si zvykl a bylo to příjemné. Můj obrovský japonský oblíbenec, kterého jsem poprvé viděl porcovat ninje za socialismu ve filmu Šógunovy ninjové (1980) Hirojuki "Henry" Sanada, mistr řady bojových umění a boje s mečem kendo, se dokáže stále ohánět mečem rychle jako za mlada a k tomu mu sekunduje nevýrazný, ale ani ničím nevadící Keanu Reeves. Tihle dva si film evidentně "rozdělili" na pasáže,kde vždy jeden vystupuje do popředí a pak zase ten druhý. Atmosféra úžasná, hudba také. Co mi ale vadilo, tak příšerné digitální efekty, které jsou opravdu špatné a připomínají nějakou videohru. Tak moc mi to vadilo, že tomu nemohu dát proto plný počet .. Ale jinak řežba od začátku do konce, film byl "odkrven" pro možnost přístupnosti mladším divákům, holt těm 70.kovým řezničinám, kde krev stříkala téměř na diváka v kinosále je pryč ... Ale jinak prostě za mne super!!(18.3.2014)

Děte do háje se zbytečným nadáváním na všechno možné, przní se tu historie? Ano, ale méně, než třeba v takovém Statečném srdci (!) a většinu věcí jde pochopit tak, aby byla zachována hlavní myšlenka, fantasy prvky jsou naprosto fajn, kdo bude chtít historickou dramatizaci, nechť si přečte nějakou knihu (já doporučuji ;Příběh 47 róninů od Johna Allyna, k sehnání i jako nicht legální e-book), nebo si pustí Japonský film, koneckonců, jsou to japonci, kdo má zvláštní slovo s významem "Vyprávět příběh 47 roninů." Tohle je prostě skvělé fantasy na historických kulisách, nic víc, nic míň, prostě je to jenom alternativní verze známého příběhu, navíc herci se snaží a dobří jsou nejen oni, ale i vše ostatní, od kameru po hudbu. Jestli někdo nadává na to, že Japonští herci ve filmu hovoří anglicky, je mdlého rozumu a zasloužil by zmrskat bokkenem, neboť film je natočen Američany za americké peníze, tohle je už jenom zoufalé hledání klacku, kterým by se někdo pokoušel zbít psa s velkými a ostrými zuby (a čtyřiceti šesti členy smečky za rohem). Určitě bych našel mnogo věcí, které bych mohl vytknout, ale žádná závažná, je to prostě dobré fantasy, dnes zoufale nedostatkové zboží. Howgh.(11.1.2014)

Kdo je sakra Carl Rinsch? Zřejmě někdo, koho už zas dlouho u podobně drahého projektu neuvidíme, protože bude nejspíše v obrovské ztrátě. Přitom to ale až tak špatné nebylo. Úvod je zasazen do perfektně prozářeného malebného japonského údolí, což se mi neskutečně líbilo. Pak už se však film zahalí pouze do tmy, což má ovšem také své kouzlo. 47 Ronin však stál neskutečných 175 milionů $, ale že by to bylo nějak vidět na digitálních tricích, to fakt ne. Např úvodní scéna, kdy za sebou nestvůra táhne koně, vypadá jak z nějakého céčka. Dále už je to sice lepší, ale o nějaké úchvatné audiovizuální podívané nemůže být řeč. Naštěstí jsou ty peníze přece jen v něčem vidět - v kostýmech. Původní japonské kyrysy (hlavně ty červené a císařské) i samurajské meče jsou výborně navržené a je jich opravdu velké množství pohromadě, za to rozhodně palec nahoru. Film je vlastně taková napůl skutečná pohádka, ve které Keanu Reeves předvádí, že se choreografii naučil dobře, ovšem nic víc od toho čekat nemůžete. Když se s tímto faktem smíříte a přežijete občasnou nudu, souboje s meči si rozhodně užijete...70%...[2.1.2014_Kino Šumava_Klatovy](2.1.2014)

Tak tohle me docela zklamalo, cekal jsem totiz podle ukazek akcni fantasy becko, coz tenhle film rozhodne neni. Jedna se o zpracovani jakysi japonsky legendy, takze prvni pulku filmu se vlastne nic moc nedeje, jen sledujeme pomery v stredovekym japonsku a do toho se mota trochu zbytecna postava Reevese. Kdyz konecne 47 roninu vyrazi, zacne bejt film docela akcni i zabavnej, dojde na nejakej ten souboj a zacne to bejt i krapet fantasy. Coz je paradoxne dalsi problem, protoze k ty prvni polovine se to moc nehodi. Tvurci se meli rozhodnout, jesli chtej zpracovat co mozna nejrealnejc legendu a nebo natocit cistokrevny fantasy, fantasy by me potesilo vic, precejen Rinsch neni Zwick a Reeves neni Cruise, jenze ve vysledku tu je podivna smeska, s par fajn soubojema, prumernejma trikama a zbytecnou delkou.(10.5.2014)

• - Film mal veľké produkčné problémy - došlo k niekoľkým mesiacom pretáčok, bol prekročený rozpočet a režisérovi Rinschovi nebolo umožnené dohliadnuť na finálny zostrih. (Macejko)

• - Spoiler: Keď na konci filmu Roninovia vykonávajú spoločnú rituálnu samovraždu (seppuku), nie sú prítomní žiadni asistenti samovraždy. Asistent samovraždy sa však v každom prípade zúčastňuje rituálu, zasadzuje Roninovi finálnu ranu sťatím hlavy. (Laslo)

• - Než sa skladateľom filmu stal Ilan Eshkeri, mal hudbu na starosti najprv Atticus Ross a neskôr Javier Navarrete. (Macejko)