Nepřítel pod ochranou

Safe House

Nepriateľ pod ochranou

Akční / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Jihoafrická republika, 2012, 115 min

Je dobré na to nahlížet jako v podstatě na režijní prvotinu Daniela Espinosi, téměř neznámého režiséra - alespoň pro tuto chvíli. Zároveň je Safe House film, který už podle scénáře nemá žádné vyšší ambice. Ale v rámci středního proudu zabodoval více než solidně. Není to naštěstí jen tupý akčňák, ačkoliv tématicky k němu lehce směřuje. Vše zachraňují výteční herci (Reynolds, Washington) a dravá, kynetická akce ala Jason Bourne. Espinosa určitě žánru ostudu neudělal a docela bych se nebál mu svěřit větší rozpočet, zajímavější téma, trochu ho srovnat do latě a nechat jej čarovat. Ten člověk ví jak má vypadat akce a rychlé tempo.(7.7.2012)

Bylo to zvláštní, ale přišlo mi, jako bych tento film už (ne)jednou viděl. Safe House je totiž průměrný, s ničím novým nepřicházející film, který má (jediné) štěstí, že má dva schopné herce v hlavních rolích. Bez Ryana a Denzela by to určitě dopadlo ještě hůř. Když jsem pak viděl jméno režiséra, tak jsem si říkal, že mi je povědomé. Mrknu do jeho filmografie a jistě, to byl on, kdo natočil Snabba Cash, kdo jiný, že? Protože ty filmy mi přišly úplně stejné - nenudíte se, utíká to rychle, ale na konci zjistíte, že to je takové nijaké, není zde jediná zapamatování hodná scéna a hlavně, oba jsou z kategorie "jednou a dost". Na jedno zhlédnutí je tento film dobrý, ale už teď vím, že podruhé se k němu vracet nebudu. 50 %.(25.9.2012)

Takhle perfektní akce tu už dlouho nebyla. Bitky, honičky i přestřelky zasluhují římskou. Herci taktéž super. Plnému hodnocení stojí v cestě asi jen předvídatelnost. Přesto doporučuju se na to podívat. Hned teď, všichni.(6.10.2013)

Místy jsem sledoval agenta Bourna, bohužel mě Ryan Reynolds do role moc neseděl a tak hlavní ovace z mé stranu sklízí opět přesvědčivě uhrančivý Denzel Washington. Přišlo mě jakoby tvůrci moc ani nevěděli co vlastně chtějí točit. Směska scén, která je zvláštně pospojovaná solidní akcí. Určitě z příběhu agenta Matta Westona nejsem odvařenej. Doufám že tvůrci hodně rychle zaplaší myšlenky na druhý díl.....55% PS: Joel Kinnamana nelze přehlédnout!(27.7.2012)

"Eveybody betrays everybody." Juhoafrických zabijakov by ste v pätách mať nechceli. Obstojný thriller scottovských farieb a bourneovského strihu, zasadený do neopozeraného Cape Town. Akcia na hollywoodského debutanta slušná, ale mimo ňu je scenár iba tuctovou variantou príbehu mladého agenta, fyzicky i psychicky bojujúceho so skorumpovaným systémom CIA (v ktorý zaslepene veril). Medzi mentorom a nováčikom som nicítil chémiu, ktorá mala byť motorom filmu. V tom bola oveľa lepšia dvojka Washington/Hawke.(9.2.2012)