Route 66 - splnit si svůj sen

• Slovensko Route 66 - splniť si svoj sen za každú cenu! (více)
Česko / Slovensko, 2010, 78 min

Režie:

Tomáš Zindler

Dvakrát ročně se vydávají čeští a slovenští motoristé přes oceán, aby si splnili svůj velký životní sen. Tím snem není nic menšího, než čtyři tisíce dlouhá hlavní ulice Ameriky – Route 66. Stará šestašedesátka je skutečnou americkou legendou, stejně jako třeba hamburger, coca-cola nebo Harley-Davidson. Lidé, kteří se rozhodli trasu mezi Chicagem a Los Angeles projet po vlastní ose, však nenacházejí jen nostalgické vzpomínky na staré časy. Jsou svědky toho, že Route 66 je velice živým organismem s mnoha výraznými osobnostmi i pitoreskními postavičkami, překypujícími nekonečným entuziazmem pro svoji „old road“. Celovečerní dokument režiséra Tomáše Zindlera, natočený ve spolupráci s Českou asociací Route 66, je originální sondou do nitra této světoznámé legendy. (oficiální text distributora)

JohnCZ

Spíše než dokument, je tenhle snímek sestříhané amatérské video z cesty několika motorkářů. Občas je to až moc zaměřené na samotné motorkáře (komentáře občas úplně o ničem), ale tady jde vzhledem k tématice veškeré objektivní hodnocení stranou. Motorky jdou sice úplně mimo mě, ale Route 66 je jednoduše sen, který bych si rád jednou splnil. Příjemná atmosféra a láska k cestování jde z tohoto dokumentu vyloženě cítit. Chtěl bych vidět víc! ()

SeanLSD

Nasadnúť na poriadnu mašinu a s vetrom vo vlasoch.... fíííííííííííííí ... je určite aj za toho najhoršieho počasia lepší zážitok ako sledovať tento film, zbierku poloamatérskych videopohľadníc, ( zopár doslova úchvatných, niektorých priemerných, väčšiny však ani to ), náhodných stretnutí a neveľmi zaujímavých komentárov nadšených účastníkov, ktorí ale veľmi nemajú čo povedať... V skutočnosti a na mieste sú takéto veci vždy omnoho zaujímavejšie. Nikdy ma veľmi nebavilo pozerať si dovolenkové fotky druhých... - Ale je fajn vidieť to náhodou v telke deň predtým, ako človek vyráža na mesačné potulovanie sa Balkánom. ()

Liznic

Je pravda, že jsem moc dokumentů neviděl, tudíž můj názor na ně nebude moc relevantní, ... ale proč něco nenapsat :) Dokument o silniční legendě s výbornou hudbou v podkresu, který užívá jen a pouze záběrů natočených přímo při cestě. Dokument divákovi nic nevnucuje, ale jeho "dokumentární" stránka je poněkud zmatečná. Jedná se spíš o výborně postprodukčně zvládnuté domácí video. Dalo by se o pár minut prokrátit, ale i tak je to parádní sledovací jízda po "Matce cest", která mne na podobnou cestu velmi nalákala! ()

xxxvodnikxxx

Pokud máte rádi motorky, potažmo země jako Texas (ať už nostalgicky, nebo tak nějak jako sen), tak si budete libovat.. Aneb pojďte si projet spolu s ostatními něco lehce pod 4000km skrz Ameriku :). Na druhou stranu dokument ukazuje, při trošce zamyšlení, jak se z ničeho dá udělat turistická atrakce. ()

Rannveig

Sálá z toho láska a nadšení všech kteří tímto fenoménem žijí, či jím jen pro splnění snu projíždějí. Avšak po shlédnutí mne napadá, že Route 66 nepochybně opět upadne a zanikne... proč? Viděli jste v tom dokumentu někoho z místních, jehož tvář by nenesla stopy mnoha let, vrásek či vousů? Obávám se, že jsou to všechno lidé, pro které je to žití jejich mládí - převážně 50,60 a 70 léta, jako by u nás byla třeba nějaká retro ulička plná hudebních klubů a divadel... Ale jakou cenu to má pro jejich potomky? Kdo z nich bude sdílet nadšení svých rodičů a prarodičů pro staré časy? Možná z počátku pro byznys z turismu... ale ten nevydží věčně, stejně jako nadšení vousatí motorkáří co si plní své dětské sny... ()

mira.l

Líbí se mi takovéhle dokumentární road-movie. Líbí se mi ta atmosféra Route 66, pořádný Harley na cestu, líbí se mi stará auta podél cesty, ta udržovaná a funkční, ale svoje kouzlo mají i ty rezavé vraky v různých stádiích rozpadu, odložené podél dávno zapomenutých benzínových pump, motorestů a roky nefungujících dílen, líbí se mi domorodci, řeky, mosty, víceméně plochá krajina většiny trasy... Tak jsem na to byl dost natěšenej. Ale tohle mi přišlo takové nedotažené. Na začátku nevíme, kdo, proč, jak a s kým se tam vlastně ocitnul. V průběhu filmu vychází najevo, že asi existuje nějaká CK, která se na zájezdy po "šestašedesátce" specializuje. Uvážím-li, že to nenatáčeli profi filmaři, jsem ochoten tomu ledacos odpustit po obrazové stránce, i když po ní to zase tak špatné nebylo. Tím spíš si ale myslím, že by to mělo mít nějaký mluvený komentář, který by to "slepil" do podoby nějakého kompaktnějšího celku. Nic moc se tam neříká, jen tu a tam něco prohodí samotní účastníci - a většinou to moc hlubokomyslný není, co si budem povídat, sem tam se to okoření vlasteneckými promluvami místních domorodců, které jsou si docela podobné. Já bych uvítal i třeba takové informace, jako jestli ty motorky měli půjčené nebo svoje a jak je případně (finančně i logisticky) náročné je tam a zpátky dostat. Stáhl jsem si to víceméně jako náhražku za dokument http://www.csfd.cz/film/393544-route-66-revisited/komentare/ (pokud je to teda ono), jehož část jsem stihl v TV někdy kolem vánoc a nějak se mi ho nedaří nikde najít, a který se mi teda líbil o dost víc. Co se týká hodnocení, je to takový průměr, čekal jsem od toho trochu víc. ()

0811 odpad!

Dokument spíš o čs buranství, než o route 66. Koukatelné jen jako komedie. Varování, obsahuje hloupé komentáře, např.: "Zažili jsme všechna 4 roční období... podzim, zimu a teď léto." ()

zrx

Tak tohle jim opravdu závidím - rád bych se tam taky jednou podíval... No jedna hvězda dolů za komentáře účastníků. Ty mohli vynechat :) ()

silak_xup

Příjemná projížďka po R66. Vidíme spoustu krás, kýčů a zajímavostí z této dlouhé silnice napříč Ámerikou. Až budu starej, koupim si taky Harleye a svezu se tam. Teď si spíš libuju v lítání ve vzduchu a narážení do stromů na motorce než jenom tak jet... líbila se mi věta jednoho z účastníků, zhruba takhle: ,,mě prostě nebaví jezdit k tomu moři a tejden se jen válet na stejným místě, každý ráno se vzbudíš do stejnýho dne, kdežto tady je to jinak´´. Můj člověk. ()

vwpetras

Teď jsme přijeli z promítání tohto filmu, které se konalo v jedné super kavárně v Brně a probíhalo za velmi příjemné atmosféry. U mě má za plný počet jednak se mi film opravdu moc líbil a také proto že R66 a vše co se kolem ní točí je moje srdeční záležitost a velký sen. ()

HH47

Včera som to úplne náhodou zapol a bol som velmi príjemne prekvapený. Mám nový sen a raz tou cestou fakt pôjdem. Skvelý strih, výber piesní a proste dobrá atmosféra z toho išla. ()

FandaF

Filmařina nic moc. Ale co by jste chtěli od ne-herců, kteří plní celý film. Je to v podstatě takový záznam jednoho delšího výletu na mašinách v "jiné" zemi. Většinu * hodnocení tedy dávám spíše za to, že to téma je moje srdeční záležitost :) A že doufám že třeba si tu trasu jednou projedu na Harley taky :) ()

contreras odpad!

Smutný příběh smutných lidí. Potkávali jen hnusné, hloupé lidi, kteří byly často pod vlivem drog. Krajina nádherná, stroje super, lidé nechutní. ()