Norský nindža

Norwegian Ninja

Akční / Komedie

Norsko, 2010, 77 min

• lenuse

Nedosledováno, ty skvělé nápady nedokážu ocenit, protože se mi táááák zavíraly oči.(11.9.2011)

Kříženec Jamese Bonda a Jerryho Cottona na norský způsob. Povedený, komediálně laděný kousek z období studené války, který disponuje celou řadou vtipných nápadů. A poprvé se mi stalo, že jsem byl v kinosále skoro sám, nakonec jsme tam byli dva :-)(13.1.2016)

Nadsazená hříčka pojednává o speciální jednotce nindžů zřízené norským králem za dob studené války. Snímek je pojatý jako naivně stylizované promo video a mísí rukodělnost amatérské kinematografie s přestřelenou kýčovitostí a mechanickými triky ve stylu padesátkových sci-fi TV seriálů. Nindžové jsou zobrazení jako bojovníci s nadlidskými schopnostmi, jejichž základnou je odlehlý ostrov, kde se v harmonii s přírodou (zastoupenou obklopeni roztomilými zvířátky) věnují tréninku. Jejich protivníky jsou agenti napojení na tajný program CIA, který spočívá ve vykonávání teroristických útoků v západních zemích, jež mají vyvolávat strach v obyvatelích a tím podporovat boj proti komunismu. Příběh pojatý jako fantaskní dobrodružka oslavující hlavního velitele jednotky nindžů má na jednu stranu ohromný potenciál diváky uhranout, nicméně je už pouze na publiku, zda na tuto hříčku stojící na absurdním nápadu a retro stylizaci přistoupí. Jak nasvědčuje hodnocení na IMDB, nemusí film fungovat pro každého, ale pro milovníky padesátkových béčkových sci-fi filmů a seriálů skýtají Norští nindžové skvělou zábavu plnou chytlavých formálních nápadů.(25.11.2010)