Vor v zakoně, vládce podsvětí

• Německo

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

Německo / Izrael / Španělsko / Norsko, 2010, 90 min

Alexander Gentelev

Nie, plný počet nedávam preto, že by ma to šokovalo. Presne takúto predstavu o ruskej (sovietskej) mentalite som mal.... iba by som dodal, že týto traja, štyria "páni" sú ešte iba druhá, tretia liga - pešiačikovia, ktorým nadriadení dovolili vystúpiť v tomto dokumente, aby urobili na nás, Európanov, trošku bu-bu-bu. Odpor voči vplyvu Ruska by mal byť absolútnou samozrejmosťou v psychickej výbave každého Európana!! A to píšem s plnou vážnosťou ako človek, ktorý má vo filmovej "topke" hneď tri ruské filmy(16.1.2013)

Za prvé nevím, jak lépe by šlo dokument tohoto typu natočit. Za druhé, člověku je z těch lidí na plátně zle, ale bohužel je jejich životem fascinován a v daném okamžiku musí podlehnout vnitřnímu konfliktu a popírání reality, kterou vidí a chtě nechtě si musí přiznat, že vždycky věděl, že i takhle se dá žít, ale ví, že nikdy takto a v takovém světě žít nechce, ale musí, svět je jenom jeden. Za třetí, film byl promítán v rámci festivalu Jeden svět v Ostravě a bez váhání bych ho klidně pustil v hlavním vysílacím čase na ČT1 (samozřejmě svým způsobem sci-fi). No a za čtvrté, jedno je i díky tomuto dokumentu jisté, kromě toho, že tam, kde teď žijeme se máme neskutečně skvěle, tedy že jakýkoli přechod o totality k demokracii trvá minimálně dvě desetiletí až století a je velmi, velmi bolestivý a zdaleka ne u konce...(23.3.2011)

Neviem, čo niektorí čakali od tohto dokumentu, snáď nie vraždu v priamom prenose. Taktiež nie každý dokument je hneď úplne investigatívny, toto je skôr opisný dokument pre ľudí, ktorí sa tejto téme nerozumejú a môže ich dostať do obrazu. Je chronologický, síce vyzerá, že v ňom jednotliví mafiáni rozprávajú len to, čo sami dovolia, no každý povie niečo iné a spolu to dáva zaujímavú mozaiku praktík. Nikdy vám tu neprezradia všetko, no opísali to zaujímavo. Nedávno kamarát zakladal reštauráciu a hneď mu volali vraj "Sýkorovci" a pritom mu ochranu mali zabezpečiť inak, takže oni nespali aj keď mu mali dať pokoj a to sa mu nevyhrážali raz. Proste aj keď robil projekty, tak bez toho, aby dal nejakú províziu, tak by tie jeho veci zrejme neprešli, proste aj u nás je mafia, korupcia a zločin všade, no Rusko je brutálnejšie, chladnokrvnejšie a má širší svetový dopad. Celé ho takýto ľudia pokazili, dnes všetko stojí na peniazoch a podriadili sa tomu aj mnohí duchovní, toto je smutná realita, no čo je najsmutnejšie, vnímajú sa ako tí správni, lepší než vláda, pokiaľ im to nebude žrať, ale budete uvažovať triezvo a s nadhľadom, tak usúdite, že toto je skvelý dokument.(15.6.2013)

No, tak po tomhle filmu bych vážně business do Ruska dělat nejel. Zločinci podle zákona jsou hodně silnou sodou a bez cenzury ukazují, jak v Rusku vznikalo dnešní spojení vláda - podnikatelé - mafiáni. Gentelev si navíc vybral pro svůj film strašně zajímavé postavičky u kterých mi místy vážně padala brada. Těšil jsem se sice, že se Gentelev zaměří ještě více na to, jaká je ta situace dnes, a v druhé části tak opustí tyto konkretní příběhy. Nestalo se a příběh tak až do konce je spíše konkretní a vztahuje se k oné trojce. Přesto teda hodně silný dokument plný neuvěřitelných historek. Jeden svět 2011 (3.4.2011)

Vrazi s otevřenými srdci a ve zlatě. Sehnat si lidský prst, a strašit s ním lidi při vymáhání, patří k maličkostem.(18.2.2012)