Vor v zakoně, vládce podsvětí

• Německo

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

Německo / Izrael / Španělsko / Norsko, 2010, 90 min

Alexander Gentelev

Opravdu zajímavý dokument. Vůbec bych netušil, že jde něco podobného doopravdy natočit, že ti zůčastnění budou tak ochotně vypovídat. Pokud vás alespoň trochu zajímá mafie, tak vás tenhle film bude bavit.(28.9.2011)

Výýýbornej dokument na vskutku mrazivé téma. Ruská mafie je taková kapitola sama pro sebe, nikdo do jejích útrob moc nevidí, ale každej ví, že je schopná neuvěřitelných sviňáren. A mají pravdu. Situaci kolem ruských bossů a jejich spolupracovníků popisuje několik nadmíru zasvěcených osob (viděl jsem to před měsícem, tak už si postavy moc nepamatuju) a co to vykládají, z toho někdy fakt tuhne krev v žilách...nahlídnem do ruských kriminálů, poodhalíme hierarchii věznů. která zde funguje, význam vězeňských kérek, praktiky a zvyklosti ruských mafiánů..jak říkám, takovýhle dokument se nevidí často, ale je dobře, že se ho někdo ujal a natočil to tak dobře. Skvělé.(8.7.2012)

Pozor! Dokument patří do kolonky: drsná pravda. Natočený materiál má sílu. 82%.(21.7.2011)

Neuveriteľné.Pár ruských bosov si dali na zrejme na zakázku spraviť o nich dokument.Pekne vypovedali o svojej kriminálnej minulosti, že peniaze ležali na ulici, len stačilo niekoho zabiť..normálne sa jeden boss pýtal, nech im ukážu aspoň jedného jediného milionára, čo nemá kriminálnu minulosť.Kto chcel podnikať musel platiť, kto neplatil, potom zaplatil, ten kto nezaplatil už nie je medzi živými.Ale vraj bývala veľká kriminálita je už minulosťou..pekne prešli na legalizovaný obchod.Zrazu prišiel telefonát: Čo on kandiduje do volieb?No ale neohlásil sa..toto musím preveriť a dám ti vedieť...teraz ti to nemôžem všetko o tom povedať." Nepostihnuteľní, borec má knížku od Borisa Jeľcina s jeho podpisom, kontakty všade... Dalšia ukážka bola v jednej francúzskej reštaurácii... prišiel za ním kamarát, že keby on dostal za bagateľ túto reštauráciu, tak by ju zveľadil...nebol problém, lebo majiteľ reštaurácie bol vraj jeho "kamarát", tak no problem..dnes reštaurácia prekvitá.No ako drzé, vravia to do očí, nič konkrétne, ale všetci o tom vedia... Vor v zakoně(14.7.2013)

No, tak po tomhle filmu bych vážně business do Ruska dělat nejel. Zločinci podle zákona jsou hodně silnou sodou a bez cenzury ukazují, jak v Rusku vznikalo dnešní spojení vláda - podnikatelé - mafiáni. Gentelev si navíc vybral pro svůj film strašně zajímavé postavičky u kterých mi místy vážně padala brada. Těšil jsem se sice, že se Gentelev zaměří ještě více na to, jaká je ta situace dnes, a v druhé části tak opustí tyto konkretní příběhy. Nestalo se a příběh tak až do konce je spíše konkretní a vztahuje se k oné trojce. Přesto teda hodně silný dokument plný neuvěřitelných historek. Jeden svět 2011 (3.4.2011)