Vor v zakoně, vládce podsvětí

• Německo

Dokumentární / Životopisný

Německo / Izrael / Španělsko / Norsko, 2010, 90 min

Alexander Gentelev

Andreas Moisa

No, tak po tomhle filmu bych vážně business do Ruska dělat nejel. Zločinci podle zákona jsou hodně silnou sodou a bez cenzury ukazují, jak v Rusku vznikalo dnešní spojení vláda - podnikatelé - mafiáni. Gentelev si navíc vybral pro svůj film strašně zajímavé postavičky u kterých mi místy vážně padala brada. Těšil jsem se sice, že se Gentelev zaměří ještě více na to, jaká je ta situace dnes, a v druhé části tak opustí tyto konkretní příběhy. Nestalo se a příběh tak až do konce je spíše konkretní a vztahuje se k oné trojce. Přesto teda hodně silný dokument plný neuvěřitelných historek. Jeden svět 2011 (3.4.2011)

Gentelevův dokument je zajímavý především informativně. Popisuje, jak Vory v Zakoně vlastně za komunismu vznikly, odhaluje, jakým způsobem se jejich podnikání vyvíjelo za doby privatizace a překvapivě otevřeně ukazuje, jak prorůstají poloilegální lobby bývalých (?) mafiánů do politiky a obchodu současného Ruska. Velké emoce nečekejte. Je taky trochu škoda, že krom špiček současného byznysu tohoto ražení, neuvidíme v televizi, jak vypadá život normálních pěšáků. Ale je jasné, že film nemůže obsáhnout úplně všechno.(16.11.2011)

Obdivujem, že sa traja účinkujúci nebáli takto otvorene rozprávať o svojom "biznise", ale zas na druhú stranu nepovedali ani nič konkrétneho, čo by o nich pravdepodobne polícia nevedela a mohla použiť proti nim. Kto by bol povedal, že zločinci môžu pôsobiť sympaticky? Teda aspoň spočiatku. Časom ma to ich obhajovanie seba samých a presviedčanie o tom, že oni niesú vlastne vôbec zlí začalo unavovať. Ale inak je vnútro škrupinky mafie vcelku zaujímavé.(1.9.2012)

Výýýbornej dokument na vskutku mrazivé téma. Ruská mafie je taková kapitola sama pro sebe, nikdo do jejích útrob moc nevidí, ale každej ví, že je schopná neuvěřitelných sviňáren. A mají pravdu. Situaci kolem ruských bossů a jejich spolupracovníků popisuje několik nadmíru zasvěcených osob (viděl jsem to před měsícem, tak už si postavy moc nepamatuju) a co to vykládají, z toho někdy fakt tuhne krev v žilách...nahlídnem do ruských kriminálů, poodhalíme hierarchii věznů. která zde funguje, význam vězeňských kérek, praktiky a zvyklosti ruských mafiánů..jak říkám, takovýhle dokument se nevidí často, ale je dobře, že se ho někdo ujal a natočil to tak dobře. Skvělé.(8.7.2012)

Nie, plný počet nedávam preto, že by ma to šokovalo. Presne takúto predstavu o ruskej (sovietskej) mentalite som mal.... iba by som dodal, že týto traja, štyria "páni" sú ešte iba druhá, tretia liga - pešiačikovia, ktorým nadriadení dovolili vystúpiť v tomto dokumente, aby urobili na nás, Európanov, trošku bu-bu-bu. Odpor voči vplyvu Ruska by mal byť absolútnou samozrejmosťou v psychickej výbave každého Európana!! A to píšem s plnou vážnosťou ako človek, ktorý má vo filmovej "topke" hneď tri ruské filmy(16.1.2013)