Vor v zakoně, vládce podsvětí

• Německo

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

Německo / Izrael / Španělsko / Norsko, 2010, 90 min

Alexander Gentelev

Vyborny namet a velmi dobre udelany dokument. Samozrejme, ze mafiansti bossove rekli jen to, za co si uz trest bud odsedeli nebo mluvili obecne. I tak jejich hovory byly nesmirne zajimave. V Rusku je skutecne mozne vse a rusove jsou schopni vseho, coz nemyslim jen negativne. Koho alespon trochu zajimaji mafianske praktiky ci Rusko poslednich triceti let, nemuze tento dokument opomenout.(23.6.2015)

Nie, plný počet nedávam preto, že by ma to šokovalo. Presne takúto predstavu o ruskej (sovietskej) mentalite som mal.... iba by som dodal, že týto traja, štyria "páni" sú ešte iba druhá, tretia liga - pešiačikovia, ktorým nadriadení dovolili vystúpiť v tomto dokumente, aby urobili na nás, Európanov, trošku bu-bu-bu. Odpor voči vplyvu Ruska by mal byť absolútnou samozrejmosťou v psychickej výbave každého Európana!! A to píšem s plnou vážnosťou ako človek, ktorý má vo filmovej "topke" hneď tri ruské filmy(16.1.2013)

Neuveriteľné.Pár ruských bosov si dali na zrejme na zakázku spraviť o nich dokument.Pekne vypovedali o svojej kriminálnej minulosti, že peniaze ležali na ulici, len stačilo niekoho zabiť..normálne sa jeden boss pýtal, nech im ukážu aspoň jedného jediného milionára, čo nemá kriminálnu minulosť.Kto chcel podnikať musel platiť, kto neplatil, potom zaplatil, ten kto nezaplatil už nie je medzi živými.Ale vraj bývala veľká kriminálita je už minulosťou..pekne prešli na legalizovaný obchod.Zrazu prišiel telefonát: Čo on kandiduje do volieb?No ale neohlásil sa..toto musím preveriť a dám ti vedieť...teraz ti to nemôžem všetko o tom povedať." Nepostihnuteľní, borec má knížku od Borisa Jeľcina s jeho podpisom, kontakty všade... Dalšia ukážka bola v jednej francúzskej reštaurácii... prišiel za ním kamarát, že keby on dostal za bagateľ túto reštauráciu, tak by ju zveľadil...nebol problém, lebo majiteľ reštaurácie bol vraj jeho "kamarát", tak no problem..dnes reštaurácia prekvitá.No ako drzé, vravia to do očí, nič konkrétne, ale všetci o tom vedia... Vor v zakoně(14.7.2013)

"Rusko je jen zdánlivě součástí Evropy. Ve skutečnosti je to jiný, mnohem drsnější svět..." Vynikající a vzhledem k tomu, s kým jsou rozhovory - u čaje a v domácím prostředí - vedeny, také nesmírně překvapivý dokument. Prosvítají z něj psychologické miniportréty několika bosů ruské mafie - vorů v zakoně. Mluví otevřeně, bez servítek, pragmaticky a pyšně o tom, jak budovali svá impéria a přibližují pravidla, podle nichž se v jejich světě hraje. Všichni strávili téměř 20 let op ruských věznicích, od raného mládí, a v krutém prostředí ovládaném podsvětím (podle jednoho z vorů však "čistším, čitelnějším než svět venku") se vypracovali, získali si moc, respekt, cvik v "byznysu", v zabíjení lidí bez mrknutí oka. Některým se při rozhovorech žoviálně blýskají očka: "A podle vás se třikrát trestaný člověk nemůže stát poslancem? Ani starostou? Ne? Kde to, proboha žijete?!". Z mimiky jiných zase člověku v hlavě zabliká radar: predátor! Nedalo se nevzpomenout si na Kmotra - a taky na Putina.(21.1.2016)

Mnohé z toho, co v dokumentu zaznělo, jsme věděli, mnohé alespoň tušili. Musím však dodat, že Gentelev má můj obdiv za to, jak si své objekty hodné zfilmování dokázal získat a přesvědčil je k výpovědi na kameru.(1.9.2011)