Vor v zakoně, vládce podsvětí

• Německo

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

Německo / Izrael / Španělsko / Norsko, 2010, 90 min

Alexander Gentelev

Pozor! Dokument patří do kolonky: drsná pravda. Natočený materiál má sílu. 82%.(21.7.2011)

Výýýbornej dokument na vskutku mrazivé téma. Ruská mafie je taková kapitola sama pro sebe, nikdo do jejích útrob moc nevidí, ale každej ví, že je schopná neuvěřitelných sviňáren. A mají pravdu. Situaci kolem ruských bossů a jejich spolupracovníků popisuje několik nadmíru zasvěcených osob (viděl jsem to před měsícem, tak už si postavy moc nepamatuju) a co to vykládají, z toho někdy fakt tuhne krev v žilách...nahlídnem do ruských kriminálů, poodhalíme hierarchii věznů. která zde funguje, význam vězeňských kérek, praktiky a zvyklosti ruských mafiánů..jak říkám, takovýhle dokument se nevidí často, ale je dobře, že se ho někdo ujal a natočil to tak dobře. Skvělé.(8.7.2012)

Vrazi s otevřenými srdci a ve zlatě. Sehnat si lidský prst, a strašit s ním lidi při vymáhání, patří k maličkostem.(18.2.2012)

Vynikající šokující dokument o ruské mafii kde je nutné sledovat pozorně každé slovo, ale mě vůbec nešokoval, protože v dnešním světě se není už čemu divit. Mafie prorostla do politiky, Itálie, Rusko, Německo, i Česko. Je to někde jiné? Lidé bez vzdělání co vyrostli v dětských domovech a v kriminálech to mnohdy dotáhnou dál než studovaní inženýři. A nakonec nám vládnou. Divím se, že tenhle a jemu podobné dokumenty např. Gomora (kniha je mnohem lepší než film) spatřily světlo světa, to musí být odvaha něco takového natočit.(30.6.2011)

Otevřenost, se kterou zpovídaní vyprávějí je opravdu až zarážející, možná až příliš neuvěřitelná a tím pro diváka oddalující. Ať už jste přišli do "styku" s ruskou mafií přes vynikající Východní přísliby nebo přes GTA:IV, je tento dokument zajímavým nastíněním, i když velmi fušersky natočeným dílem. Postrádá jakoukoliv atmosféru a tak pouze sterilně tlachá. Člověka napadá co by s podobně kvalitním přístupem k informacím provedl takový Errol Morris nebo Werner Herzog. 50 %(27.2.2012)