Batman Rok jedna

Batman: Year One

Animovaný / Akční / Krimi

USA, 2011, 61 min

Předloha:

Frank Miller (komiks), Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks), Jerry Robinson (komiks)

Tab Murphy

Super. Proč? Protože Batman je vedlejší postava, tou hlavní je komisař Gordon a skvěle mu to sedne, přeci jen, batmanův zrod a jeho první kroky jsme viděli už mnohokrát a ani výborná předloha by nezaručovala, že se nebudu nudit. Tady je ovšem předloha skvělá a i ona se nebojí omezit Batmana na vedlejší kolej. Co se povedlo náramně jsou některé kontaktní souboje, obzvlášť duel Gordon × ten-úplatnej-bastard-na-jehož-jméno-si-nevzpomenu patří k absolutní superhrdinské animované špice. Přesto ale není atmosféra dokonalá, scénář má značné mezery a některé postavy nemají snad žádný účel, krom toho, aby prostě byli přítomny (Catwoman). Výtvarná stránka je fajn a občas vybočuje s nechutně rutinního snímání superhrdinskejch komiksáren, možná škoda jen občasného zadrhnutí v modelech aut. Pomáhá i nenatahovaná minutáž.(3.5.2013)

Rozpočet $3,5miliónaTržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ Vydarená animácia v pútavom na novo vyrozprávanom príbehu, ktorý nenudí, dobre vykreslený Jimmi Gordom, Bruce Wayne, taktiež okrajovo Catwoman a ich začiatky, prim je dávka temnoty, akcia. /80%/(31.10.2011)

V časoch Christophera Nolana je to predsa len trochu chudá a riedka temná realistická adaptácia. Hlavne je film priveľmi skratkový a hodila by sa mu raz taká minutáž. Bruce Wayne sa Batmanom stane zo sekundy na sekundu, Alfred je štatistom, prítomnosť Catwoman v príbehu nedáva hlavu ani pätu, celé je to strašne uponáhľané a skratkovité... No napriek tomu, najmä v porovnaní s filmami Batman/Superman je to stále štýlový a decentne temný film. No na Under the Red Hood to ani zďaleka nemá.(3.1.2012)

Miluju komiksy o Batmanovi z pera Franka Millera a Rok jedna je dost možná nejlepší z nich, takže jsem s velkým očekáváním skoukl tento animovaný film a... je to paráda! Co mě zaujalo na první pohled, asi logicky, byla ta krásná animace, žádné hranaté brady nebo dětinsky a přehnaně rozhopsané bitky. Naopak, Rok jedna se celkem dost vážně drží předlohy a tak je celý snímek temný a barevně utlumený- zkrátka takový, jak to máme u Netopejra nejradši. Co se týče příběhu, spíš než akční jízdu očekávejte detektivní příběh s až noir prvky- což je také v pořádku. A je fajn koukat na pasáže, ze kterých zcela očividně Christopher Nolan čerpal (myšleno samozřejmě z knižní předlohy). Silné 4*(12.1.2013)

Tohle není lepší než Batman vs Red Hood. Nebýt kratší stopáže, pak se to dá těžce dokoukat. Je to věrné převedení komiksu ano, ale někdy je absolutní věrnost předloze ku škodě. Btw. animace mě místy nešla pod vousy.(20.10.2011)