Batman Rok jedna

Batman: Year One

Animovaný / Akční / Krimi

USA, 2011, 61 min

Předloha:

Frank Miller (komiks), Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks), Jerry Robinson (komiks)

Tab Murphy

Je to hezká jednohubka, výborný nápad je sledovat celý rok za pomoci jednotlivých dat z kalendáře. Fanoušci Jamese Gordona budou na větvi, já mám poněkud problém s touhle verzí Catwoman (není sexy a zatím je příliš hloupá). Nicméně pokud ještě pořád máte chuť na Batmanův origin, tak si určitě vyberte tenhle.(22.7.2013)

• HellFire

Žůžasně nudné a nezajímavé. Batman je zde navíc ztvárněn jako nadčlověk s extrémní silou, což je věc hloupá.(19.11.2011)

Super - příběh samozřejmě fanoušky Batmana nepřekvapí. Ale zpracování potěší! Obzvlášť lidi jako mne, kteří vyrůstali na animovaných Batmanech.(26.10.2011)

Miluju komiksy o Batmanovi z pera Franka Millera a Rok jedna je dost možná nejlepší z nich, takže jsem s velkým očekáváním skoukl tento animovaný film a... je to paráda! Co mě zaujalo na první pohled, asi logicky, byla ta krásná animace, žádné hranaté brady nebo dětinsky a přehnaně rozhopsané bitky. Naopak, Rok jedna se celkem dost vážně drží předlohy a tak je celý snímek temný a barevně utlumený- zkrátka takový, jak to máme u Netopejra nejradši. Co se týče příběhu, spíš než akční jízdu očekávejte detektivní příběh s až noir prvky- což je také v pořádku. A je fajn koukat na pasáže, ze kterých zcela očividně Christopher Nolan čerpal (myšleno samozřejmě z knižní předlohy). Silné 4*(12.1.2013)

Bruce Wayne se vrací na známá místa, Jim Gordon nastupuje do nového zaměstnání a oba už tuší, že příští rok jejich života bude všechno, jen ne snadný. Předloha ukázala Gotham jako město špíny, korupce a mafie a oproti pozdějším dobrodružství Netopýřího muže se obešla zcela bez nadpřirozena, nadlidsky silných nepřátel nebo znetvořených zlosynů. Rok jedna funguje čistě v kriminálně-dramatické rovině a jeho animovaná adaptace svou předlohu dokonce překonává. V komiksu se totiž děj i přes jindy famózního vypravěče Millera mezi jednotlivýmu dialogy a monology občas ztrácel, zatímco hodinový film funguje mnohem ucelenějším dojmem a dovolí nepřívětivému městu, aby se hrdinům pořádně zažralo do kůže.(4.11.2011)