Autopohádky

Autorozprávky

Animovaný / Povídkový

Česko, 2011, 83 min

• MartinezZ

Tohle nemá s pohádkami nic společného, spíše takové humorné povídky s pohádkovým nádechem. Rozhodně by byly lepší jako několik po sobě jdoucích kraťasů. Spojový příběh s Vetchým naprosto zbytečný. Co mě ale iritovalo nejvíce, byl pokus o hudbu od "písničkářů" Chinaski, tuhle skupinu nemusím, obecně jako asi veškerou českou tzv. "pop-music". ~~~ Hudba za prd, Vetchého příběh za prd, první kraťas s princeznou chabý, příběhem i zpracováním, druhý s vílou celkem ucházející příjemná povídka i celkem pěkně vytvořená (víla hadr :D), třetí rybář ve všech ohledech bravurní a samotný by byl za ****** - zpracování, příběh i vypravěč. Čtvrtý příběh mi zpracováním nesedl (až na nápad s mráčky :), jinak nepostrádá úchylnost, ale nijak zvlášť mě ta EKO nenadchla. Třetímu příběhu všechny ostatní nesahají ani po palec u nohy. Samotný příběh je nelogicky prokládaný příběhy bezdůvodně. Nebýt "rybáře", jde to skoro do kytek, jako pohádky pro děti bych to tedy nebral a nebo o pohádkách tedy jiné představy (tedy až na toho rybáře, zase :D).(5.10.2011)

Autopohádky mají tu smůlu, že se dostaly do kin pár týdnu po Fimfáru III. Ve srovnání s poetikou werichovských povídek a jejich půvabných loutek působí Autopohádky trochu loserovsky. Jenže toto poměřování není úplně na místě - Autopohádky mají hraný rámec, kterému vévodí Ondřej Vetchý v roli neúspěšného spisovatele a docela příjemné písničky kapely Chinaski. Navíc každá pohádková epizodka (s jednou výjimkou) je vytvořena úplně jiným stylem, což přidává na dynamice a (omluvte tuto floskulku) zajímavosti. I přesto mě ale film dlouhý něco málo přes 80 minut nudil. Nespravil to ani roztomilý Vetchý, ani mimoňský hlas Pavla Lišky, ani originální animace variace pohádky na zlatou rybku, ani ekovýzva o lidech proměněných v auta a ani z každého záběru přímo sálající láska ke strojům na čtyřech kolech. Tvůrci tvrdí, že Autopohádky stvořili především pro děti a sobě pro radost - když už nic, minimálně tento úkol byl splněn.(16.3.2011)

• Houdini

Český Lev 1 nominace: Výprava(4.3.2012)

"Slečno, já jsem zaměstnaný muž !!" - "A co děláte ?? Tancujete nebo spíš strašíte ??" - "No, dovolte !! Já jsem účetní.." ;)(9.9.2015)

Jednotlivé povídky: hraná část ***, O princezně ***, Účetní a víla *****, O rybáři ****, Vincent ***(15.3.2013)