11-11-11

Darren Lynn Bousman

Joseph White

Wayne Allan Rice

Martin Hunter

Za tajuplným názvem se skrývá podivně zmatený film se slabším hereckým obsazením a kdy jindy se na něj podívat než dnes a dost možná, že ono magické datum ovlivnilo při jeho hodnocení i mě. Slavného spisovatele před rokem postihla tragédie, při níž v plamenech svého domu přišel o svoji ženu a syna. Začne věřit, že jeho a osud jeho blízkých nějakým nevysvětlitelným způsobem řídí číslovka 11, která je rovněž ve znaku všech tragických událostí jeho rodiny. Když odjede do Španělska za svojí silně křesťansky orientovanou rodinou, ke které má poměrně rezervovaný vztah a ta mu následně ukáže nahrávku z bezpečnostní kamery, na níž je prý zachycen démon ohlašující hroznou událost, nezbude mu, než svůj negativní postoj zapřísáhlého ateisty ještě důkladně zvážit. Jenže to už může být pozdě. Darren Lynn Bousman je poměrně renomovaný režisér, který netočí schematické horory, ale tentokrát neodhadl správný poměr mezi příjemným strašením a směšným blábolením a následně vznikl jakýsi lehce zmatený slepenec hororu, psychologického dramatu a nábožensky angažovaného filmu. Ani jedno nefunguje stoprocentně, Bousman svůj scénář neustál a nabral si toho moc. Zvláštní, že do svého filmu neobsadil žádnou známější hereckou tvář a spoléhal se na debutujícího Timothyho Gibbse, který sice dělal, co mohl, ale ve stínu zmateného scénáře zpočátku působil nesympaticky a následně jeho postava prošla příliš rychlou a nepravděpodobnou proměnou, kdy se z ateisty jako mávnutím kouzelného proutku stane věřící člověk. To je naivní a film si to měl odpustit. Nejhůře dopadla režisérova snaha pojmout to celé hodně vážně a sdělit divákovi, že nic není náhoda a že čísla mají svůj mystický význam, který řídí naše životy. Ve filmu však neustálé omílání magické kombinace číslovek 11:11 chytlo komickou slinu a nejvíc se to podepsalo na finále, které nemělo daleko do parodie, ale pak si ještě Bousman troufl hodit do placu pointu, která ovšem na jedné straně byla překvapivá (neodhalil jsem ji) a postavila relativně celý příběh na hlavu, ale přesto zmatený dojem stejně neodbourala. Navíc do finální scény se vloudil jeden zásadní nesmysl, kterého si ve scénáři nikdo nevšiml, ale popisovat se mně ho nechce, každý a ať si ho objeví sám. Bousman je však poměrně zdatný režisér po technické stránce a interiér domu, ve kterém se podstatná část filmu odehrává se v určitých scénách a patřičně dobrém nasvícení proměnil ve strašidelné doupě s působivě pekelným vzezřením. Film rozhodně nesplnil svá očekávání a jeho lákavý název slibuje víc, než divák nakonec dostane. Jenže je to jako s dnešním datem. Taky se nic mimořádného nestalo. 60%(11.11.2011)

Tak Darren Lynn Bousman zase nezklamal a já jej začínám mít docela v oblibě. Musím říct, že film není pro netrpělivé diváky, jelikož první řekněme čtvrtina není bůhvíjak zábavná. Když se přes toto přenesete tak se dočkáte celkem zábavného hororu, který vyvrcholil v něco hodně nečekaného. Ze závěru jsem měl opravdu dojem, že film si dvě hvězdičky nezaslouží ani náhodou, a proto napálím filmu tři hvězdičky a snad se zvedne trochu to hodnocení. Film za zhlédnutí stojí. Hodnotím 60% (24.7.2012)

• sniper18

Je to slabý mysteriózny horor. Má výborný príbeh o úspešnom spisovateľovi, ktorý sa ani po rokoch nevyrovnal so smrťou svojej rodiny a preto sa vzdialil aj svojmu silno veriacemu otcovi a bratovi, ale pár dní pred magickým dátumom 11.11.2011 začína byť svedkom podivných udalostí a ohrozujú ho démoni z iného sveta. A uvedomuje si, že tento dátum bude prelomový. Spracovanie ma ale veľmi sklamalo, horšie to už asi ani dopadnúť nemohlo, všetko, čo sa dalo skaziť sa skazilo. Podobnú tématiku mám veľmi rád a kľudne by to mohol byť vynikajúci mysteriózny film, ale to ani omylom. Ešte prvá polhodina je pozerateľná, už táto časť ma sklamala, ale pôsobí to aspoň obstojne a neurážlivo, pár náznakov tajomnosti nie je zlých a pár scén je aj celkom zaujímavých, takže by to stále stačilo na celkom slušnú žánrovku, no príchodom do Barcelony za nábožensky založenou rodinou to upadne snáď na úplné dno. Plno nezmyselných dialógov a hlúpych scén, vôbec ma to nebavilo a aj kvôli krátkej dĺžke som sa prakticky nepretržite nudil a je úplne jedno, či sa deje niečo obyčajné, alebo kľudne aj najdôležitejšie, ani jedno nestojí za nič a každou minútou mi už bolo čím ďalej viac úplne jedno, ako to nakoniec skončí a ani týmto film nesklamal, ten záver je niečo neskutočné, neviem si predstaviť hlúpejší záver, ako je tento. Čo sa týka samotných hororových prvkov, tak tu vôbec nie je o čo stáť, ešte atmosféra hlavne tú prvú tretinu nie je najhoršia, ale potom už ani tá za nič nestojí, o napätí tu nemôže byť vôbec ani reči a obsahovo sú všetky hororové scény neuveriteľne hlúpe, nič nedokáže vyvolať ani trochu rešpektu a už ani tej tajomnosti a ak je nudný ešte aj útok démonov počas noci v takmer opustenom dome, tak určite nie je všetko s filmom v poriadku. Takže ani jedna hororová scéna si nezaslúži ani trochu pozornosti. Herecké obsadenie je aspoň priemerné, síce mi nikto nie je známy, ale hlavný hrdina je bez väčších problémov a pár vedľajších postáv aspoň neurazí. Réžia a technická stránka sú úplne mizerné, absolútne nezvládnuté sú už všetky základné prvky tohto žánru. Kvôli výbornej tématike, ktorá ale aj tak zostala nevyužitá a prvej priemernej polhodine dávam aspoň takéto hodnotenie, ale inak to nestojí absolútne za nič. Strata času. 35%(5.9.2012)

Opätovne vyhrabaná , časom spráchnivelá filmová kostra , ktorá je až do "DNA " ohlodaná všetkým, čo bolo doposiaľ na túto tému divákovi podsunuté. Tentokrát to zmrvil scenárista a réžia z toho vyprášila len to , čo jej vyhradené ihrisko dovolilo. Určite nie originálny , ale ani zbytočný film. P.S. Gibbs si pridal bodík a nemusí si ho vziať . Bol totiž OK , takže si ho zaslúži.(5.11.2011)

Darren Lynn Bousman se nechal inspirovat „magickým“ datumem, které se rovněž stalo vysněným dnem několika stovek (snad i tisíců) novomanželů a k němuž vzhlížela nejedna náboženská sekta, jenž zase očekávala konec světa. Dnes už můžeme s klidným srdcem říci, že marně. Lepší reklamu pro svůj výtvor si opravdu nemohl přát a diváci tak netrpělivě očekávali, cože na ně režisér několika dílů SAW vytáhne tentokrát. No a jak vidno z rozporuplných reakcí, to žádná velká sláva nebyla. Což můžu mimochodem potvrdit i já. Filmy s náboženskou tématikou nejsou zrovna mým šálkem čaje, ale když z toho začal smrdět okultismus a démoni, hned se mi zvedla nálada. Bohužel brzy opět začala povadat a nepomohl ani vychlazený lahváč. Po slibně se rozjíždějícím začátku, nastala dosti dlouhá odmlka, kterou scénárista vyplnit hodně nezáživnou dramatickou vložkou a pobožnými kecy. Jak já ho začal nenávidět. Atmosféra v tu dobu stagnovala na bodu mrazu a o nějaké známce napětí, nemůže být ani řeč. Sem tam jsem sice zaregistroval mírné zlepšení, ale dvě laciné lekačky na mě moc nezabraly. Teprve konec filmu nabídnul rozpletení zápletky- leč žádné srdcervoucí finále se nekonalo, ale to už bylo docela pozdě. Svým způsobem docela dost provařený (slušný) námět. 50%(6.3.2012)