11-11-11

Martin Hunter

Scénografie:

Mani Martínez
  • Faustka

To neustálé zavírání a otevírání… je zbytečně zavádějící. Jim to stejně nepomohlo a mně to přivodilo jen nepříjemné nastuzení. Ale abych byla stylová dávám 1+1… protože zachování dvou jedniček je v tomto případě rozhodující.(5.10.2012)

Za tajuplným názvem se skrývá podivně zmatený film se slabším hereckým obsazením a kdy jindy se na něj podívat než dnes a dost možná, že ono magické datum ovlivnilo při jeho hodnocení i mě. Slavného spisovatele před rokem postihla tragédie, při níž v plamenech svého domu přišel o svoji ženu a syna. Začne věřit, že jeho a osud jeho blízkých nějakým nevysvětlitelným způsobem řídí číslovka 11, která je rovněž ve znaku všech tragických událostí jeho rodiny. Když odjede do Španělska za svojí silně křesťansky orientovanou rodinou, ke které má poměrně rezervovaný vztah a ta mu následně ukáže nahrávku z bezpečnostní kamery, na níž je prý zachycen démon ohlašující hroznou událost, nezbude mu, než svůj negativní postoj zapřísáhlého ateisty ještě důkladně zvážit. Jenže to už může být pozdě. Darren Lynn Bousman je poměrně renomovaný režisér, který netočí schematické horory, ale tentokrát neodhadl správný poměr mezi příjemným strašením a směšným blábolením a následně vznikl jakýsi lehce zmatený slepenec hororu, psychologického dramatu a nábožensky angažovaného filmu. Ani jedno nefunguje stoprocentně, Bousman svůj scénář neustál a nabral si toho moc. Zvláštní, že do svého filmu neobsadil žádnou známější hereckou tvář a spoléhal se na debutujícího Timothyho Gibbse, který sice dělal, co mohl, ale ve stínu zmateného scénáře zpočátku působil nesympaticky a následně jeho postava prošla příliš rychlou a nepravděpodobnou proměnou, kdy se z ateisty jako mávnutím kouzelného proutku stane věřící člověk. To je naivní a film si to měl odpustit. Nejhůře dopadla režisérova snaha pojmout to celé hodně vážně a sdělit divákovi, že nic není náhoda a že čísla mají svůj mystický význam, který řídí naše životy. Ve filmu však neustálé omílání magické kombinace číslovek 11:11 chytlo komickou slinu a nejvíc se to podepsalo na finále, které nemělo daleko do parodie, ale pak si ještě Bousman troufl hodit do placu pointu, která ovšem na jedné straně byla překvapivá (neodhalil jsem ji) a postavila relativně celý příběh na hlavu, ale přesto zmatený dojem stejně neodbourala. Navíc do finální scény se vloudil jeden zásadní nesmysl, kterého si ve scénáři nikdo nevšiml, ale popisovat se mně ho nechce, každý a ať si ho objeví sám. Bousman je však poměrně zdatný režisér po technické stránce a interiér domu, ve kterém se podstatná část filmu odehrává se v určitých scénách a patřičně dobrém nasvícení proměnil ve strašidelné doupě s působivě pekelným vzezřením. Film rozhodně nesplnil svá očekávání a jeho lákavý název slibuje víc, než divák nakonec dostane. Jenže je to jako s dnešním datem. Taky se nic mimořádného nestalo. 60%(11.11.2011)

Aj napriek nie najlepšiemu hodnoteniu tohto snímku som sa rozhodol vzhliadnuť na tento horor na základe upútavky ktorú som videl v TV pred pár mesiacmi. Dlho som sa odhodlával. Musím uznať že tento film je len pre jednu vrstvu fanúšikov. Je to hlavne pre tých čo majú radi horory typu - boh vs diabol - veriaci vs neveriaci. Dej sa naozaj rozbieha veľmi pomaly a väčšinou je o hľadaní významu číslic 11 - 11 - 11. Až záver ponúka ako takú akciu a napätie ako sa na strašidelný film patrí. No nie že by počas plynutia deja nebola pochmúrna atmosféra a nejaký záblesk mysterióznosti. Podľa môjho názoru však nejde o horor, ale skôr o akýsi mysteriózny príbeh z oblasti cirkvi. Aká si malá propaganda kresťanstva. Totiž - keď existuje diabol, zákonite musí existovať aj kto??? Celú dobu som rozmýšľal nad počtom hviezd. Dva, tri, dva, tri. Dávam tri. Nemyslím si totiž, že by si tento film zaslúžil také mizerné skóre - 55%.(17.2.2012)

Darren Lynn Bousman se nechal inspirovat „magickým“ datumem, které se rovněž stalo vysněným dnem několika stovek (snad i tisíců) novomanželů a k němuž vzhlížela nejedna náboženská sekta, jenž zase očekávala konec světa. Dnes už můžeme s klidným srdcem říci, že marně. Lepší reklamu pro svůj výtvor si opravdu nemohl přát a diváci tak netrpělivě očekávali, cože na ně režisér několika dílů SAW vytáhne tentokrát. No a jak vidno z rozporuplných reakcí, to žádná velká sláva nebyla. Což můžu mimochodem potvrdit i já. Filmy s náboženskou tématikou nejsou zrovna mým šálkem čaje, ale když z toho začal smrdět okultismus a démoni, hned se mi zvedla nálada. Bohužel brzy opět začala povadat a nepomohl ani vychlazený lahváč. Po slibně se rozjíždějícím začátku, nastala dosti dlouhá odmlka, kterou scénárista vyplnit hodně nezáživnou dramatickou vložkou a pobožnými kecy. Jak já ho začal nenávidět. Atmosféra v tu dobu stagnovala na bodu mrazu a o nějaké známce napětí, nemůže být ani řeč. Sem tam jsem sice zaregistroval mírné zlepšení, ale dvě laciné lekačky na mě moc nezabraly. Teprve konec filmu nabídnul rozpletení zápletky- leč žádné srdcervoucí finále se nekonalo, ale to už bylo docela pozdě. Svým způsobem docela dost provařený (slušný) námět. 50%(6.3.2012)

Kombinace satanského s nočními můrami, démony, anděly a dalšími potvorami nepřináší v zásadě nic nového, ale dívat se na to dá. Po technické stránce není co vytknout - výborná kamera, práce s barvou i barokním šerosvitem, zdařilé efekty a místy obstojná (tedy strašidelná) atmosféra. Jednou jsem se hodně lekl, ale na lekacích scénách není nic těžkého. Spíše pak člověk očekává, kdy se lekne znovu, a ono nic. Joseph prochází strašidelným domem, atmosféra houstne, a pak z rohu vykoukne temná postava a roztáhne křídla. V tu chvíli si připadáte jako v pouťovém panoptiku a veškeré napětí je pryč. Snad by pomohlo více gore tam, kde mrazení chybí.... Hudba je dobrá (J.Bishara), řekněme odpovídající danému žánru. Škoda, že se nedostavila patřičná gradace, která by umocnila konečné vyznění. Hra s čísly začíná být poněkud obehraná. Na jedno podívání dostačující.(22.9.2012)