Válka, kterou nevidíte (neoficiální název)

War You Don't See, The

Dokumentární / Válečný

Velká Británie, 2010, 96 min

John Pilger

John Pilger

Sacha Puttnam

Fascinuje mě, jak se mohu v komentářích dočíst, že jde o konspirační dokument salónního levičáka (tím je pravděpodobně myšlen člověk, který dělal válečného novináře už ve Vietnamu), když v něm vystupují samotní novináři, kteří hráli na válečnou strunu a doslova se v něm kají za své omyly a neprofesionalitu, kterou předváděli před a při napadení Iráku. Monumentální lež o zbraních hromadného ničení je dnes vyvrácena i samotnými představiteli USA, i přesto se najde spousta idiotů, kteří tu válku o ropu a smrt milionu civilistů stále obhajují a podporují. Pochopitelně, právě oni nemají absolutně žádné informace a ještě méně přehledu a ovlivnění jsou pouze vlastním subjektivním přesvědčením, které nemá s informacemi vůbec nic společného. Pilger je ve válečné novinařině dlouholetý pojem a já jeho dokumenty žeru, protože pokaždé nabídne úhel pohledu, který západní média nenabízí. Klást správné otázky správným lidem a neoblomně trvat na odpovědi, to je pravá úloha novináře. Přepisovat a nechat si diktovat, co mohu nebo nemohu zveřejnit, to je propaganda v Goebbelsově/komunistickém střihu. USA a její zahraniční politika jde přes mrtvoly od té doby, co shodila atomovou bombu na Japonsko a odstartovala tím studenou válku. Její propaganda funguje od té doby natolik dokonale, že ačkoliv by většina jejich prezidentů od Trumana dál byla označena za válečné štváče a zločince (nebýt to Američané), v USA a Evropě se těší prazvláštní úctě a respektu, i díky médiím a jejich naprosté neochotě informovat pravdivě, celistvě a objektivně. Pokud někdo odsuzuje nacisty za vraždění civilistů, pak je pokrytec, pokud to samé přehlíží, či dokonce kvituje u tzv. "bojovníků za demokracii", kteří nemají s demokracií společného absolutně nic. Je třeba se z té hollywoodské pohádky tvrdě probrat a začít myslet vlastním mozkem, USA není nic jiného než novodobá variace na britské rozpínavé impérium před sto lety. I já sám si prošel dlouhou názorovou proměnou než jsem k tomu díky získaným informacím a studováním novodobé historie přišel, bohužel mi v tom žádné české médium nepomohlo ani slovem, naopak jsem byl od mala masírován všemožnými pořady a kreslenými pohádkami o tom, že je to země, nad kterou není. I díky tomu dnes považuji 900 000 mrtvých civilistů v Iráku (nebo např. 4 000 000 mrtvých civilistů ve Vietnamu) za stejnou váhu jako 900 000 mrtvých Američanů (nebo např. 4 000 000 mrtvých židů v koncentrácích). Pro někoho je první údaj jen číslo a ten druhý potenciálně správné oběti. Třeba ale jednou budou ve vedení redakcí sedět lidé, kterým bude z představy jejich rozstřílených a roztrhaných děti natolik na blití, že se z čísel rázem stanou lidé a čtenáři budou mít konečně k dispozici informace, ze kterých si vytvoří zdravý názor, ne předem objednaný. Tvůrce tohoto dokumentu nám ukazuje už dnes, že ty čísla lidé jsou, je jen na jednotlivcích, nakolik budou chtít zapojit vlastní mozek, úvahu a představivost při sledování, nebo nakolik jim lenost zavelí jít raději zapnout CNN nebo českou Novu/ČT/Primu a vědět to své (vůbec nic). 100%(28.11.2013)

Abych pravdu řekla, tak já nemám sílu ani chuť tyhle válečné dokumenty nějak komentovat. Myslím, že každý si to může přebrat sám a to, že jsme viděli jen zrnko prachu v té hnusné politické mašinérii, je snad každému jasné. Ale i tak díky alespoň za snahu nám přiblížit tenhle marasmus Johnu Pilgerovi. Byly chvíle, kdy jsem se styděla za lidskou rasu, čeho je schopná, ať je odkudkoliv i když některá fakta v tomto dokumentu jsou už mnohým notoricky známá.(12.10.2015)

Jak se říká "Na každém šprochu pravdy trochu." ovšem Dokument, který se silně strefuje a ukazuje předpokládanou dlouhodobou rafinovanost ze strany nejmocnější země světa o "Správnou válečnou propagandu proti nepříteli", kde si vláda USA a UK prosazují své zájmy, mystifikují občany svých zemí, podáváním "vyhovujících a zkreslených" informací novinářům a jejich záměrného zastrašování, donutí diváka zamyslet se nad danou problematikou v širším spektru a funguje to opravdu dobře. Dokumentem nás po celou dobu provází pan John Richard Pilger, který působí v UK jako žurnalista a válečný zpravodaj, v dokumentu je mnoho známých osobností (Julian Assang zakladatel serveru Wikileaks, zástupci vlády US atd.) a i když je pan Pilger "charakterizován jako Levičák" musím říct, že s jeho názory do značné míry souhlasím a zdají se být smysluplné a opodstatněné, a i když si tyto informace ověřit nemůžu, fakta a čísla hovoří jasně.(26.11.2011)

Dokument, o kterém lze říci mnoho, rozhodně však ne to, že by vytvářel nějaké konspirační teorie. Netvrdí, že 11.9.2001 se stalo s pomocí dálkově řízených letadel a výbušnin nebo něco v tom (ne)smyslu. Jednoduše popisuje a shrnuje to, jak funguje "prodávání" války veřejnosti. A prostřednictvím výpovědí osob, které se samy podílely na tomto prodávání, popisuje mechanismy, kterými je toho dosahováno. Efektivní záběry pořízené embeded žurnalisty a exkluzivita výměnou za "žádné otázky". Zaplavení technikou, efektivností, která přebíjí něco tak prostého jako je smrt. Názor prezentovaný bez protinázoru, bez kritického rozboru. Taková je většina médií. Tedy ne že by se ten druhý názor či kritický rozbor nikdy nepublikoval, ale činí se tak ve tři ráno a podobně. Sám si pamatuji, jak jsem na ČT narazil na Taxi to the Dark Side v podobně nočním čase. Každopádně média se vesměs chovají jako obyčejné děvky, o objektivitu dávno nejde. Naše česká nevyjímaje, a to je to ještě posílené vlezdoprdelismem našich politických představitelů "našim spojencům" až ze zámoří, královně a Izraeli. Popravdě to prodávání války je jen jeden okruh, ve kterém se to děje. Volby, církevní restituce, všechno to je děláno stejným způsobem. Kdysi byla doba odvážných novinářů, kteří se nebáli klást otázky a zpochybňovat. Murrow, Woodward, Bernsein a další. To byla opravdová demokracie, když takoví lidé působili v celoplošných médiích. Teď ano, každý může psát blog a tak dále, ale zajímají nás jen kritické a blokované blogy v Číně. Kritizovat ty za hranicemi, to je "demokracie" dneška.(8.7.2013)

Výborne spracovaný dokument zaoberajúci sa špinavými politickými a mediálnymi pozadiami vojen, mj. tej v Iraku, ponúkajúci množstvo pohľadov či asociácií spájajúcich udalosti. Snímok predkladá ako oficiálne známe fakty a rozhovory s mnohými aktérmi, najmä z rád novinárov, ako aj autentických záberov novinárov priamo v teréne. Film celkom bez zábran a s nevídanou intenzitou a silou útočí na miesta, ktoré sú najzraniteľnejšie, a robí to sakra dobre. 95%(20.5.2012)

Na můj vkus příliš ukecané, trochu nudně zpracované, nicméně velmi alarmující! Těch pár odpadů bych zde opravdu ignoroval, protože je dali lidi, kteří zrovna přišly o iluze a to samozřejmě bolí. To, co mě však nejvíce zaráží a nejvíc mrzí, je obecná povědomost o tomto dokumentu a o jeho předchůdci (War on democracy). U nás je to skoro 200 hodnocení, na IMDB něco přes 350. Dohromady je to směšně zanedbatelné číslo. Doufám, že tím zájem o dokumenty neklesá, že je to jen náhoda. Pořád ale nechápu, proč z Pilgera děláte nějakého levicového breptu. Tady nejde o stranu, ale o to, že se vraždí nevinné lidi a ve zprávách to nazvou vojenskou akcí proti teroristům. Doufám, že Pilgerova snaha bude pokračovat a lidi ze sebe nebudou dělat ovečky médií....ehm vlád...přečtěte si odstavec ´´Opatření proti WikiLeaks´´ zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/WikiLeaks(18.12.2012)

Dokument vyobrazujúci fakt, akú dôležitú úlohu tvoria médiá pri informovanosti ľudí o určitých udalostiach. Dezinformácie, klamstvá, lži podávané ľudom ako podložené pravdivé informácie, prezentované najvyššie postavenými vládnymi predstaviteľmi. To, či veríte tomu čo sa v tomto dokumente vyobrazuje je vaša vec, váš uhol pohľadu. Ale o tom, že hviezdami posiata vlajka, krajiny neobmedzených možností je najväčším ZLOM tejto planéty, ma nepresvedčí NIKTO. Ani môj otec, ani moja matka, susedka, skurvená Markíza či Jojka s Novou. Všetci zhoríte v PEKLE. A ja za svoje hriechy s Vami, zmrdi.(4.10.2013)

The War You DON'T WANT To See... v tom je celá tragédia.(10.7.2013)

Jeden z otcov všetkých normálnych investigatívnych dokumentov, ktoré vám chcú ukázať, že je treba rozmýšľať a neveriť propagande. Samozrejme nič nie je dokonalé, ale v tomto sa nehralo na city, ukázala sa skutočnosť, že tí ktorí chcú pravdu odhaliť sú umlčovaní. Nejedná sa tu o žiadne konšpirácie, Assange to vo svojom rozhovore s Pilgerom jasne dokazuje. Samozrejme ak ste investigatívny musíte rátať s tým, že vás môžu obviniť z lavicového pohľadu, z populizmu, z jednostrannosti, z tendenčnosti, z napomáhania zlým skupinám, zo špionáže, z ohrozenia verejného záujmu alebo niekoho zdravia a života, či dokonca zo samotnej propagandy, paradox je, že tieto veci v sebe často obsahujú ľudia, ktorí vás z toho obvinia. Základ všetkého je pochybovať, to je správne, kritizovať je správne, ale bez dôkazov sa nič nedá. Tu boli jasne ukázané a bolo to k pocte a na pamiatku všetkých mŕtvych, ktorí sa snažili priniesť pravdu, nie tým ktorí sa snažili klamať. Napriek tomu si médiá hlavného prúdu vysielajú do vojnových oblastí svojich propagátorov, vedú sa vojny špionážne, tajné voči alternatívnym spravodajským médiám. Keby bolo viac takýchto dokumentov, ktoré by nešli so stádom tupých oviec, možno by bolo na svete lepšie, o niečo by teda určite bolo, aspoň by nebolo zbytočných vojen. Chamtivosť a zlé subjektívne záujmy spôsobujú ľudstvu škodu, paradoxne vyspelý Západ je hlavným zodpovedným za súčasnú hrozivú situáciu, ktorú často pomáha vytvárať. Môj odkaz je jasný, myslite a milujte!(10.1.2013)

"Někteří novináři získávají přístup (na místa konfliktů, ke zdroji informací apod. a samozřejmě i k financím) za to, že jsou loajální k výkladu událostí..." - - - Tahle praxe není nic nového, táhne se přes zpravodajství o svržení bomb na japonská města Hirošimu a Nagasaki až k první světové válce a ještě dál. Pojmy mediokracie, embedded žurnalistika se objevují stále častěji a my jsme nuceni se ptát po morální zodpovědnosti těch, kteří vládnou veřejným míněním? Milióny civilních obětí žalují do nebe a eufemistická pojmenování v médiích jako "strategické bombardování", "humanitární bombardování", "vedlejší škody" vinu zodpovědných nemohou zmírnit, ani umýt ruce novinářům tak servilním k mocným tohoto světa! Zástupkyně BBC se pěkně snaží vyvlíknout ze zodpovědnosti: "Není na nás, abychom vynášeli soudy!" (Tento postoj je v poslední době nějak oblíbený!) Ano, soudy by zpravodajství vynášet nemuselo, stačilo by, kdyby novináři nevydávali lež za objektivní pravdu a nabídli divákovi pohled z více hledisek. Pak by si divák mohl úsudek udělat sám. https://www.youtube.com/watch?v=u6tNXk9aB6k(24.11.2015)

Pocitově to pro mě na plný počet není, ale myslím, že je morální povinností všech slušných lidí ohodnotit tento dokument co nejlépe a pomoci tak k němu přilákat další diváky, aby se pravda šířila do všeobecného povědomí. Osobně jsem nebyl příliš překvapený ničím, jelikož už dávno dobře vím, co se v západní politice pohybuje za bastardy, a taky vím, jak velkou úlohu v těchto válkách hrají média a že průměrný západní novinář nebo reportér má na svých rukou krev milionů obětí, ať už je ochotný si to přiznat nebo ne. Paradox je, že za prokázaná zvěrstva například v Iráku nebyl nikdo skutečně zodpovědný skutečně potrestán a že prakticky to samé, co dělo v Iráku, se dělo a děje znova, třeba v Afghánistánu nebo na Ukrajině a veřejnost se vše dozví až bude příliš pozdě, nebo taky vůbec. Tento svět je nyní v určitém smyslu odporné místo, ale je potřeba se postavit za pravdu, snažit se to změnit a věřit v lepší budoucnost. Tvůrci tohoto dokumentu prokázali mimořádnou odvahu a to by měl každý z nás také.(6.4.2015)

Už sa ani nečudujem, že všade kde mi zmerajú tlak, tak mám vysoký, alebo zvýšený. Stačí si raz za čas pozrieť takýto dokument a isto sa to nezlepší. Chvíľu som tento dokument zámerne obchádzal, že si ho radšej nepozriem, ale pokušenie vyhralo. Pravda je taká, že až na pár vecí som sa nič nové nedozvedel. Ako informujú, alebo skôr manipulujú média už viem dosť dlho a že vrcholní predstavitelia USA a VB sú šialení vojnoví zločinci nie je pre mňa žiadna novinka. Vojna v Iraku, aj keď považovať jednostrannú agresiu za vojnu je smiešne, bola vyvolaná na falošnej zámienke, tak to všetko racionálne zmýšľajúci človek vie už dávno. Hlavné je, že všetci (Bush, Blair, Obama, ...) sú dobrí kresťania a chodia si hrkútať s pápežom, aby nie veď je to jedna banda aj z Izraelom. Nie nadarmo je kresťanská modla Kristus, ktorý bol žid. Nabudúce si radšej pozriem dokument o prírode a najlepšie o zvieratách žijúcich niekde v lese.(6.2.2016)

Vynikající a zároveň děsivý film o tom, jak se dnes "dělá" válka. Jak politici ruku v ruce s médii získávají podporu pro "jejich" válku u běžných občanů. Propaganda, manipulace, lži, které rozesílají do éteru znamenají, že novináři (kromě hrstky skutečně nezávislých) mají na rukou krev stejně jako tvůrci válek a vražd stovek tisíců nevinných - politici. Nejvíce mě vyděsilo konstatování, že I. světová válka znamenala 10% civilních obětí, II. světová válka 50%, válka ve Vietnamu 70% a válka v Iráku už 90% zavražděných civilistů. Kdo si dnes myslí, že se ho válka netýká a že je z obliga, krutě se mýlí.(4.4.2014)

Neřekl bych, že se jedná o válku kterou nevidíme, nýbrž spíše o válku, kterou vidět nechceme, protože o naši prdel zatím nejde. Naše prdel totiž stále sedí na té pevnější židličce, pod kterou nevybuchují granáty a není tedy důvod cokoli podnikat. Bojím se však toho, že si jednou budeme muset taky holt přesednout a poté už pravděpodobně nezbude nikdo, kdo by se za nás postavil. Víceméně se mohu pod tento dokument podepsat v plném rozsahu. Takhle z globálního pohledu si nemyslím, že by říkal něco šokujícího či nového, ale poodkrývá nejrůznější konkrétní detaily, nad kterými zůstává mnohdy rozum stát a mnohokrát jsem se neubránil takovému tomu WTF úsměvu. Líbilo se mi to. Práci Johna Pilgera oceňuji. S jeho názory souhlasím a zpracován je dokument také celkem chytlavě.(29.8.2015)

• Maq

On se těžko najde filmový dokument, který bych vyloženě pozitivně ocenil. Příčiny jsou následující: --- 1) Mediální manipulaci beru vážně. I tehdy, když se mi vyslovené názory líbí. Takže konkrétně v tomto případě by si odpůrci americké invaze v Iráku měli uvědomit, že tenhle dokument vznikl se stejným cílem a používá stejné prostředky jako dokumenty "na objednávku" americké vlády, akorát nás manipuluje k opačnému názoru. --- 2) Film a televize jsou vynikajícími prostředky tzv. "názorné agitace" (pamětníci ten termín znají), ale mizernými zdroji informací. Protože se v tématu tohoto dokumentu náhodou vyznám (a to výlučně díky studiu mediálně nezajímavých pramenů), mohu zodpovědně prohlásit, že přístup k subjektu a vyslovené argumenty jsou triviální, leckdy vědomě překroucené, ale častěji bezděky směšné svojí naivní prostotou. --- Takže jak hodnotím? Pár lidí vyslovilo na kameru své postřehy a názory. Všichni odborníci na novinařinu, žádný odborník na Irák nebo Blízký Východ. A symptomaticky platí i to, co dokument opakovaně vytýká většinovému, vládu podporujícímu zpravodajství: za půldruhé hodiny se nedostal ke slovu jediný Iráčan.(6.5.2014)

Vsichni to vi (alespon Ti, kteri chteji vedet) a stejne s tim snad ani nejde nic udelat. Citim silnou nevoli ke smysleni vlad USA, Britanie a Izraele a beznadej do budoucna. Ackoliv tyto podobne dokumenty nemaji temer sanci, dostat se do kin a TV, je dobre, ze jsou.(18.8.2012)

Asi jsem také levicový brepta a salóní intelektuál, takže mě Pilgerům dokument velmi zaujal. Jeho názory, důkazy a postoje zapadají na svá místa. Argumenty jsou přesvědčivé a pokud se člověk alespoň trochu zabývá danou problematikou, musí uznat, že na tom všem něco je. Sám autor říká, že důležité je o všem pochybovat, s tím sohlasím a proto pochybuji i o jeho dokumentu a tak s něčím sohlasím méně, s něčím více... Faktem zůstává, že jde o povedený dokument, sázející hlavně na rozhovory a fakta, než-li na zábavnou formu podání. Což oceňuji o to více...(20.7.2011)

Veterán žurnalistiky John PIlger má k tomu, abych ho nazval špičkovým filmařem stále hodně daleko. O Válce, kterou nevidíme platí rozhodně to samé co o jeho předešlé tvorbě - je to stále jenom na devadesát minut (!) roztažená investigativní reportáž. Působí velmi staromódně, poctivě, ale jde stále jenom o reportáž, kde informační hodnota převyšuje kinematografické kvality - s čímž já jako jako filmový, ne novinářský fanoušek nemohu vnitřně soucítit. Navíc narozdíl od předešlého The War on Democracy se nevytasí Pilger s toliko zajímavým tématem. 55 %(15.2.2012)

War You Don't See stojí za to vidět už jen proto, že přináší některé zajímavé skutečnosti ohledně toho jak a proč nás manipulují media. S něčím se dá souhlasit s něčím míň. S hodnocením bych šel i výš, kdyby byl dokument trochu víc nestranný. Bohužel Pilger není nezaujatý. Nejde o to že je socialista, nebo že nenávídí USA (to je docela běžná věc). Ale to jak nenávidí Israel a hází na něj špínu za každou cenu působilo vyloženě trapně a antisemitsky. God bless IDF(20.12.2015)

<< předchozí 1 2 3