Válka, kterou nevidíte (neoficiální název)

War You Don't See, The

Dokumentární / Válečný

Velká Británie, 2010, 96 min

John Pilger

John Pilger

Sacha Puttnam

Na můj vkus příliš ukecané, trochu nudně zpracované, nicméně velmi alarmující! Těch pár odpadů bych zde opravdu ignoroval, protože je dali lidi, kteří zrovna přišly o iluze a to samozřejmě bolí. To, co mě však nejvíce zaráží a nejvíc mrzí, je obecná povědomost o tomto dokumentu a o jeho předchůdci (War on democracy). U nás je to skoro 200 hodnocení, na IMDB něco přes 350. Dohromady je to směšně zanedbatelné číslo. Doufám, že tím zájem o dokumenty neklesá, že je to jen náhoda. Pořád ale nechápu, proč z Pilgera děláte nějakého levicového breptu. Tady nejde o stranu, ale o to, že se vraždí nevinné lidi a ve zprávách to nazvou vojenskou akcí proti teroristům. Doufám, že Pilgerova snaha bude pokračovat a lidi ze sebe nebudou dělat ovečky médií....ehm vlád...přečtěte si odstavec ´´Opatření proti WikiLeaks´´ zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/WikiLeaks(18.12.2012)

Jeden z otcov všetkých normálnych investigatívnych dokumentov, ktoré vám chcú ukázať, že je treba rozmýšľať a neveriť propagande. Samozrejme nič nie je dokonalé, ale v tomto sa nehralo na city, ukázala sa skutočnosť, že tí ktorí chcú pravdu odhaliť sú umlčovaní. Nejedná sa tu o žiadne konšpirácie, Assange to vo svojom rozhovore s Pilgerom jasne dokazuje. Samozrejme ak ste investigatívny musíte rátať s tým, že vás môžu obviniť z lavicového pohľadu, z populizmu, z jednostrannosti, z tendenčnosti, z napomáhania zlým skupinám, zo špionáže, z ohrozenia verejného záujmu alebo niekoho zdravia a života, či dokonca zo samotnej propagandy, paradox je, že tieto veci v sebe často obsahujú ľudia, ktorí vás z toho obvinia. Základ všetkého je pochybovať, to je správne, kritizovať je správne, ale bez dôkazov sa nič nedá. Tu boli jasne ukázané a bolo to k pocte a na pamiatku všetkých mŕtvych, ktorí sa snažili priniesť pravdu, nie tým ktorí sa snažili klamať. Napriek tomu si médiá hlavného prúdu vysielajú do vojnových oblastí svojich propagátorov, vedú sa vojny špionážne, tajné voči alternatívnym spravodajským médiám. Keby bolo viac takýchto dokumentov, ktoré by nešli so stádom tupých oviec, možno by bolo na svete lepšie, o niečo by teda určite bolo, aspoň by nebolo zbytočných vojen. Chamtivosť a zlé subjektívne záujmy spôsobujú ľudstvu škodu, paradoxne vyspelý Západ je hlavným zodpovedným za súčasnú hrozivú situáciu, ktorú často pomáha vytvárať. Môj odkaz je jasný, myslite a milujte!(10.1.2013)

"Někteří novináři získávají přístup (na místa konfliktů, ke zdroji informací apod. a samozřejmě i k financím) za to, že jsou loajální k výkladu událostí..." - - - Tahle praxe není nic nového, táhne se přes zpravodajství o svržení bomb na japonská města Hirošimu a Nagasaki až k první světové válce a ještě dál. Pojmy mediokracie, embedded žurnalistika se objevují stále častěji a my jsme nuceni se ptát po morální zodpovědnosti těch, kteří vládnou veřejným míněním? Milióny civilních obětí žalují do nebe a eufemistická pojmenování v médiích jako "strategické bombardování", "humanitární bombardování", "vedlejší škody" vinu zodpovědných nemohou zmírnit, ani umýt ruce novinářům tak servilním k mocným tohoto světa! Zástupkyně BBC se pěkně snaží vyvlíknout ze zodpovědnosti: "Není na nás, abychom vynášeli soudy!" (Tento postoj je v poslední době nějak oblíbený!) Ano, soudy by zpravodajství vynášet nemuselo, stačilo by, kdyby novináři nevydávali lež za objektivní pravdu a nabídli divákovi pohled z více hledisek. Pak by si divák mohl úsudek udělat sám. https://www.youtube.com/watch?v=u6tNXk9aB6k(24.11.2015)

Abych pravdu řekla, tak já nemám sílu ani chuť tyhle válečné dokumenty nějak komentovat. Myslím, že každý si to může přebrat sám a to, že jsme viděli jen zrnko prachu v té hnusné politické mašinérii, je snad každému jasné. Ale i tak díky alespoň za snahu nám přiblížit tenhle marasmus Johnu Pilgerovi. Byly chvíle, kdy jsem se styděla za lidskou rasu, čeho je schopná, ať je odkudkoliv i když některá fakta v tomto dokumentu jsou už mnohým notoricky známá.(12.10.2015)

• - Vojín Bradley Manning, který byl obviněn za neoprávněné nakládání s utajovanými informacemi a spolupráci s WikiLeaks a který údajně poskytl i několik video nahrávek zobrazených v tomto fimlu, byl v roce 2013 odsouzen k 35 letům vězení. (Expertt)