Parkování

(Finsko)

Irsko / Finsko, 2010, 90 min

Darragh Byrne

John Conroy

Nesmírně smutný film, o to smutnější, že působí zcela věrohodným, pravdivým dojmem. Není to kritika společnosti, je to snímek bezvýchodné situace ztroskotanců, se kterými si život zahrál nepěknou hru. Herci jsou tak přesvědčiví, jako by ani nehráli, i přes rozvláčnost si vyprávění nenechává vzít divákovu pozornost.(5.1.2013)

Irové mi opět naložili brutální facku plnou reality spojenou s černočerným humorem. Kolikrát si říkám, že oni i na smrt budou mít nějakou hlášku, která celkově onu atmosféru okamžitě sejme. Parkování je krásný, ale smutný film. To se tak stává, když se člověk kouká na skvělé drama ze života plné skvělých hereckých výkonů a obrovské osobitosti z dané země. Možná i právě proto na evropské filmy tak rád koukám.(10.12.2012)

Parkovanie je smutný, chvíľami až dojímavý film o životných stroskotancoch, ktorí vo vzájomnosti hľadajú cestu vymanenia sa z nepriaznivého životného osudu. Je to vierohodne zahrané, s jednoduchým krásnym hudobným motívom, dá sa tam nájsť viacero čiernohumorných scén i humanistické poslanie. Tak prečo iba 3 hviezdičky? Pretože mi chýba empatia k takýmto typom ľudí a celý film som sledoval bez najmenšej citovej zainteresovanosti.(8.3.2013)

Jsou chvíle kdy mám chuť dát osudu pořádnou pěstí, myslím si že hlavní hrdina to cítil stejně. Příběh je sice krásně lidskej, leč koupe se v pěkně hořkým pelyňku.(6.12.2012)

Čo je pre nás Európanov zvláštne, inde (napr. v USA), je to úplne normálna vec. Žiť v aute má aj svoje výhody, človek je voľný ako vták, stačí doliať palivo a môže si ísť kam ho len napadne. To ale nebolo Fredovým cieľom. Jeho cieľom bolo iba obyčajné, slušné bývanie. Niekedy, keď to človek už vôbec nečaká, ho môže v živote "nakopnúť" niekto najmenej pravdepodobný - napr. feťák a bezdomovec. Podivná, diametrálne odlišná a nesúrodá dvojka pána v rokoch a mladého bezdomovca v určitých momentoch spolu fungovala veľmi dobre, ale väčšinou len skĺzla po probléme iba povrchne, pričom v rámci drogových problémov pomerne často zabŕdla do tisíckrát obohraného klišé, vrátane konca. Tiež sa mi zdal charakter hlavnej postavy málo rozvinutý, vrátane sociálnej situácie ktorá ho obklopovala. Tiež vám napadlo, že z čoho by ten byt alebo domček platil, keby nejaký dostal? Žeby si hľadal prácu, o tom nebola vo filme ani zmienka. Možno bol invalid a dostával štedré sociálne dávky, ale ani o tom sa divák nič nedozvie. Môžme sa len dohadovať. Film sa mi preto zdal nedorobený, ale niektoré momenty potešili, preto nadpriemer s odretými ušami. 70/100(30.6.2015)