Květy války

Xiaoding Zhao

Qi-Gang Chen

Kostýmy:

Graciela Mazón

Film, který se emocionálně vnucuje a podlézá západním konzumentům asi jako vyšňořená nankingská prostitutka. A stejně jako ona halí prosté jádro pod falešně vznešený zevnějšek. Baleova postava je vlastně nechutně stereotypní "bílý spasitel", který v sobě objeví hluboký soucit s Číňany a američtí diváci se s ním mohou snadno identifikovat -mimo jiné proto, že jej hraje známá hollywoodská hvězda a oba národy sdílejí určitou historickou averzi k Japoncům. Aby byl efekt dokonalý, je většina dialogů přednesena v angličtině (a v dobré polovině těch čínských akorát někdo překládá to, co bylo předtím vysloveno anglicky). Ani válečné scény v první polovině nepřidávají filmu na kvalitě, neb ač jsou z řemeslného hlediska skvěle natočené, ruší svým nadrealistickým heroismem a takřka videoherní nadsázkou (neuvěřitelně schopný čínský sniper vs. rota japonských vojáků s inteligencí ovčího stáda). 50%(27.2.2013)

Prostitutka je povolání, být kurva je vada charakteru. Tady jsou prostitutky, kurvy, odvážné školačky, Batman, opelichané kotě, hora patosu, něco opravdových emocí a celé to trvá přes dvě hodiny, což mi připadalo příliš.(11.4.2015)

Silný, naturalistický, ale příliš natahovaný příběh. Pokud se mu dá věřit, tak jsou japonští vojáci pěkný kurvy (ale co já vím, třeba ostatní nejsou lepší). Zajímavé jsou proměny 1) Christiana Balea a 2) vztahů studentek s prostitutkami. # [viděno: TV, 5.1] # příběh 8 | hudba 5 | humor 0 | akce 3 | napětí 3 | pustil bych si znovu 5(16.6.2012)

• danecek24

69. Zlatý glóbus (za rok 2011) - nominace (1) - Nejlepší cizojazyčný film, Čína / Hong Kong(3.1.2012)

Yimou Zhang v područí internacionálneho štýlu. Ale keďže mu to tam (rutinne) ide, tak prečo nie. Kombinácia melodrámy a skutočne brutálneho vojnového besnenia za účasti hollywoodskej star. Ale znova, ak to funguje, tak prečo nie. Je iba škoda, že záverečná 45 minútovka je už vzhľadom na zvrat, ktorý jej predchádza predvídateľná, a účinnejšia by bola podaná v skratkách. Výsledný dojem je najmä vďaka neuhýbaniu sa násiliu takému, aké bolo, pozitívny. Ono aj ten kvázi medzinárodný konvenčný štýl je účinný, ak sa pracuje so symbolmi, ak sa motívy opakujú a neskôr môžu znamenať poprípade niečo iné. Napríklad povolanie hrdinu tu nie je iba kvôli technickej funkcii, ale aj tej symbolickej. Prepojenie úvodného mužského živého štítu so záverom je taktiež silným momentom tohoto vojnového veľkofilmu.(17.10.2014)

• - Snímek vychází z literární předlohy „13 Flowers of Nanjing“ od Gelinga Yana. (DailyDreamer)

• - Snímek byl v Číně promítán několik dní po 74. výročí masakru v Nankingu. (chelseaman22)

• - Po filme Ríša slnka (1987) je Jinling Shisan Chai druhým filmom Christiana Balea z obdobia Druhej čínsko-japonskej vojny. (YoZo8)