Manglehorn (festivalový název)

USA, 2014, 97 min

David Gordon Green

Tim Orr
  • Lacike

Su filmy o starych ludoch, ktore su natocene tak, ze bavia aj mladych a potom su filmy, ktore si vychutnate len ked mate spravny vek. Na to aby som si tento film vychutnal este nie som dost stary a dufam, ze este dlho nebudem. Nemam tomu objektivne co vytknut. Proste cela ta zapletka isla uplne mimo mna a nezachranil to ani ako vzdy skvely Pacino. Vysledkom je taky melancholicky pomaly film pre starych ludi.(26.11.2015)

Kdo není indie pozitivní, pro toho Manglehornova odysea nebude. Zasmušilý Pacino se totiž celým filmem jen protoulá a propotácí a s výjimkou občasného záchvatu vzteku si jede ve svém pomalém basetím minimalismu. A čím déle se v něm válí, tím víc mi film sedí, ale na víc než na příjemnou nezvyklou podívanou to nestačí. Některé problémy totiž příliš bagatelizuje a pár maličkostí naopak neúměrně nafukuje. Což je v citlivém tématu osamoceného stáří, kdy jsou partneři pryč, děti příliš dospělé a vnoučata příliš daleko, vyložená škoda.(26.3.2015)

Áno, je to takmer bezdejové, nechce sa to rozbehnúť, možno to prešľapuje chvíľami na jenom mieste. Ale veď nie je práve to na nezávislom filme to zaujímavé? Manglehorn je psychologický ponor do duše jedného skoro penzistu, ktorý prežil nejaký ten život a nie je s ním dvakrát spokojný. Niekedy v minulosti bol a tak sa k týmto chvíľam upína. Dá sa tak však skutočne žiť? Dá sa ešte na poslednú chvíľu vzchopiť a je vôbec možné, aby chlapík potrebu zmeny pochopil? Je to klasický americký nezávislý film, ktorý by takýmto spôsobom natočila asi väčšina tamojších indie rejžou, ale mňa to tak proste baví a bavil ma aj Manglehorn. Ten je aj veľkým hereckým sólom Ala Pacina, ktorý nás takýmito až mini projektami teší určite viac ako v blokbasteroch. Možno budete mať problém so záverom, ale ono to raz skončí tak a potom zasa inak a oba typy koncov (happy, unhappy) majú svoje právo na existenciu na filmovom plátne.(22.6.2015)

[Febiofest 2015, Praha] Typický zástupce americké nezávislé scény. Průměrné drama, které by měl do podvědomí vytáhnout hvězdný hlavní představitel. A zde to není nikdo jiný než sám velký Al Pacino v roli zabšklého postaršího pana Manglehorna. Neatraktivní námět, děj a ani Al Pacino to nezachrání. Kvalitně natočené, čisté nic.(29.3.2015)

Chápu, že každý hollywoodský starý bard musí mít nějakou svou one-man show. Proč ale tempo takové show musí být na úrovni jejich chůze do schodů a proč si konkrétně Al Pacino nedokáže pohlídat větší kvalitu štábu? Z jeho posledních filmů mám pocit, že je točí jeden z Mimoňů. (Febiofest 2015)(6.4.2015)