poster

Boxer a smrť

 • anglický

  The Boxer and Death

 • Slovensko

  Boxer a smrť

 • USA

  The Boxer

  (neoficiální název)

Drama / Sportovní

Československo, 1962, 102 min

Režie:

Peter Solan

Předloha:

Józef Hen (kniha)

Scénář:

Tibor Vichta, Józef Hen

Kamera:

Tibor Biath

Scénografie:

Anton Krajčovič

Masky:

Anton Gendiar

Kostýmy:

Anna Liďáková
(další profese)
 • mchnk
  ****

  " Vykrmim Tě jako svini...her komandant musí mít do čeho mlátit...". Boxer s velmi příznačným jménem Komínek, se vrací ke své profesi. Je vykrmován. Vykrmován na místě, kde kousek chleba znamenal možnost dál žít, a zkusit přežít. Jeho možnost žít je najednou blíže, než kdykoli předtím. Osobní loutka dělá pokroky, jenže, není na krytém stadioně, je vezeň. Vězeň, nedobrovolně odtržen od společné mizerie. Jako by již nebyl jeden z nich. Morálně a sportovně spravedlivý přístup komandanta je křehký, stejně jako hranice mezi boxerem a heftlingem. Skvěle sehrané boxerské scény i silná atmosféra zoufalosti prostředí. Kvietik nezklame skoro nikdy, zde je v nejlepší formě. Nicméně, i nadále je pro mně osobně silnější verze Vojtěcha Jasného, kde je atmosféra tábora myslím si podrobnější. Hlavně, co se týká odbojové činnosti, nebo různých praktik sadistických věznitelů. Také otevřený závěr drží onu verzi v mém hodnocení výše.(11.1.2014)

 • cheyene
  ****

  Drsné, věruhodné - autenticky podané - a působivé. Štefan Kvietik zahrál roli boxera opravdu mistrovsky a pozadu nezůstávají ani ostatní herci. Nejsem si však jistý, zda by se ve skutečnosti mohlo odehrát něco takového, co se zde na konci filmu stalo. Proto nedávám plný počet.(14.10.2013)

 • Disk
  *****

  Není to film o válce, o koncentračních táborech. Solanův snímek je především o lidské (ne)důstojnosti v nelidských podmínkách. Technicky brilantní film je podpořen famózními výkony tehdy neznámého Štefana Kvietika a Manfreda Kruga. Přidejte k tomu si kvalitní scénář, vynikající hudbu Willama Bukového a absenci jakéhokoliv patosu a máte tu jeden z nejlepších slovenských filmů všech dob.(9.5.2009)

 • sportovec
  *****

  Strhující příběh je působivou kombinací skvělého scénáře, nápadité režie, skvělých herců ve středoevropském rozměru (zejména vynikají v titulních úlohách Štefan Kvietik a Manfred Krug, jimž zdatně sekunduje dnes prakticky neznámá Valentina Thielová. Přes určité politizující momenty - v dané podobě pochopitelné - je BOXER i zajímavým vhledem do anatomie všednodennosti koncentráčnické komunity i jejích dozorců. Náznak lásky k polskému děvčeti splývá do otevřeného konce civilního hrdinství titulní postavy, pro kterou jsou životy nevinných spoluvězňů důležitější než vlastní přežití. Ilegální elity, jak víme z uveřejněných vzpomínek někdejších vězňů (např. ze strhující knihy Jiřího Beneše V NĚMECKÉM ZAJETÍ), se tak skutečně chovaly. Filmy ražení a kvality BOXERA se stávaly ve své době další známkou dovršující se slovenské národní emancipace v česko-slovenském soužití. Zakládaly se tu nové, na kultuře a vědě založené vzájemné tradice a přátelství, která přetrvávají i dnes, více než 20 let po politováníhodném ukončení existence československé státnosti.(16.1.2014)

 • fleker
  ****

  hééj,,,zvlád sem to i bez titulků,,,trochu překvapení..... .. pro vás, co ste zaklíněný do soudobýho boxu to bude místy usměvná podívaná....žádnej majk tajson a jeho "..tak dlouho se chodí sdžbánem pro vodu.."...tohle je docela jinej styl ... stravenky na vobědy se tu nerozdávaj....kýdlu maximálně tak tvrdej chleba a špagetu z nosu.... bramboru tady neviděli roky.......proto vod toho žadnýho rokyho bramboru nečekejte....je to docela legrace, že se takle kdysi vopravdu boxovalo, zlatá ká jednička...jinak očekávejte obvyklou směs společenských událostí.. ráno rozcvička...ve dne práce, vnoci chrupka....mezitím ňákej ten sport... a sem tam kulka do hlavy....však to znáte, taky ste jezdívali na tábor(7.2.2009)

 • - Film mal 8 verzii scenárov, na ktorých spolupracovali okrem autora námetu aj scenárista Tibor Vichta a režisér Peter Solan(Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

 • - Pri prezentovaní filmu na festivale v Írskom Corku Kvietik spoznal Petra O´Toola. S boxermi z miestneho klubu sa bavil až do rána. Dostal i lukratívnu ponuku na spoluprácu v zahraničnom filme, ale z ideologických dôvodov z toho nakoniec nič nebolo. (gogo76)

 • - Scenár bol z ideologických dôvodov zamietnutý. Námet neprešiel politickými kritériami pre podozrenie z propagácie fašizmu. Najvyššie politické miesta v roku 1958 usúdili, že ide o profašistický film. Keď sa Nemec tvári, že hraje fair-play, to pre nich znamenalo, že ukazujeme dobrého Nemca. (gogo76)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace