Unesená

Stolen

Akční / Thriller

USA, 2012, 91 min

• Jara.Cimrman.jr

Neumím vykrást banku PŘED, V ani PO pracovní době, takže doma nemám miliony dolarů vychytrale ukryté v ponožkách ani přistavěné patro ze zlatých cihel. Zkrátka není důvod unášet žádného člena mé rodiny, neboť během čekání na to, až mi liška vyplatí stavebko, by vám unesený projedl víc, než ode mne můžete dostat. To takový Will Montgomery, ten by mohl mít hodně peněz a jestli je nemá, tak je sežene. Plán a příprava na vykradení banky se přece dá zvládnout za pár minut, tak o co jde? O to, že je to blbost? No to sice trochu je, ale já řval smíchy při každé logické dedukci agenta Harlenda a představa, že se nechávám zbít beznohým a bezprstým pošahancem mi taky přišla docela vtipná. S takovým scénářem je těžké uspět, zvlášť když pan režisér nechal napětí elegantně vypařit do jiného filmu.(27.8.2013)

Tak ze začátku mě hned upoutala hudba řekl jsem si dobrá hudba ten film bude pecka. Ze začátku hlavně napětí ale pak to ztrácí šmrnc a je to spíš trapně.. přece není normální aby jste u filmu si přáli aby hlavní padouch zastřelil už konečne tu malou ufnukanou krávu která je na přes držku ne? Hrozně mi tam lezla na nervy..(2.2.2013)

Je to úplne priemerný akčný thriller s Nicolasom Cageom v hlavnej úlohe. Má celkom dobrý príbeh o špičkovom zlodejovi, ktorému posledná akcia nevyšla a tak skončil na dlhšiu dobu vo väzení, pričom po skončení trestu netúži po ničom inom, len po kľudnom živote so svojou dcérou. Lenže dcéra je unesená jeho bývalým komplicom, ktorý chce údajné ukryté peniaze z poslednej lúpeže a tak musí bývalý zlodej ešte raz využiť všetky svoje schopnosti, aby zachránil dcéru za každú cenu. Spracovanie je ale až neskutočne rozporuplné, určite musím pochváliť, že sa stále niečo deje, čo v kombinácii s pomerne krátkou dĺžkou zabezpečuje svižné tempo filmu, takže o nude tu určite hovoriť nemôžem, lenže problém je, že to vôbec nefunguje už v úplných základoch, ktoré od tohto typu filmu očakávam. Očakával som seriózny dynamický akčný thriller, v ktorom nebude núdza o napätie a kvôli zápletke a typu hlavného hrdinu aj o premyslené situácie, no to ani omylom. Dynamické a akčné to síce je a to množstvo klišé bez štipky originality kľudne prehliadnem, lenže tu vôbec nefunguje logika, je tu množstvo absurdných situácií a neskutočných nezmyslov, čo v kombinácii s vážnym pojatím z toho robí skvelú paródiu. Ale zase aj toto sa dá čiastočne považovať za klad, pretože úsmev mi z tváre prakticky nezmizol, bavil som sa skvelo. Akcie je tu pomerne dosť a vo svojej kategórii je celkom vydarená. Síce uprednostňujem skôr iné typy akcie, ale aj tak som spokojný, naháňačky, či už automobilové alebo pešie sú výborne natočené a dynamické, bavilo ma aj tých pár krátkych osobných stretov, v akcii sa na to pozerá dobre. Herecké obsadenie je iba priemerné, Nicolas Cage je síce stále sympaťák, ale aj tak ma sklamal, má tu predstavovať inteligentného zlodeja, ktorý prakticky nemá konkurenciu, ale v jeho jednaní sa to takmer vôbec neprejavuje, väčšinou pôsobí presne opačne a navyše miestami nepríjemne prehráva, jeho dcéra mi prišla nesympatická, policajné duo zase smiešne a hlavný záporák je kapitola sama o sebe, nielen, že nevyvoláva žiadny rešpekt, ale je až paródiou na záporáka. Ale aspoň tu majú postavy viacero výborných hlášok. Réžia je na tom dosť zle, Simon West síce bez problémov zvláda akciu, ale inak je tu úplne mimo, nevie vyvolávať napätie, no čo je najhoršie, dodal tomu parodický nádych, čo v kombinácii s hlúpym scenárom už vytvára prakticky až Grindhouse, ale aspoň technická stránka sa vydarila, slušná kamera, príjemný vizuál, k tomu ideálne lokácie, toto sa vydarilo. A o hudbe ani neviem, čo si mám myslieť, takto zábavne trápnu hudbu som vo filme asi ešte ani nepočul. Takže som veľmi prekvapený, ale zase nemôžem hovoriť ani o sklamaní. Skutočne ma nenapadlo, že ešte aj z filmu s takouto tématikou môže nechcene vzniknúť čistá paródia, ale vo všetkých ohľadoch, keby sa ešte trochu posnažili, tak táto kombinácia scenáru, réžie, hudby a postáv by priamo konkurovalo Rodruguezovým filmom. Aj preto sa mi tento film ťažko hodnotí, ale bavil som sa predsa len trochu nadpriemerne, takže nebudem v hodnotení zbytočne kritický. 54%(3.3.2013)

• Terva

CITÁT - Každý otec si povídá se svou holčičkou, než jde loupit. To je normální.......... Film je to však divný, podprůměrný a nezáživný. Špatné dialogy, mdlá hudba a vůbec žádné napětí. Vše tak zachraňuje Nicolas Cage, který se upsal tomuto příběhu. Řekl bych, že to byla špatná volba. Zase naopak, hrát tam někdo jiný, byl by to odpad. CITÁT - Nechme veverky hašteřit a chytneme celý houf............ Film obsahuje velkou spoustu filmařských chyb. Ani nemá cenu se v tom rýpat.(7.4.2013)

Inteligentný začiatok sa príliš skoro zmenil v prach v ktorom sa už ťažko hľadali cenné filmové úlomky. Cage ohnivé plamene skrotil a ovládal na svojom tele a aj na motorke vo filme Ghost Rider, takže krátka jazda v horiacom aute zapadla do jeho kaskadérskej činnosti, ale nič nové a zaujímavé nepriniesla. Film ťažko za niečo chváliť, pretože s takým ľahkým prebehnutím cez "pevnosť nástrah" bez jediného poriadneho zakopnutia stratil dramatickú pestrosť. Veľmi lacno a nečinne pôsobila rola Vinnceta (Josh Lucas), ktorý akoby dostal narkózu priložením páchnucich ponožiek a nezmohol sa na poriadne si vyrovnanie účtov. Celkom dobre však pracovala akcia s veteránom Cagom, ktorý zobral na svoje ramenná všetok neúspech, takže som sa priklonil k priemernému hodnoteniu 50%.(20.1.2013)