Unesená

Stolen

Unesená

Akční / Thriller

USA, 2012, 91 min

Je to úplne priemerný akčný thriller s Nicolasom Cageom v hlavnej úlohe. Má celkom dobrý príbeh o špičkovom zlodejovi, ktorému posledná akcia nevyšla a tak skončil na dlhšiu dobu vo väzení, pričom po skončení trestu netúži po ničom inom, len po kľudnom živote so svojou dcérou. Lenže dcéra je unesená jeho bývalým komplicom, ktorý chce údajné ukryté peniaze z poslednej lúpeže a tak musí bývalý zlodej ešte raz využiť všetky svoje schopnosti, aby zachránil dcéru za každú cenu. Spracovanie je ale až neskutočne rozporuplné, určite musím pochváliť, že sa stále niečo deje, čo v kombinácii s pomerne krátkou dĺžkou zabezpečuje svižné tempo filmu, takže o nude tu určite hovoriť nemôžem, lenže problém je, že to vôbec nefunguje už v úplných základoch, ktoré od tohto typu filmu očakávam. Očakával som seriózny dynamický akčný thriller, v ktorom nebude núdza o napätie a kvôli zápletke a typu hlavného hrdinu aj o premyslené situácie, no to ani omylom. Dynamické a akčné to síce je a to množstvo klišé bez štipky originality kľudne prehliadnem, lenže tu vôbec nefunguje logika, je tu množstvo absurdných situácií a neskutočných nezmyslov, čo v kombinácii s vážnym pojatím z toho robí skvelú paródiu. Ale zase aj toto sa dá čiastočne považovať za klad, pretože úsmev mi z tváre prakticky nezmizol, bavil som sa skvelo. Akcie je tu pomerne dosť a vo svojej kategórii je celkom vydarená. Síce uprednostňujem skôr iné typy akcie, ale aj tak som spokojný, naháňačky, či už automobilové alebo pešie sú výborne natočené a dynamické, bavilo ma aj tých pár krátkych osobných stretov, v akcii sa na to pozerá dobre. Herecké obsadenie je iba priemerné, Nicolas Cage je síce stále sympaťák, ale aj tak ma sklamal, má tu predstavovať inteligentného zlodeja, ktorý prakticky nemá konkurenciu, ale v jeho jednaní sa to takmer vôbec neprejavuje, väčšinou pôsobí presne opačne a navyše miestami nepríjemne prehráva, jeho dcéra mi prišla nesympatická, policajné duo zase smiešne a hlavný záporák je kapitola sama o sebe, nielen, že nevyvoláva žiadny rešpekt, ale je až paródiou na záporáka. Ale aspoň tu majú postavy viacero výborných hlášok. Réžia je na tom dosť zle, Simon West síce bez problémov zvláda akciu, ale inak je tu úplne mimo, nevie vyvolávať napätie, no čo je najhoršie, dodal tomu parodický nádych, čo v kombinácii s hlúpym scenárom už vytvára prakticky až Grindhouse, ale aspoň technická stránka sa vydarila, slušná kamera, príjemný vizuál, k tomu ideálne lokácie, toto sa vydarilo. A o hudbe ani neviem, čo si mám myslieť, takto zábavne trápnu hudbu som vo filme asi ešte ani nepočul. Takže som veľmi prekvapený, ale zase nemôžem hovoriť ani o sklamaní. Skutočne ma nenapadlo, že ešte aj z filmu s takouto tématikou môže nechcene vzniknúť čistá paródia, ale vo všetkých ohľadoch, keby sa ešte trochu posnažili, tak táto kombinácia scenáru, réžie, hudby a postáv by priamo konkurovalo Rodruguezovým filmom. Aj preto sa mi tento film ťažko hodnotí, ale bavil som sa predsa len trochu nadpriemerne, takže nebudem v hodnotení zbytočne kritický. 54%(3.3.2013)

• verbal

Vynikající volba názvu! Tenhle film mi byl totálně ukradený ještě dřív než skončil. Velké, nafouknuté, nudné NIC, na které jeden jen tak hledí, potom řekne "Hm.", a bez mrknutí oka si uvolní disk, aby se tam vešla jiná sračka. Pokud jste někdy prznili gumovou ženu s kouřící hlavou, určitě víte, o čem mluvím. Na první pohled nevypadala holka špatně! Všechen ten měkoučký, pestrobarevný latex, rtíky smyslně vykružující ono lačné "O" a spousta vyzývavě zejících otvorů..... Teprve až po chvíli zjistíte, že to asi ta Pravá nebude! Vybalíte na ni veškerý svůj charm zkušeného milovníka, dokonce použijete i pár špinavých triků, aby měla kamarádkám o čem nadšeně vyprávět, můžete se prostě posrat, abyste ji udělali pomyšlení, a ona jen tak leží a s konstantně strnulým výrazem fixuje strop. Kráva jedna frigidní.(12.10.2012)

Tak podobných filmů je sice spousta, ale akce ani napětí ve filmu nechybělo, tak proč hodnotit nízko, když mě to bavilo, nemám pravdu?(19.1.2013)

• FilmFan24

Nečekal jsem žádné veledíl a to, že v hlavní roli zoufalého otce, kterému unesli dceru uvidím Nicka Cageho mě nijak zvlášť nebralo. Průměrný akční film, který ale rychle odsýpá. Josh Lucas hrát umí, ale tady bohužel předvádí asi nejhorší herecký výkon svojí kariéry.(23.1.2013)

Perfektní hudba a super zakončení. :) ✔(1.2.2013)