Sbohem, královno

Adiós a la Reina

Farewell, My Queen

Historický / Drama

Francie / Španělsko, 2012, 95 min

Koukám, že poslední dny Marušky Antonešky byly plné stresu a obavy o holou existenci, joo to znám taky. Sice mě nechtěl lynčovat obyvatelé Paříže, alespoň zatím, ale složenky taky umí svoje. Jinak hodně keců, ale dobře se povedla atmoška versaillského dvora pár dní před tím než tam chudinská lůza začala dělat inventuru.(29.12.2013)

Pokus o zmatek, strach a chaos, který se ne az tak povedl.(17.8.2016)

• vesper001

Mé znalosti dějepisu vypadají jako mé ruční práce: spousta děr a sem tam nějaký šmodrchanec. Nepřesnosti v historických filmech mě tedy příliš neruší a od tohoto jsem očekávala jen nákladné kostýmy a natupírované paruky navlečené na Diane Kruger. Jenomže vzhledem k té drobnosti, že film nemá prakticky žádný děj, má člověk ve výsledku pocit, jako kdyby si ty šaty a paruky prohlížel na ramínkách v zatuchlé skříni, na jejímž křídle je vylepený plakát s Dianou. A navíc mu přes rameno neustále zírala ošklivá lesbická čtečka s pohledem vycpané veverky.(2.5.2014)

Křehká Léa Seydoux je hvězdou tohoto střípku z počátku francouzské revoluce. Nevím sice, jak moc historicky věrný tenhle útržek je, ale pohled z úhlu sloužících, pohybujících se v těsných tmavých chodbách zázemí Versailles na prahu smršti, která celý tenhle svět smete, mne moc bavil.(17.8.2016)

Trochu jiný pohled na jeden ze ztěžejních okamžíků dějin svobodného lidstva světa. Velmi "komorní" pohled..(2.7.2015)

• - Matka Dianny Kruger se jmenuje Marie Terezie, stejně filmová matka její postavy Marie Antoinette. (R´Hell)

• - Původně měla Marii Antoinette ztvárnit Eva Green. Ta však odstoupila a byla nahrazena Diane Kruger. (R´Hell)