Film je adaptací známého románového cyklu norského spisovatele Johana Falkbergeta Chléb noci. Děj, zasazený do úchvatného přírodního plenéru norského venkova, ukazuje život v 17. století v drsném kraji rudných dolů a hutí. Hrdinka An-Magritt je prostá žena, jež vyniká nejen krásou, ale i mimořádnou životaschopností. V drsném prostředí rodné vesnice, kde převažuje mužské obyvatelstvo, byla nucena jako sirotek tvrdě bojovat o přežití. Naučila se mužským způsobům v hospodaření a v obchodě, dokonce i číst a psát. Čelí těžkému životu plnému dřiny a protivenství v každodenním zápase s chudobou, předsudky i s přírodními živly. Její nepřístupnou hrdost zlomí příchod cizince - německého vzdělance a stavitele vodních kol Johannise. Okouzlena jeho ušlechtilou mužností zažívá An-Magritt sílu lásky, do níž však také zasahují lidská zloba a nepřejícnost. (MFF Karlovy Vary) (oficiální text distributora)

Lynn

Film "An-Magritt" si až do svých dvou třetin udržel mou pozornost, protože se jedná o vynikající příběh o vydědění ze společnosti a hledání vlastního místa na slunci tam, kde vládnou pověry, předsudky a dogmata katolicismu (film se odehrává v 17. století). Ale v poslední třetině jsem se začala trochu nudit, některé scény byly zbytečné a ačkoli Liv Ullmann hrála svoji postavu skvěle a úplně se proměnila v An-Magritt, chudé venkovské děvče, které se ale nevzdává, bylo její postavě věnováno až příliš místa na úkor jiných. Trochu to vypadalo, že se bez ní neobejde ve vesnici absolutně nic, přestože na začátku byla nejubožejší ubožačkou. Trochu zkrátit stopáž, přidat hlubší prokleslení i ostatních postav a neměla bych nic proti 4, možná 5*. ()