Atlas mraků

Atlas mrakov

Cloud Atlas

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Psychologický

Německo / USA / Hong Kong / Singapur, 2012, 165 min

Spletenec lidských osudů napříč minulostí, současností i budoucností, které jsou propojeny jednou melodií a obrovskou lidskou nenasytností. 75%(6.6.2013)

Dovednost bratrů - pardon, sourozenců - Wachovských udělat z látky s megapoteciálem midcultový atlas plků začíná být poněkud ubíjející. Na druhou stranu tohle samožerství v adaptaci předlohy, jejímž leitmotivem je mj. kanibalismus, možná nepostrádá jistou rafinovanost...(12.12.2012)

Je to skvelý žánrový mix od súrodencov Wachovských a Toma Tykwera, ktorý je adaptáciou známej knižnej predlohy. Má vynikajúci príbeh zložený zo šiestich dejových línií prebiehajúcich od minulosti až po budúcnosť, všetky na prvý pohľad úplne iné, ale aj tak majúce mnoho spoločného. Spracovanie je perfektné, ale stále mi k dokonalosti ešte trochu chýba. Táto výrazne nadpriemerné dĺžka tu nie je vôbec žiadny problém, skôr naopak, kľudne by som ocenil ešte aspoň hodinu navyše, film si ma získal hneď od začiatku, aj kvôli rozmanitými dejovým líniám sa tu vôbec nedá ani na chvíľu nudiť, stále sa je na čo pozerať, žiadna scéna mi vo svojej línii neprišla zbytočná, všetko to tak dobre sedí, ešte z tej previazanosti dejových línií som mal väčšinu času pocit, že by sa z toho dalo získať ešte viac, niektoré prestrihy mohli byť nápaditejšie, ale to sú všetko len také detaily, aj takto to funguje plnohodnotne, množstvo ovplyvnení inej línie nejakým skutkom je skutočne perfektných, je tu plno skvelých myšlienok a tých základných motívov, ktoré v podobnom filme nemôžu chýbať, pozerá sa na to výborne. Ale osobne by som sa kľudne obišiel bez línie zo súčasnosti o nakladateľovi v domove dôchodcov, samo o sebe sa vydarila, niekoľkokrát som sa dobre pobavil, ale tie zvyšné mi prišli kvalitnejšie. A preto spočiatku ma dostala až taká vážnosť situácie, mal som pocit, že sledujem niečo, kde ide skutočne o veľa, ale niekedy v druhej štvrtine pribudol humor a vážnosť sa znížila, stále si to udržalo výrazne nadpriemernú úroveň, ale aj tak som chcel radšej tú vážnosť, no v druhej polovici sa to už celé tak lepšie urovná, už všetky línie fungujú dokonalo, aj tá humornejšia si ma už získala a tak je na to skutočne radosť pozerať. Dlhé finále, v ktorom vyvrcholia všetky príbehy je skvelý, tu už fungujú aj emócie a síce úplný záver je predsa len iný, ako som čakal, dúfal som v niečo veľkolepé, čo mi vezme dych, toto bolo skôr také rozprávkovejšie, ale náhodou aj toto je zaujímavé. A chválim, ako všetky žánre samo o sebe perfektne fungujú, prestriedajú sa tu takmer všetky, nechýba historický, sci-fi, akcia, komédia, thriller, dráma, krimi, romantický, postapokalyptický a aj nejaké prvky fantasy a erotiky a ani jednému žánru tu nemám čo vytknúť, s radosťou by som si ich pozrel aj ako samostatné filmy. Ale vrcholom je pre mňa rozhodne budúcnosť, obzvlášť línia v Neo Soule, tá je úžasná, hlavne tá chémia medzi hlavnou hrdinkou a mužskými postavami ma dostala, potom by som zaradil poslednú líniu z postapokyliptického sveta a líniu s novinárkou, tie tri sú už trochu slabšie a hlavne tá spomínaná zo súčasnosti, ale ani tak to nie je veľký rozdiel, perfektné sú aj tie. No toto platí samozrejme v prípade, keby sa hodnotili samostatne, tento film je jeden veľký celok a tak tu má všetko svoje misto. Musím spomenúť akciu, potešilo ma, že toto nie je žiadny typický súčasný blockbuster s množstvom umelej samoúčelnej stereotypnej akcie, ale tu má vždy svoj význam, je plnohodnotnou súčasťou deja a vždy sa jedná o také menšie, ale zaujímavé scény a hlavne tie v línii v Neo Soule sa vydarili. Herecké obsadenie je vynikajúce, hlavnú pozornosť si u mňa jasne získala úžasná Bae Doo-Na, tá tu vyniká, ale od nej som to aj čakal, podobný typ úloh jej skvelo sedí a tak sa mohla predviesť, za ňou ma najviac potešila trojica Tom Hanks, Jim Sturgess a Halle Berry a hlavne pre ňu je to určite životná úloha, nikdy ma ani zďaleka nebavila tak, ako tu, mimoriadne rozmanitým výberom úloh ma zaujal Hugo Weaving a všetky zahral očakávane skvelo, ale výborní je aj zvyšok, len títo spomínaní u mňa v tomto filme vynikajú. A tie masky sú teda skutočne zaujímavé, síce väčšina hercov sa v ich rôznych úlohách dá spoznať, ale aj tak niektoré ma skutočne prekvapili. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, takto skvelo zvládnuť tento náročný a pomerne originálny projekt a to po všetkých stránkach si zaslúži veľkú pochvalu, možno len tých emócií mohlo byť viac, takto fungujú hlavne v poslednej fázi, ale to je to jediné a aj tak majú môj hlboký rešpekt. A k tomu ešte tá skvelá hudba, ktorá sprevádza tie najzásadnejšie situácie. Je síce pravda, že som dúfal v trochu viac, ale to bolo len mojimi prehnanými očakávaniami. Túžil som po ďalšom nezabudnuteľnom dokonalom klenote, ako je mnou milovaná Fontána, čo mi tento film mohol splniť, no to sa nestalo. Podľa mňa to mohlo byť ešte trochu menej komerčné a viac umeleckejšie a zároveň kvôli európsky a ázijsky pojatým niektorým témam, som dúfal, že budú pôsobiť menej americky, ale to je prakticky to jediné, čo tomu chýba k úplne dokonalosti aj takto je to úžasný zážitok, na ktorý sa len tak nezabudne a teším sa na ďalšie pozretia. A je kľudne možné, že po nich už mi tieto čiastočné zápory zmiznú a film plnohodnotne ocením. Rovnako majú môj veľký rešpekt za eRkový rating, ktorý tu pritom ani nebol až tak moc potrebný, film by fungoval aj bez toho, ale je samozrejme lepší a takto aspoň vidno, že mali v pláne natočiť čo najkvalitnejší film a nie len najkomerčnejší blockbuster určený deťom. A ani ma neprekvapuje, že ho financovali hlavne európski a ázijskí sponzori, aspoň to len potvrdilo, že Hollywood je na svojom dne, kde už ide len o peniaze a nie o kvalitu a preto ich súčasná tvorba aj tak vyzerá. Keď majú možnosť sa priamo podieľať na nejakom inteligentnom filme na úrovni, tak prakticky odmietnu. Ale dosť už takejto kritiky, hlavne, že Atlas mrakov je prvotriedny film, ktorý stojí za mnoho pozretí. 87%(24.11.2012)

Zazitok maximalny. 1) Presvedciva dramaturgia a prechod z literarneho na audiovizualne dielo - Tykwer a Wachovvski dokazali z predlohy vybrat v drvivej vacsine u kazdeho pribehu to esencialne a ich zasahy z hladiska doplnkov/zmien voci predlohe su funkcne, invencne a nosnu temu zvyraznujuce. 2) Vzajomne prelinanie a jednotlive radenie sekvencii su ukazkovym prikladom synergie. V strihu zalozenom na spolocnych vyznamoch, motivoch, hereckom obsadeni dvoch spojovacich scen ako i vyvoja dialogu v scene x ako determinujucej radenie sceny x+1 nie su tvorcovia zdaleka prvi (namatkovo aj Leone, tiez nie ako prvy, vo Vtedy v Amerike postupoval podobne), ovsem z hladom aj na sposob predkladania a prepojenia pribehov zasli v kvantite a vyslednej ucinnej intenzite zatial najdalej. Odmenou mi bola epicka freska znejuca ako podmanivy sextet a zaroven i agonicky vykrik ludskej rasy uvedomujucej si tu sialenu horsku drahu s tragickym koncom, ktoru sami vytvorili, dobrovolne do nej nastupili, ale ju zatial nevedia zastavit. Snad sa to raz podari... .(16.11.2012)

Tentokrát se sice nekoná žádná revoluce ani update filmových výrazových prostředků jako v případě "Matrixu" či "Speed Racera", ani setkání s něčím neskonale svěžím jako v případě "Lola běží o život", ale to v žádném případě nesnižuje kredit Wachowských a Tykwera. Jejich první spolupráce je jedno velké „a přece to jde“, a to jednak vůči údajnému přesvědčení producentů a představitelů studií, že stejnojmennou předlohu nelze zfilmovat, ale také vůči zabedněné domněnce, že výsledek by byl nějaká intelektuální dumka; případně můžeme přidat i přesvědčení, že v Evropě nelze natočit spektakulární blockbuster. Právě fakt, že "Atlas mraků" v jádru nedělá nic revolučního, ale přesto zcela bez potíží vede diváka svým zdánlivě spletitým vyprávěním, je ve výsledku fascinující doklad vyprávěcích možností filmového média a jeho jazyka.(16.12.2016)

• - „Atlas mraků“ je také název kompozice japonského skladatele Toshiho Ichiyanagiho. (movieband)

• - Atypicky poletující jiskry u táborového ohně během monologu postavy Zachry (Tom Hanks) v úvodu snímku měly dle záměru Wachowských hodně napovědět o závěrečném vyústění filmu. (radekgfx)

• - Halle Berry si během natáčení poranila nohu a na tři týdny opustit projekt. Po návratu k produkci ji na scénu museli nosit někteří členové štábu. (Brousitch)