• JFL

Na papíře vypadal koncept na "Varese" zajisté slibně - současný soukromý detektiv je předlohou fikčně přestřeleného neo-noirového románu, jenž píše jeho známý, a současně sám glosuje svou práci i svůj život ichformou po vzoru noirových detektivů, ale právě srovnáním své reality s fikcí románu o sobě a se schématy klasického žánru jakože ukazuje svůj nadhled. Při tom ale řeší vážné případy a po vzoru tradičních noirových hrdinů je to on, kdo vše rozlouskne místo policie a komu padají ženy do náručí. Bohužel realizace popsaný koncept de facto vůbec nevyužila (pouze ho nasadila na šablonovité situace jako, když hrdinovi kniha dvakrát zachrání život, neboť ji nosí na srdci). Jediné, co má "Vares" s noirem společného je totální objektivizace žen a jejich omezení na klasicky sexisticky vykreslené figury zmítané emocemi. Šestákově naivní detektivní vyprávěnka, kde hrdinovi padají indicie do klína a divák je kvůli schematičnosti o řadu kroků před vyšetřovateli, je natažená na nesmyslných 90 minut, které vyplňují nezáživné a nic neřešící dialogy. Ale soudě podle okolních komentářů, tvůrcům alespoň vyšel kalkul, že když dílko natočí na kameru naštosovanou filmovými filtry, diváci jim to zbaští. "Vares" se tak od jiné tuctové euro-krimi TV vaty ala "Místo činu" liší jen tím, že umí trochu blafovat.(24.3.2012)

Definitívne to má lepšiu atmosféru i príbeh, ako ''dvojka'' a dokonca som aj rád, že v tomto nehral metal, ale ten dídžej, ako tu už Orvokki spomenula.(28.7.2011)

• flyboyeda

Neoriginalni a klisovita nuda postradajici vse podstatne - atmosferu, napeti a bohuzel i jakykoliv naznak charisma hlavniho hrdiny. Naprosto ztraceny cas a promrhany potencial.(24.2.2013)

Anglicky: The Kiss of Evil. Sex, Drugs And Rock N' Roll. A za všetkým hľadaj ženu. Aleksiho Mäkelä vystriedal na režisérskej stoličke Anders Engström, Juha Veijonena v úlohe detektíva Varesa vystriedal Antti Reini a Jasper Pääkkönen mal opäť inú úlohu. Pahan suudelma je film natočený podľa rovnomenného románu od Reijo Mäki a ja len dúfam, že časom sa aj do našej distribúcie dostane literárny preklad. Ale späť k filmu. O kvapku lepšie ako druhý diel Jäätynyt enkeli, o kvapku slabšie ako prvotina Yksityisetsivä. A ja sa neskutočne teším na ďalších päť pokračovaní. Príbeh sa odohráva v Turku. Kerttu Malmsten nájdu zavraždenú a keďže polícia vraha nedopadla, jej matka si najmä detektíva Varesa. Spočiatku sa vyriešenie zdá nemožné, lenže časom do seba začnú črepinky zapadať, objavia jej najlepšiu kamarátku Pirkko a slučka nad vrahom sa začína uťahovať. Film je už tradične napínavý, bez zbytočných kecov, so štipkou humoru a typickými fínskymi vecami. Hudba nie je metalová ako vo V2, takže už len len dodám, že ju má na svedomí DJ Slow a Samuli Laiho.(19.7.2011)

Mala som obavy, či sa Antti Reini bude hodiť do role Varesa. Nemám totiž rada série filmov, v ktorých sa mení predstaviteľ hlavného hrdinu. Juha Veijonen v predošlých dvoch dieloch mi pripadal o malý kúsok presvedčivejší a vtipnejší a viac mi zapadal do obrazu knižného Varesa. Predstava ďalších piatich pokračovaní je lákavá, uvidíme, či sa tvorcom podarí udržať kvalitu.(30.8.2011)