Pacific Rim - Útok na Zemi

Ohnivý kruh

Pacific Rim

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 132 min

Serious brain damage alert. Ale bitky výrazně přehlednější než u Snyderovy Pláštěnky.(11.7.2013)

// Distribútor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 3,285 // Otvárací Víkend USA: $37,285,325 //(1.10.2013)

• tron

Toto išlo úplne nádherne mimo mňa. Vlastne ani poriadne neviem, prečo nedám iba 20%. Zďaleka najlepší je Idris Elba a aj on je neznesiteľný. Po vizuálnej stránke nič zdrvujúce, myslím pozitívne. Množstvo trikov, ale jednak škaredé, jednak nerevolučné a jednak spravidla umiestnené do tmy, dažďa alebo aspoň mora, čiže nevidíte takmer nič rozumné. Ale dobre no, tých 40% si to zaslúži viac, ako iba mizerných 20. Prečo? Napríklad je tu zábavný Ron Perlman. Takisto univerzum je vcelku pozoruhodné (radšej, než tento film, by som si pozrel mystifikačný dokument o Kaiju a ich dopade na náš svet). A bavilo ma finále v "ich dimenzii". A titulková scénka. Skrátka, pár vecí by sa našlo. Filmu ale dominujú dlhé trikové súboje, ktoré sú krajne nudné a nezáživné.(15.11.2016)

Nezaznamenala jsem sice žádný silnější a hluboký moment, nicméně namísto fragmentů zůstala příjemná, celková vzpomínka na dvě hodiny, které jakoby trvaly jen dvě minuty, ani žádná OT myšlenka neměla šanci se do hlavy vloudit. Kaiju se vynořují jako na běžícím pásu, takže si je patřičně užijem, zároveň si ale takto trochu navzájem zevšedníme. Jsme ochuzeni o napětí a očekávání než se tvor objeví, ale je to pořád lepší, než typ monster filmů, kde se musíme protrpět k posledním deseti minutám. Plusem jsou některé roztomilé, béčkové nápady (loď zapíchnutá mezi dva mrakodrapy, živí paraziti sebraní z těl mrtvých, přerostlých rošťáků), mínusem detailnější snímání bitek.(17.7.2013)

Pokiaľ v ostatných del Torových filmoch sa naplno prejavila jeho vizionársky-intelektuálna stránka. mám taký pocit, že pri tomto filme totálne odviazal svoju infantilitu a trošku sa vrátil do čias, keď sa hral s gumenými dinosaurmi a lego robotmi a úplne sa z toho zbláznil. Totálne nespútaný a uletený blockbuster. Som rád, že tomu nechýba nadhľad, ale akýkoľvek nadhľad nani dosť vysoký na to, aby nebol výhľad aj na dementné dialógy na úrovni nejakého tucového tee-movie. Postavy bez charakteru, viac charizmy vyžarovali monštruózne roboty. To všetko sa ale všetko dá odpustiť. Príbeh je chytľavo jednoduchý a všetko, aj keď je vysoko hi-tech prevedené, má veľmi citeľne old-school nádych. Vďačný som del Torovi hlavne za zamedzenie amerického patriotizmu a pátosu, ktorými sú filmy tohto typu doslova presiaknuté. Vizuálne úchvatné, akcia pompézna, kombinačná a efekty na výbornú aj v 2D prostredí. 85%.(22.10.2013)