Pacific Rim - Útok na Zemi

Pacific Rim

Ohnivý kruh

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 132 min

Historický okamžik -- první velkofilm, který byl vykalkulován čistě pro to, aby vydělal balík na doprovodných prodejích figurek a modelů. (Jasně, to je tradicí už dlouho, a třeba Trasformeři jsou z podobného ranku, ale ti existovali před filmem.) Odpovídá tomu i styl pouštění teaserů a "bonusových wallpaperů" rok před filmem atd. /// Což o to, Guillermo del Toro se zhostil role utráceče pořádného rozpočtu velmi sebevědomě a film je opravdu nadupaný efekty, také je v něm podle mě asi první opravdu funkční 3D co jsem viděl. Nicméně, jakmile se začne řešit naprosto cokoli na rovině vztahové a postav vůbec, je to průšvih a velké utrpení. Jediná věrohodná role je Idrise Elby, ostatní hoši, kteří mají napsané role drsoňů, jsou k smíchu i pláči, o roli (ale uznávám, fešné) Rinko Kikuči nemluvě. Hřebíky do rakve jsou totálně vykalkulované povinné prvky z každého blockbusteru -- věrný pejsek, projev před akcí, obětování se jednoho z hrdinů doprovázené nechutným patosem, "vtipné" postavičky vědců, přepísklé polocameo Rona Perlmana. /// Ohromné machrovací a stupidní divadýlko pro ještě mnohem mladší publikum než Transformers. Malé dítě ve mně jásalo, ale bylo to trošku málo. Btw. viděl jsem mnoho desítek kaiju filmů a mám tento žánr velmi rád (naopak nemám rád žánr mecha). Zjevně jsem tím ovlivněn a dávám proto absurdně vysoké hodnocení. Dedikace Harryhausenovi a Hondovi na konci potěšila.(10.7.2013)

• flanker.27

No, tak jsme to zase vyhráli. Kdo by pochyboval. Mimozemský šmejd si nedá říct a zkouší to a zkouší. Tu v obřích vesmírných lodích, tu jako tripod, tu jako nákaza, tu jako parazit, tu jako predátor či alien. Tentokrát na to kluci mimozemský jdou ve velkým měřítku, páč na kluky vod Sochy svobody není žádný kalibr dost velký. Ale i tak si víme rady, totiž vlajka s hvězdami a pruhy si ví rady samozřejmě. Trochu jim píchnou Australani a na píchání je tam i něco z Japonska, ale ty nejlepší borce samozřejmě produkuje jen jedna země. Takže kde Čína a Rusko nemůžou, Amícové se teprv rozehřívaj. No, tak jsme si odbyli úvod o čem že to je a teď něco k serióznímu hodnocení. Chovám bláhovou naději, že "osobitý" Del Toro zplodil něco takového jen proto, aby dostal peníze na skutečně svůj projekt. Nevyšlo to s Horami šílenství, snad se zadaří teď. Protože jinak si nedovedu vysvětlit, proč marní talent na naprosto zaměnitelnou destrukci všeho vším, byť možná trochu přehledněji a koukatelněji natočenou než v případě tandemu Majkl+Roland. Jinak nic moc pozitivního říct nelze, pokusy o psychologii postav naprosto selhávají a něco jako logika se v tom hledat nedá. Snad toho ani v rámci žánru nechci tak moc, když nechci být svědkem scény "vyčerpali jsme všechny možnosti - ne, ještě máme meč." Prostě náhlé zjevení se ultimátní zbraně, která mohla celej boj rozhodnout hned na začátku a nebylo třeba demolovat půlku Hong-Kongu. A potom to debilní klasický otravný klišé: "Je to ta nejdůležitější mise v dějinách lidstva a jestli selžeme, tak umřou všichni. Ale máme zrovna k dispozici jenom dva stroje, protože veškerý zdroje planety jsou zrovna upnutý na něco ne tak důležitýho." Co vědec to pochopitelně totál magor, ale jsou to Němci a v tý Evropě to je samej podivín, tak coby žejo. A vědci s pomocí čísel hledají boha... To je z příručky Mladý katolík a věda nebo odkud? A ty rádoby vysvětlení, proč že nejsou účinný normální zbraně, to byla pytlovina, tihle lidi asi vůbec nemají tušení, co to vůbec účinek výbuchu je, pročež by se měli podívat na dokumentární seriál Blitz Street. Už co dokáže blbá padesátikilová bomba je docela soda... Krom toho to podle mě celkem selhává i co do nějaké gradace, protože jedna jakš takš slušná akce je v polovině a naopak ta závěrečná zdaleka nedosahuje rozměrů "teď se hraje o všechno." Tam na konci měli boti postupně odpadávat IMHO, ne uprostřed, tam by to mělo bejt naopak o tmelení týmu, když už uvažujeme v těchle žánrovejch dimenzích. Pak by to možná mělo aspoň nějakej emocionální dopad. No, tak to vypadá černě. Ale přecejen je třeba říct, že je to snesitelnější než Transformeři. A že ve chvílích, kdy se vůbec ale vůbec nemluvilo, nebyl vidět žádnej ksicht a na plátně si to rozdávají robot a příšera ve volným stylu, někde tam hodně hluboko v podvědomí hlásek desetiletého kluka nesměle říkal: "no, není tam Ostrov pokladů ani Vinnetou, ale třeba na těch robotech něco bude." Za to dvě. Nicméně doufám, že Cuarón s Gravity Mexičanům napraví pověst.(10.7.2013)

Co si budeme nalhávat, příběhově je to o ho.. ehm.. šílená slátanina. Jenže… Každý ví, že mám slabost pro filmy s roboty. Myšlenka mimozemšťané z hlubin alá Godžila vs. roboti, ovládáni propojenými lidmi alá obří Iron man, se mi setsakra líbí :o) Komentář dále může obsahovat spoilery :o) Trošku mě vyděsil začátek. Lekla jsem se, že jsme byli vhozeni hned do děje jako tomu bylo u Gamera, na kterého jsem se tak těšila a zbytek filmu se vlastně bude točit úplně o něčem jiném, než válce robotů a monster. Nakonec tomu tak nebylo a Del Toro si ty bitky s monstry vychutnal. Proto mě pak nesrala tak dějová linie, protože já šla do kina jen kvůli těm bitkám, vše ostatní mi bylo ukradené. Jo a ještě jsem v nějakém komentáři četla, že tam bude nahé tělo? No, tělo bylo hezké, zadek žádný, škoda :D K tomu mě hrozně bavila postava Charlie Daye :o) Správně bláznivá a to mě takové postavy většinou otravují :o) Ale tak já nikdy nebyla náročná a kino po takové době? Libil by se mi i film od Asylumu :D Trochu mě mrzelo, že jsme mysleli, že se spolu hlavní aktéři propojí důvěrněji a že mě občas zarazil nějaký nesmysl viz propojení s nevyvinutým mimískovým monstrem jsem fakt nepochopila :o) A proč ty monstra vždycky přišly na bitku večer, za tmy, občas jsem nerozeznala kdo je kdo? Jenže pak přišlo pár fakt zábavných momentů s mým nejoblíbenějším podáváním ruky :D a scéna v titulcích si zasloužila tu 4hvězdu :D Kde mám sakra svou druhou botu :o) Film mě fakt bavil :D(24.7.2013)

del Toro byl v hollywoodské první lize tak nějak na divokou kartu, protože se automaticky předpokládalo, že až jednou natočí opravdový velkofilm (podfinancované Hellboye a dementního Blejta tam řadit nelze), bude to událost. Zpětně je mi fakt líto, že bouchla eRková megalomanie V horách šílenství a Hobit přezrál. Protože Pacific Rim je v podstatě všechno, co se mi spojuje s pojmem bayovský generický blockbuster. Pár prvotních skvělých nápadů a opravdu gigantickou atmosféru odvála promluva pošahaného hipster vědátora, v níž do jedné věty nasáčkoval všechna klišé o mimozemské invazi a dál už lépe nebylo. Na to, že v podstatě třetina filmu je věnována jen vztahům mezi postavami působí Rim hole a nerozvitě, dokonce i miniaturista del Toro, který dokázal udělat sympatickou figuru i z chodící ektoplazmy, klouže ke křečovitým kreacím a castingovému přehrávání (mladší a méně talentovaný brácha Heatha Ledgera to fakt nevytrhne). Nebýt Rona Perlmana, troufl bych si tvrdit, že tam není jediná opravdu výstřední postava, jen sbírka přehrávajících klišátek. Dost mě zaskočila i neobratná práce s dějovými liniemi - aby jedna mohla pokračovat, druhá se zastaví a po pěti minutách navazuje na stejné místě, kde skončila. Občas to vede k obskurním oslím můstkům, jako např. SPOILER "postavy, které se dozví cenné info, musí běžet až do velína, aby to tam zařvaly do mikrofonu a varovaly Jägery, kteří mezitím tři minuty mašírují po mořském dně" / SPOILER. V čase startrekovského zběsilého vplétání dějů je to skutečně hutný retro. Guillerma tak poznáte především z perfekcionistického vizuálu, který působí dojmem, že si Gaspar Noe začal hrát s roboty a příšerami. Na tu neonovou nádheru plnou odlesků se fakt chytá málo co, navíc některé scény jsou vyvedné vážně závratně ikonicky a je rozkoš se na ně dívat (a to i ve 3D, které není tmavé a vůbec neruší). Takže co vzešlo z roky očekávaného del Torova přestupu k blockbusterům? Vizuálně a designově vypiplané retro, které nepobralo o moc více rozumu a svérázného vtipu než Transformers (byť je to realizační zručností z mého pohledu překonává). Bijte mě po hlavě tankerem, ale tohle je málo.(10.7.2013)

Zklamani. Ten film je, jak kdybyste sledovali kamose, co ovlada ultra mega velkyho robota, ale nechtel vas do nej pustit smejd jeden. Proste vypada to hezky, ale nema to nejakou vetsi hloubku a tak jsou hrdinove cloveku vicemene ukradeny, stejne tak vyvoj pribehu. Kterej je navic extra jednoduchej a predvidatelnej. Je jasny, ze tu slo hlavne o ty souboje, ale tech tu zaprve neni moc, zadruhy nejsou stoprocentne vyuzity jak schopnosti robotu, tak schopnosti monster a hlavne to pusobi trochu stereotypnim dojmem. Trikove sice v pohode, ale co je to platny, kdyz se vetsina deje v noci nebo pod vodou a zadny velky detaily tak nepostrehnete. Navic v takovymhle meritku by to melo bejt jednoznacne kulervouci, ale je tu mozna tak jedna dve cool sceny a zbytek je jen takovy neurazi, nenadchne. No a nejakejch 140 minut je naprosto prehnanejch, i kdyz film nastesti nenudi. Z hercu bych vyzdvih mozna tak zabavnyho Perlmana, jinak nestoji za zminku. Celkove to tak neni ani nejak extra zabavny, ani napinavy, ale na jedno skouknuti a vypnuti mozku se to da, takze 3*.(25.10.2013)