poster

Pacific Rim - Útok na Zemi

 • USA

  Pacific Rim

 • Slovensko

  Ohnivý kruh

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 132 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • JFL
  *****

  Del Toro servíruje čistokrevné mecha anime v hrané podobě s řádně umocněným wow efektem. Nicméně je potřeba si uvědomit, že "Pacific Rim" v prvé řadě má fungovat jako představení mecha žánru pro mainstreamové západní publikum. Proto když budeme hledat v rámci anime adekvátní ekvivalenty k filmu, tak rozhodně nemůžeme brouzdat do extrémních pólů žánru typu psychologicko-existenciálně-teologického unikátu "Neon Genesis Evangelion" ani okázale sebereflexivní a žánrově karikaturní šílenosti "Gurren Lagan". "Pacific Rim" je spíš ekvivalent průkopnických titulů žánru, který si vystačí s poctivě přímočarým příběhem a staví v prvé řadě na novosti (v rámci hollywoodského blockbusteru) svého základního konceptu okázalých soubojů velkých robotů s velkými monstry. Lidé, kteří se otřeli o anime, potažmo japonskou popkulturu a viděli hrstku nejvychvalovanějších, a tudíž taky zcela výjimečných titulů, můžou lkát nad tím, že přece existují co do profilace postav, jejich dramatických oblouků a komplexnosti světa lepší mechárny než první americké blockbusterové osmělení se v rozlehlých vodách žánru. Ale berme to prostě tak, že cílem nebylo udělat ekvivalent "Evangelionu", ale prostě natočit historicky první hraný mecha film, který nebude mít podobu papundeklových tokusacu bijáků a seriálů, nýbrž epického hyperrealistického spektáklu, kde hlavními atrakcemi budou rozměry a proporce mechů. Podobně jako v případě "Hellboye" nepřichází del Toro s osobitým uchopením existující tradice, nýbrž si vystačí s fanouškovským nadšením z faktu, že dostal na hraní své vysněné figurky. _____ Ještě dovětek k tržbám a přijetí filmu: Na základě prvních víkendových tržeb v USA někteří filmu prorokovali smutný osud, ale Pacific Rim se nyní několik týdnů po uvedení i v jiných zemích světa ukazuje jako projekt orientovaný nikoli primárně na americké publikum, ale naopak se silným mezinárodním potenciálem, obzvláště pak v Asii. V Koreji si v premérovém víkendu uzmul 44,3% veškerých diváků (konkrétně 1160636 diváků), ale opravdovým masovým hitem se stal v Číně, kde se po tři týdny drží na špičce žebříčku návštěvnosti a odolává i atakům očekávaných domácích hitů a má našlápnuto, aby překonal i tržby počínšťovaného "Iron Mana 3". Zatímco u jiných hollywoodských sezónních blockbusterů jako např. "Iron Man 3" či "Fast & Furious 6" tvoří domácí tržby polovinu celosvětových, u "Pacific Rimu" momentálně (půlka srpna) je to zatím třetina vůči dvěma třetinám ze zahraničí.(13.7.2013)

 • Cervenak
  ****

  Pre mňa prekvapivo funkčná "ľudská" dejová rovina, postavy sú v rámci žánru solídne napísané a zavzťahované, hlavný hrdina sympaťák, Idris Elba tradične skvelý, Japonku by si človek aj zobral za ženu, keby už jednu nemal. Nuž a akcia hlučná a drvivá, triky super. Ron Perlman samozrejme vládne... :)(21.7.2013)

 • Flipnic
  ****

  V kině v 3D paráda!! Prostě ať si kdo chce co tvrdí, ale TOHLE je nejlepší 3Dčkovej film, jakej jsem osobně viděl. Počítám samozřejmě i Avatara. Fakt masakr, když kolem vás prochází vobrovský "godzilácký" příšery a pak proti nim nastoupí vobrovský roboti s všelijakejma zbraňovejma vychytávkama ... a pak se začnou řezat a řezat a řezat ... až to tam ku..a celý vybuchne BÁÁC!!! A vy jste prostě v tom a nestačíte se koukat kolem sebe ... tam najednou z moře zprava vyplave další jakási ještěrka, proplave kolem vás a začne se řezat s těma robotama !!! ...No tak asi takový pocity jsem u toho filmu měl. Je to zábava!! Čistá zábava, trochu militaristická, ale děkuju Torovi, že se úplně a zcela vyhnul mnou nenáviděnýmu "amerikanismu" celýho tématu. A i když dost dlouhá část je hluchá a kecy o propojení sice mají svůj fylozofickej význam, divák chce stejně vidět ty potvory, jak se řežou navzájem ... Je to geniální a úžasná pocta japonské filmové kultuře a to jak všem těm "moster movies" jako byly Godzily, Gappy, Gaosové a dobrá desítka dalších. Tak stejně je to pocta japonským "Mecha-anime" filmům a seriálům, které osobně docela můžu... Docela zajímavý kousek pro tento rok, zaujal, hlavně pobavil a díky bohu neurazil ... :-)(31.7.2013)

 • Marigold
  ***

  del Toro byl v hollywoodské první lize tak nějak na divokou kartu, protože se automaticky předpokládalo, že až jednou natočí opravdový velkofilm (podfinancované Hellboye a dementního Blejta tam řadit nelze), bude to událost. Zpětně je mi fakt líto, že bouchla eRková megalomanie V horách šílenství a Hobit přezrál. Protože Pacific Rim je v podstatě všechno, co se mi spojuje s pojmem bayovský generický blockbuster. Pár prvotních skvělých nápadů a opravdu gigantickou atmosféru odvála promluva pošahaného hipster vědátora, v níž do jedné věty nasáčkoval všechna klišé o mimozemské invazi a dál už lépe nebylo. Na to, že v podstatě třetina filmu je věnována jen vztahům mezi postavami působí Rim hole a nerozvitě, dokonce i miniaturista del Toro, který dokázal udělat sympatickou figuru i z chodící ektoplazmy, klouže ke křečovitým kreacím a castingovému přehrávání (mladší a méně talentovaný brácha Heatha Ledgera to fakt nevytrhne). Nebýt Rona Perlmana, troufl bych si tvrdit, že tam není jediná opravdu výstřední postava, jen sbírka přehrávajících klišátek. Dost mě zaskočila i neobratná práce s dějovými liniemi - aby jedna mohla pokračovat, druhá se zastaví a po pěti minutách navazuje na stejné místě, kde skončila. Občas to vede k obskurním oslím můstkům, jako např. SPOILER "postavy, které se dozví cenné info, musí běžet až do velína, aby to tam zařvaly do mikrofonu a varovaly Jägery, kteří mezitím tři minuty mašírují po mořském dně" / SPOILER. V čase startrekovského zběsilého vplétání dějů je to skutečně hutný retro. Guillerma tak poznáte především z perfekcionistického vizuálu, který působí dojmem, že si Gaspar Noe začal hrát s roboty a příšerami. Na tu neonovou nádheru plnou odlesků se fakt chytá málo co, navíc některé scény jsou vyvedné vážně závratně ikonicky a je rozkoš se na ně dívat (a to i ve 3D, které není tmavé a vůbec neruší). Takže co vzešlo z roky očekávaného del Torova přestupu k blockbusterům? Vizuálně a designově vypiplané retro, které nepobralo o moc více rozumu a svérázného vtipu než Transformers (byť je to realizační zručností z mého pohledu překonává). Bijte mě po hlavě tankerem, ale tohle je málo.(10.7.2013)

 • Shushika
  ***

  Příliš mnoho klišé, příliš málo inovací. Tím jak jde v prvé řadě o fetišizaci strojů, se z toho úplně vypařily vnitřní konflikty lidí. Záchrana světa tu nepůsobí jako "buď my, nebo oni", ale jako trochu nablblá záminka k destrukci. Pokud mě nejvíc zaujala postava generála, který prohlašuje, že si do Jaegru nic nepřináší, je něco špatně (ale Idris Elba se definitivně posouvá do mé TOP3 herců, že tenhle zen uhrál). /// To ale nic nemění na tom, že jsem zalitoval, že náš syn ještě nemá 7-8 let, protože tohle by hltal stejně, jako se v tomhle věku já tetelil u původního Souboj titánů...(21.7.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace