Pacific Rim - Útok na Zemi

Pacific Rim

Ohnivý kruh

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 132 min

Pri pozretí sa na Guillerové guliverové dobrodružstvá v Japonsku (kde má vlhké nohavice pri pozretí sa na hocičo robotické), mi bolo jasné, že na príbeh, tajomnosť, alebo rafinovanosť postáv či deja môžeme rovno zabudnúť. Aby som extra slintal nad tým ako roboti vypäsťujú jašterice na to mi stačí lúka, lupa a transformer z detstva. Nuž ale Gundam Japoncov je viac a ôsmy maratón transformerov ich už zjavne nebaví. Ešte po titulkách som sa zľakol, že Toro urobí podobnú kliše hovadinu ako pri Godzille (1997) no našťastie nestalo sa, i keď mám divny pocit, že tie obludy o chvíľu znova odniekiaľ vylezú...(5.10.2013)

• Malarkey

Nejdřív jsem si pro sebe po shlédnutí tohodle filmu řekl, že se jedná o totální průměr. Pak jsem ale šel ještě s jednou hvězdičkou dolů, přišlo mi tam hodně míst, kde jsem nad logičností nechápavě kroutil hlavou. Pacific Rim je blockbuster jek vyšitý, což o to. Já mu to za zlé nemám, dokonce se mi líbila i kamera a digitální efekty, se kterými Guillermo del Toro se svým štábem pracoval. Ale ať mi nikdo nevysvětluje, a teď budu spoilerovat, že ti nejlepší bojovníci v těch robotech jsou bratři, kteří se shodou okolností na rutinní akci v moři dostanou do spárů jedný příšery, která jednoho okamžitě sejme. Stejně tak mě pak fascinovalo, jak ten jeden bratr po deseti letech dostal nabídku zase jednoho toho robota řídit a je branej jako neuvěřitelnej borec, což mu samozřejmě zbylí kolegové vůbec nevěří. Do toho mě tady ani jeden herec naplno nepřesvědčil, abych si ho ve filmu oblíbil, což je dost zásadní problém, protože Guillermo dává na sílu dialogů, které v tomhle ohledu vůbec nefungují. Jedinej, kdo za to stojí, je Charlie Day jako pošuk doktor. Zbytek není ani vtipný, ani zajímavý a ten vztah mezi divákem tam prostě není, což je asi zásadní kámen úrazu tohoto filmu. On není úplně zlý, ale ztroskotal na průměrných hercích a hodně nevýrazném scénáři, který si usnadňuje tak moc věcí, až je to děsně znát.(14.6.2014)

(neo)Nový film o invazi šmejdů z jiné dimenze, který spíše než k NGE (modří vědí) má blíže k Emmerichově verzi Godžiry v osmdesátkovém stylu. Guillermo má celou řadu silných stránek a jednu (pro účely letního popcornu zásadní) slabinu; naprosto neumí akci. Ta se pod jeho vedením mění v slet klišé a krásně naaranžovaných obrázků bez dynamiky, vnitřního napětí, gradace či přehlednosti. Není tedy divu, že nejzdařilejší filmy jeho kariéry jsou ty akce prosté. Přesto se svému handicapu navzdory rozhodl natočit film založený čistě na akci a jejím olbřímím měřítku. A... A rozhodně mu z toho nevzešla ona pověstná čestná výjimka potvrzující pravidlo, ale pouze solidní bayovina s vydařeným vizuálem, která má však u nás šanci pohnout ledy rasové xenofobie. Po tomhle totiž bude chtít každý malý kluk v poličce u postele figurku Cikánky.(10.7.2013)

• - Kameraman Guillermo Navarro používal 15 digitálních – 35 milimetrových – kamer RED Epic. (Flussmaister)

• - Film je venovaný pamiatke "pánom monštier" Rayovi Harryhausenovi a Iširó Hondovi. (curunir)

• - Zeď vybudovaná proti Kaiju vede v Sydney přímo kolem operního domu a pod Harbour Bridge, které se nacházejí uprostřed města. Takto by byla ponechána nechráněnou celé severní část Sydney. (pajik)