Čtyřicítka na krku

This Is 40

Komedie

USA, 2012, 134 min (Director's cut: 138 min)

• Fr

,,PETE MÁ 40, A…JSME PŘIPRAVENI ZAČÍT NOVOU FÁZI NAŠICH ŽIVOTŮ S OTEVŘENÝMI SRDCI. PŘIPRAVENI VYBRAT SI RADOST A… VŠEM ODPUSTIT“....... /// (takže 40 říkáš…unavený nářadí, myšlenky bejt vdovcem….) Pronášení pravd (lží!) motajících se okolo 4cítky. Každýho to jednou čeká…(i tebe!). Starosti s dětma (ty parchanti jsou všude stejní!), slasti a strasti mámy a táty. S rodinou, s byznysem … a jestli nečekáte něco vobjevnýho (jako že 40 není konec světa), třeba se budete i bavit (vo to mi původně taky šlo….). Jenže, co když trocha tý pravdy, moralizování, humoru, oldies rockový muziky… nepřivede k orgáči cílovou (moji?) věkovou skupinu? Koho teda? Leda, že by někoho utáhli na ty kecy vo píchání, na kuřbu, na kozy…. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Graham Parker a The Rumour, Billie Joe Armstrong, Zbouchnutá… a vlastně nevím…. 2.) Holky se už na mě neusmívaj, ale říkaj mi pedofile . 3.) Thx za titule ,,Kopla“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ ne(1.2.2013)

• Jara.Cimrman.jr

Film mě má bavit a nechat mne zapomenout na všední starosti. Tahle čtyřicítka je však podraz. Ano, jsem to já, kdo sedí s tabletem hodiny na záchodě, sympaticky prdí v posteli, za zády své drahé polovičky se cpe hranolkama a znechuceně ukončuje soulož kvůli dětskému řevu. Jak si mám u takovéhoto filmu odpočinout a přijít na jiné myšlenky? Ještěže ty pohledy na Megan Fox stály za to, ale byly jen takové nenápadné, protože jsem se dozvěděl, že ve vztahu musí mít jeden z partnerů pořádné koule. A moje žena je rozhodně má.(1.7.2014)

Na komédiu málo komediálne. Námet je však zaujímavý a problémy, ktoré má pár po štyridsiatke boli celkom slušne rozobraté. Ale reálne boli iba samotné problémy, ich riešenie až tak veľmi nie. Scenár sa snažil nájsť čo možno najvtipnejšie riešenie, ale vyšlo to iba niekedy. Oceňujem vypichnutie rozdielov vo výchove detí v dobe iPhonov, iPadov, tabletov.... a dobou, v ktorej sme boli vychovávaní my. Nám stačilo zakázať ísť von s kamarátmi, prípadne žiadna telka, teraz už treba zakazovať všetky možné výdobytky počítačovej techniky, software a rôzne mobilné aplikácie nevynímajúc. Reálna hra s kamarátmi a stavanie bunkrov niekde na dvore už nikoho nebaví. Všetko je nahradené virtuálnym svetom. Zmena a návrat k tradičným hodnotám je už nemožná. Myšlienka a pointa filmu je teda celkom hodnotná, aj keď hrozne frustrujúca. Pre mňa silný priemer. 65/100(8.3.2014)

Judd Apatow se spíše soustředí na psaní scénářů k vulgárním ale ve své podstatě citlivým komediím ale občas si udělá čas a natočí něco ze života. Přesně to je i případ "40 na krku", která vypráví o manželském páru procházejícím standardní krizí, která potká 99,9% manželství. Apatow opět jede ve svých zajetých kolejích, takže zde nechybí jeho herečtí oblíbenci, (Rudd, Mann, Segel) řada vulgarismů a hlavně, co možná nejreálnější pohled do života obyčejných lidí, což je hlavní kámen úrazu všech Apatowových filmů. Režisér má prostě neuvěřitelnou potřebu toho divákovi tolik říct, ale ne všechno musí diváka zákonitě zajímat. Proto i zde je více jak dvouhodinová délka naprosto zbytečná a minimálně půlhodina scén by zde vůbec nemusela být. Pokud divák přistoupí na to, že bude muset dobrou půlhodinu filmu přetrpět, čeká ho velice dobře zahraná, občas vtipná a ve výsledku opravdu reálně vyhlížející podívaná ze života.(18.2.2013)

Zas tak moc směšné to nebylo, pár scén, kdy jsem se zasmál tam bylo to jo...ale na můj kus málo. Ovšem mělo to i své okamžiky, narážky na JJ Abramse, Megan Fox v bazénu (ano, má silikony) atd atd :) Výsledek byl více než uspokojivý.(30.1.2013)