Haunted Changi

Singapur, 2010, 80 min

Kamera:

Tony Kern

Andrew Lua

Skupinka mladých filmárov sa rozhodne natočiť dokument o jednom z najstrašidelnejších miest na svete v Singapure. Je ním stará nemocnica Changi, ktorú v časoch druhej svetovej vojny využívala japonská armáda ako popravisko britských a austrálskych dôstojníkov. Lov na duchov sa môže začať. (*CARNIFEX*)

sniper18

Je to celkom dobrý horor zo singapurskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh o štvorici mladíkov, ktorí sa rozhodnú urobiť dokument o starej bývalej nemocnici, ktorá sa využívala počas druhej svetovej vojny, malo v nej dôjsť k popravám množstva ľudí a údajne v nej straší a časom si uvedomujú, že s ňou predsa len niečo nie je v poriadku. Spracovanie nie je úplne ideálne, ale som s ním celkom spokojný. Kladom je veľmi krátka dĺžka, takže tu vôbec nie je možnosť nudiť sa, úvod zaujímavo zoznámi s históriou nemocnice a už po štvrťhodine filmu sa dej presunie do nemocnice, čo ma príjemne prekvapilo, síce sa tu ešte prakticky nič nedeje, keďže je práve deň, ale už len predsa je omnoho zaujímavejšie sledovanie toho údajného strašidelného miesta, ako len nudné zoznamovanie s nudnými postavami, ako takmer vo všetkých podobne zameraných filmoch. Ale až tak moc mi nesadlo, že dej tu predstavuje dlhší časový úsek, behom ktorého sa postavy viackrát ešte vrátia domov, takže žiadny pocit neustáleho nebezpečia, ale napriek tomu sú následné návštevy nemocnice a tentoraz v noci čím ďalej zaujímavejšie s niekoľkými zaujímavými situáciami a tá posledná už stojí za to. Len ten úplný záver mi prišiel dosť predvídateľný, ale keďže ten zvyšok dobre funguje aj bez toho, tak mi to vôbec neprekáža. Po hororovej stránke som spokojný, atmosféra ešte spočiatku nie je moc výrazná, ale prakticky celý čas slušne zosilňuje a v závere už ide naplno a podobne je na tom aj napätie, minimálne záverečné presuny úzkymi tunelmi teda dokážu vyvolať nepríjemné pocity, celá táto časť je nadmieru vydarená. Čo sa týka hereckého obsadenia, tak sa tu samozrejme žiadne kvalitné herecké výkony čakať nedajú, ale na moje prekvapenie mi všetky štyri hlavné postavy sadli a získali si moje sympatie. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, tu nemám čo kritizovať. Tento found footage žáner som už prestal vyhľadávať, väčšinu posledných podobných filmov som nevidel, ale tento medzi nimi patrí rozhodne medzi to lepšie. Ja som spokojný, dostal som približne to, čo som aj chcel. 72% ()

AlistairMir

Horor o slavné nemocnici Changi? No tak to byla pro mě povinnost. Potěšil mě dokument s originálními záběry, který je ve filmu použit a další obrovské plus je, že se natáčelo ve skutečné nemocnici Changi a my, co neplánujeme dovolenou v Singapuru se tak můžeme do nemocnice podívat alespoň takto a film má hned úplně jinou atmosféru. Určitě se dalo několik scén natočit lépe, ale film rozhodně neurazí, umí postrašit, má sympatické herce, super audio a hlavně závěrečná čtvrthodinka pro mě osobně byla hooodně velké psycho a to hlavně proto, že něco malinko podobného se mi kdysi přihodilo (ne mrtvolu s hadem jsem nenašel, ale v divných podzemních tunelech jsem bloudil ) takže jsem plně chápal, jak se asi Andrew cítí a dost mě to znepokojilo, díky oživeným vzpomínkám.Originální konec mě také potěšil. Takže objektivně by byl film za 4* , ale díky mému zážitku musím dát 5* ()

ricci.s

Ďalší ázijský “blairwitchovský” horror natáčaný ručnou kamerou v dokumentárnom štýle. Nedávno som videl Deserted House (2010), a toto bolo približne o tom istom, akurát dej sa neodohrával v zrúcanej továrni, ale v starej nemocnici, v ktorej údajne straší. Hneď na úvod nás čaká krátky čiernobiely dokument o tom, čo sa tam počas vojny stalo (to považujem za veľké plus), zvyšok je už klasika. Partia filmárov, interview s náhodnými okoloidúcimi, návšteva nemocnice, filmovanie, no a ku koncu konečne nejaké napätie. Mohlo to byť ešte desivejšie. Párkrát som sa síce slušne zľakol (opäť nás čaká atmosferický záver a tentokrát trochu nečakané rozuzlenie), ale DH považujem za vydarenejší kúsok. Určite sa však jedná o nadpriemer, aspoň pre tých, ktorí majú radi tento typ hororov. ()

Cechyno4

Opravdu poctivé tři hvězdy. Řekl bych, že tak tři a půl. Velmi atmosférický horor. Příběh není nikterak originální, ale to mi nevadilo. Mám rád horory tipu ala dokument. I jiný asijský horor natočený stylem film/dokument(Noroi) se mi líbil. A u Haunted Changi se mi líbila především již zmíněná atmosféra. Tísnivá atmosféra, ke konci napětí v každé vteřině. Paráda. Je pravda, že místy je film hluchý, nic se v něm neděje a nebo by mohl být více děsivější a napínavější. Je tu i pár lekaček(zvláště na konci filmu). Nejlepší scény byli se stíny a poté s duchem. Konec filmu je opravdu nervydrásající. A mě osobně se i zakončení líbilo. Nadprůměrný asijský horor. A nadprůměrný horor i všeobecně. Opravdu pěkná podívaná. ()

lennyd

Jedno z nejstrašidelnějších míst na světě je stará nemocnice Changi v Singapuru. Místo, o kterém se vypráví spousta legend, a které v minulosti zalily hektolitry krve. Skupina mladých filmařů se rozhodne o tomto místě natočit dokument - vybaveni veškerou technikou (včetně podpory týmu "krotitelů duchů") se vydávají do nemocnice rozhodnuti, odhalit její tajemství... První dvě třetiny, ve kterých se vlastně kromě vyprávění historie staré nemocnice a prohlídky "za světla" nic extra neděje mne bavila překvapivě dost. Stará nemocnice, ač zdevastovaná různými sprejeri a squattery, určitě má své kouzlo a k natočení nějakého hororového dokumentu láká. A v některých okamžicích mi dost běhal mráz po zádech (třebas když filmaři analyzují svůj materiál, a ve hře stínů odhalí ruku sahající jedné z nich po krku). Ale od okamžiku, kdy se "začalo" něco dít se mi najednou film zprotivil - jedna hloupá scéna střídala druhou, a celý požitek z filmu šel do háje. Vrcholem byl asi pětiminutový běh tunely pod nemocnicí, který vypadal že hned tak neskončí a vůbec celý závěr filmu byl o ničem. Celkem mne ale potěšilo herecké obsazení, herci vypadali docela sympaticky (až na toho jednoho).. ()

• Pôvodným zámerom tvorcov bolo natočiť dokumentárny film. (Paldiny)
  • Budova sa počas natáčania rekonštruovala na hotel. Je možné si to všimnúť aj počas filmu, kde sa v prvej polovici v jej okolí pohadzujú odpadky a na stenách sú grafity. Zato v druhej polovici sú grafity zamaľované a neporiadok uprataný. (BoredKid)
  • Singapurská vláda dlho nevedela ako naložiť s kontroverznou nemocnicou. Jej história začala už v 30. rokoch minulého storočia, kedy v priestoroch sídlila britská vojenská základňa. Tá bola počas 2. svetovej vojny obsadená Japoncami, ktorí ich využívali ako zajatecký tábor, kde držali a mučili väzňov. Zomreli tam stovky vojakov. Po skončení vojny sa tábor zmenil v nemocnicu a vtedy sa začali diať zvláštne veci. Pacienti, ale aj lekári hovorili o stretnutiach s bezhlavými britskými vojakmi v uniformách, akí sa túlali po chodbách nemocnice. Tú uzatvorili v roku 1997. Od tej doby bola táto čierna škvrna Singapuru vďačným pútnickým miestom pre zvedavcov z celého sveta, ktorí túžili spatriť jeden z prízrakov. Neskôr sa nechali počuť, že mali dočinenia s podivnými zvukmi, tieňmi na stenách a prítomnosťou niečoho neznámeho. (BoredKid)