Zůstaň se mnou

If I Stay

Zostaň so mnou

If I Stay

USA, 2014, 106 min

Životní křižovatka v pravém slova smyslu. Ale jen pro pravověrné sentimentální snílky, kterým nostalgie není cizí. Příběh bloudící duše, která vzpomíná na pusu s klukem z kapely a na večery s volnomyšlenkářskými rodiči, nemůže (a ani nechce) nabídnout hutnou zápletku, šokující pointy, nebo cokoli, co zdejší jednohvězdní pravděpodobně očekávali. Nabízí právě jen onu křižovatku, onu nerozhodnost a pár hřejivých vzpomínek a o to smutnějších důsledků, které vám v sedmnácti přijdou přesně tak velké, že si nedokážete představit, že je ve vašem životě ještě něco může překonat. Kdo si na sebe v tomhle věku umí vzpomenout, pro toho jsou pak některé emocionální otázky tíživé až až. Láska totiž vážně někdy může znamenat Život.(17.8.2015)

• Jenda

Další z filmů o úžasné lásce až za hrob, ze které je až příliš cítit, pro koho je napsaná jeho předloha. Nejvíc je to slyšet na slabých (jednoduchých) monolozích hlavní hrdinky a její mentální kvazi-dospělosti. Ani snaha udělat Twailajt trochu classy tím, že holce do ruky hodíme violončelo nevyšla. Film, který očividně má vyvolat v divákovi silné emoce, ve mě žádné emoce nevyvolal, což není problém jiných filmů...(4.1.2016)

Bohužel, z mého pohledu tentokrát forma ublížila obsahu. Neustálé přeskakování z komatu do středoškolské romance rozbilo obě linie, takže jsem se nedokázal ponořit ani do jedné z nich. Sotva jsem navázal kontakt s jednou, byl jsem z ní vytržen a vržen do té druhé a za pár minut zase zpátky. Po čase už to bylo skoro až otravné. Přitom, kdyby se příběh odehrával lineárně, mohl to být hodně silný film a jistě by uhrál minimálně jednu hvězdu navíc. Náznaky silných emocí tu byly velmi výrazné a občas předvedly, co by mohly dokázat, kdyby měly čas.(23.11.2016)

70%(15.1.2015)

Teenage film s výbornými pesničkami. Film, kde ma ale Moretz absolútne nepresvedčila .. ale absolútne. Za to Jamie celkom fešák. Porovnanie kniha / film : žiadna katastrofa sa nekonala.(22.9.2014)

• - Spoiler: Jamie Blackley (Adam) nahral osobne všetky piesne jeho filmovej skupiny a pri vystúpeniach vo filme na koncertoch, ale aj doma spieval vždy naživo. (De Large)

• - Vo filme často zmieňovaný "Juilliard" naozaj existuje. Juilliard School sídli v New Yorku a patrí medzi najprestížnejšie umelecké školy na svete. Bola založená v roku 1905 a poskytuje vysokoškolské vzdelanie v obore hudobnom, tanečnom a dramatickom. (Laslo)

• - Spoiler: Téměř v závěru filmu ve chvíli, kdy děda (Stacy Keach) stojí u postele a přemlouvá Miu (Chloë Grace Moretz), aby zůstala, sedí Mia na židli za jeho zády. Bezprostředně po střihu však sedí na druhé židli na druhé straně postele. (kubixix)