Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2012, 124 min

Rozpočet $130miliónovTržby USA $126,477,084Tržby Celosvetovo $403,354,469Tržby za predaj Blu-ray v USA $26,938,610 //počet predaných kusov 1,383,823Tržby za predaj DVD v USA $17,677,749 //počet predaných kusov 1,069,733║ __Ridley Scott je samé prekvapenie, celý čas som čakal že odniekaľ na náš vybafne Votrelec a ...., nuž režisér sa pekne s nami pohral a v konečnom výsledku uznávam že mu tento kalkul až na pár malých neduhov krásne vyšiel. Film krásne funguje ako nádstavba a dorysovanie podstaty vesmírnej obludy a jeho formovania, existencie, skutočného zámeru. Príbeh nám ponúka rôzne alternatívy a je len na nás čo si vyberieme a ako si toto ponúknuté zázemie, počiatok vzniku monštra pretransformuje do neskorších dielov, mne osobne tento zrod zapasoval, nemal som s ním problém. Taktiež si tvorcovia šikovne poradili s príčinou, prečo bolo treba vôbec niečo ako Votrelec stvoriť,... za všetko môže stratená DNA. __Na to koľko už vieme o Votrelcoch nás dej drží v neistote a v napätí ako som dávno nezažil, neskutočný prežitok bol chirurgický zákrok, fakt sila, toto husté napätie nám hlavne dotvára komplikovaná Noomi Rapace, ktorá sa fakt stala veľmi dobrou obdobou Ripley-ovej. Občas to aj dejovo zaváňalo laxným prístupom výskumnému tímu voči sklúčujúcim situáciám, kde boli vystavený voči nepredvídateľnej mimozemskej mutácii(zmutovaný červíci, či jeden člen z výskumného tímu), tam sa mali tvorcovia viac pohrať s výstavbou scén. __Samotný úvod za doprovodu hudby ako z dobytia raja, bol neskutočne pompéznou vizuálnou extázou. V rámci 3D efektu to príbehu moc sedelo a mohli sme naplno prežívať útrapy výskumníkov, trikovo precízna práca aká sa len tak nevidí, až neskutočne prepracované, vizuálna pastva pre oči, kulisy a technické zázemie sa prevažne držali v štandarde stanoveným v sérii filmov Votrelec, hudobne tam bola skoro neustále prešmička rovnakej témy ale pasovala a neotravovala. Z hercov ešte svoje urobil Michael Fassbender s postavou androida Davida, ten je excelentne slizký a aj tak ho nedokážete nenávidieť tak ako by si skutočne zaslúžil a len veríte že jeho neohrabané chovanie povedie k vyšším "dobrým" cieľom, tomu dobre sekunduje chladná Charlize Theron, ktorá chytila druhý dych. __Poznámka: K 3xBlu-ray edícii Prometheus asi lepšiu bonusovú výbavu len ťažko nájdete, neskutočne precízne spravená prehliadka o natáčaný filmu, koncepcii, nákresov, dokumentov z natáčania. __ __PROMETHEUS OZNAČUJEM AKO POMPÉZNU POCTU ŽÁNRU SCI-FI__ /videl v kine 3D verziu: 100%/(8.6.2012)

[imdb: 7.7/10] | me: Do namakaného vizuálu plného pozoruhodných efektov zabalený film o pra-kulturistoch, ktorý je po dejovej a charakterovej stránke deravý ako grécky štátny rozpočet. Nelogickosť je jediný jav, ktorý sa drží filmu celý čas. Nepochopiteľné reakcie hlavných postáv, ktoré sa menia z minutý na minútu sú len kvapkou v celkovej nezmyselnosti, ktorú film prezentuje. A práve preto vďaka za efekty a Michaela Fassbendera, ktoré dodali filmu istý ráz, ktorý sa síce snaží prezentovať neuveriteľný vesmírny zážitok, ale topí sa v obrovskom množstve totálne nelogických chýb a rozhodnutí. Je to film, pri ktorom sa človek nenudí, ale proste - nedá sa brať vážne ako kedysi Alien. ... hmm, sklamanie. [2 a pol *] How far would you go to get your answers? (18.6.2012)

• Marigold

Vetřelec byl film postavený na jedné jednoduché premise (hrůza z neznámého) a na způsobu, jakým dokázal Scott rozehrát jedinou emoci mistrovskou formou - paradoxně právě jednoduchost filmu otevřela prostor k tomu, že prožitek z něj nestárne ani o vteřinu - hrůza a panika jsou zachyceny v čiré a virtuózní podobě. Prometheus stojí zhruba na třech premisách (vztah stvořitel - stvoření / víra / strach z neznámého), ale ani jednu z nich nedovede dohrát byť jen do embryonálního stavu. Na rovinu: scénář je příšerný. Půlka postav jedná jako po lobotomii, metafyzické přesahy se řeší opakováním slova "víra", nejlidštější a nejlépe napsanou postavou je android. Lekačky jsou laciné, stejně jako žánrové rekvizity (macaráti a krabí muž, WTF?), naprosto tu chybí finesa, s jakou byl ve Vetřelci skládán děs z hutné zvukové stopy a mistrovsky komponovaného obrazu (některé akční scény jsou čistá rutina)... Na druhou stranu oceňuju, že ač už Ridley citelně ztrácí dech i nápady, pořád má Prometheus skvostné výtvarné řešení a z obřích scén se točí hlava. Na konci mě napadlo, jestli je tenhle film z hlediska "aliení" série zapotřebí - odpověď "asi stejně, jako vše po Aliens". Čili málo nebo vůbec. Těch pár otázek zodpoví s pomocí klišé, nové neotevírá (i když strašně chce). Hluboké zklamání se dá vysvětlit tím, že očekávání byla i vinou tvůrců nastavena jinam, než na "akční hororové béčko s áčkovým provedením a letorou filozofa z mekáče". Do července truchlím... [50%](1.6.2012)

Ja jsem naprosto spokojenej, po dlouhy dobe paradni sci-fi. Pro jistotu jsem krome traileru o filmu nic nezjistoval a kdyz sem si ted procet komentare, tak koukam, ze to bylo jen dobre. Diky tomu jsem az do konce nevedel jesli teda nakonec Ridley ukaze, co jsem cekal a nebo ne. Jinak samotnej pribeh je docela dostacujici a jako jakejsi prequel perfektni. Herci jsou super, obzvlast opravdu umele vypadajici Fassbenderovo android. To, ze se film v zaveru vykasle na nejaky odpovedi a spis se soustredi na masakr me nijak nevadil, prave naopak. No a vizualni stranka je ocekavane naprosto bezchybna, k tomu skvely triky a paradni hudba. Takze celkove fakt parada a uz se tesim na druhej dil.(11.9.2012)

První dvě třetiny brilantní, poslední třetina taková trochu tuctová, takže jen za 80 %, uvidíme po případném Director's cut. Každopádně vizuálně je to něco úžasného a místy jsem ani nedýchala. Michael Fassbender jako vždy nejlepší, těsně v závěsu za ním Noomi Rapace.(7.6.2012)

• Idris Elba