poster

Prometheus

 • USA

  Prometheus

 • SK název

  Prometheus

Sci-Fi / Dobrodružný / Thriller / Mysteriózní

USA / Velká Británie, 2012, 119 min

 • Marigold
  **

  Vetřelec byl film postavený na jedné jednoduché premise (hrůza z neznámého) a na způsobu, jakým dokázal Scott rozehrát jedinou emoci mistrovskou formou - paradoxně právě jednoduchost filmu otevřela prostor k tomu, že prožitek z něj nestárne ani o vteřinu - hrůza a panika jsou zachyceny v čiré a virtuózní podobě. Prometheus stojí zhruba na třech premisách (vztah stvořitel - stvoření / víra / strach z neznámého), ale ani jednu z nich nedovede dohrát byť jen do embryonálního stavu. Na rovinu: scénář je příšerný. Půlka postav jedná jako po lobotomii, metafyzické přesahy se řeší opakováním slova "víra", nejlidštější a nejlépe napsanou postavou je android. Lekačky jsou laciné, stejně jako žánrové rekvizity (macaráti a krabí muž, WTF?), naprosto tu chybí finesa, s jakou byl ve Vetřelci skládán děs z hutné zvukové stopy a mistrovsky komponovaného obrazu (některé akční scény jsou čistá rutina)... Na druhou stranu oceňuju, že ač už Ridley citelně ztrácí dech i nápady, pořád má Prometheus skvostné výtvarné řešení a z obřích scén se točí hlava. Na konci mě napadlo, jestli je tenhle film z hlediska "aliení" série zapotřebí - odpověď "asi stejně, jako vše po Aliens". Čili málo nebo vůbec. Těch pár otázek zodpoví s pomocí klišé, nové neotevírá (i když strašně chce). Hluboké zklamání se dá vysvětlit tím, že očekávání byla i vinou tvůrců nastavena jinam, než na "akční hororové béčko s áčkovým provedením a letorou filozofa z mekáče". Do července truchlím... [50%](1.6.2012)

 • Mertax
  ****

  Pohlcující. Atmosféra tak hutná a autentická, že jsem se na dvě hodiny ponořila do odlišného světa. Dialogy místy laciné a klišoidní (černoch), chování postav občas stupidní ("Jé, pohladíme si mimozemskýho hada, respektive hadici."), některé motivace podivné (chování Davida), řada otázek nevysvětlených (epilog, jeskynní kresby, plány/cíle Space jockeyů) a k tomu pár nesmyslů (zejména komunikace posádky). To však kompenzuje perfektní Fassbenderův android, výborné vizuální efekty, úderná hudba, propracované kostýmy nebo drásavá scéna „porodu“. Hluboká filosofická scifi to samozřejmě není, byť se to tak z trailerů jevilo. A závěrem nutno dodat, že je lepší nic neočekávat nebo se alespoň pokusit od očekávání distancovat. K čemu hltat každé video nebo plakátek a ochuzovat se o možná překvapení a dějové zvraty. 3D dobré, ale človek si na to prostě zvykne a pak už to nevnímá.*spoiler* I didn’t think you had it in you. [Kino, 3D v originálním znění](1.6.2012)

 • robbiee
  ***

  [imdb: 7.7/10] | me: Do namakaného vizuálu plného pozoruhodných efektov zabalený film o pra-kulturistoch, ktorý je po dejovej a charakterovej stránke deravý ako grécky štátny rozpočet. Nelogickosť je jediný jav, ktorý sa drží filmu celý čas. Nepochopiteľné reakcie hlavných postáv, ktoré sa menia z minutý na minútu sú len kvapkou v celkovej nezmyselnosti, ktorú film prezentuje. A práve preto vďaka za efekty a Michaela Fassbendera, ktoré dodali filmu istý ráz, ktorý sa síce snaží prezentovať neuveriteľný vesmírny zážitok, ale topí sa v obrovskom množstve totálne nelogických chýb a rozhodnutí. Je to film, pri ktorom sa človek nenudí, ale proste - nedá sa brať vážne ako kedysi Alien. ... hmm, sklamanie. [2 a pol *] How far would you go to get your answers? (18.6.2012)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Šeštiměsíční natáčení začalo 12. 3. 2011 v Torontě. Dále se pak filmaří podívali do Anglie, Islandu, Španělska a Skotska. (Shakers)

 • - Na DVD a Blu-ray je možné najít více než 30 minut alternativních a vymazaných scén. (subalxs)

 • - V závěru roku 2012 činil zisk filmu více jak 402 milionů amerických dolarů, což z filmu dělá 155. nejvýdělečnější film historie. Současně jde o 35. nejvýdělečnější film, jež byl uveden ve 3D, 9. s tématikou robotů, vůbec nejvýdělečnější snímek v sérii Vetřelec a konečně 335. nejvýdělečnější snímek se zohledněním inflace. (chelseaman22)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace