poster

Prometheus

 • USA

  Prometheus

 • SK název

  Prometheus

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Horor

USA / Velká Británie, 2012, 119 min

Komentáře uživatelů k filmu (2 558)

 • Ernst
  *

  absolutní tragédie, jedno z nejhorších SF, které jsem viděl. Ridley Scott je zřejmě senilní, že nedokáže rozeznat absolutně podřadný scénář (který navíc má předcházet a de facto tak navazovat na Vetřelce, ale bohužel si toho sám není vědom). špatně napsané, některé zvraty a střihy příliš okaté a nefungující, některé dialogy příliš jednoduché a tedy rozbourávající atmosféru. snad až na Fassbendera jsou všichni herci absolutně nevyužití!!! marně čekám na celovečerní film, kde Idris Elba nebude jenom sidekick, nebo postavička do počtu. z jineho hlediska je Prometheus cenny film, ukazuje v jakem stavu je filmovy prumysl v roce 2012 a že bohužel už svůj vrchol zaznamenal v úžasných 90. letech.(9.6.2012)

 • constrictor.boa
  ****

  Škoda, že si neodpustili ty řeči o víře, vzpomínání na to, když ještě žila maminka, sexuální narážky a třeba i to množství různých chobotnic. Takhle to byl další typický americký film, kterých se teď točí mraky. Kdyby byli bývali zachovali atmosféru Vetřelce (to tajemno, napětí, momenty překvapení), bylo by to super. Opravdu na to je potřeba koukat jako na samostatný film a nespojovat si to moc s Vetřelcem. Vizuální efekty ale neměly chybu!!(9.6.2012)

 • ZOLTAN
  *****

  Prometheus splnil vše co jsem od něj očekával. Tahounem byl pro mě příběh s Danikenovským podtextem, který jsem doslova hltal. Efekty a atmosféra taky na výbornou, takže nemám co vytknout.(9.6.2012)

 • Majkak
  ***

  Slušně rozjeté, scéna s bouří výborná. Pak se zvolníme, abychom si mohli ujasnit, a promyslet k čemu se chceme dopracovat, a pak zjistíme, že vlastně k ničemu, protože příště bude pokračování. Akorát hrozí, že ten pokračování může být ještě hloupější než první díl, jak už to bývá. Našlo by pár hezkých motivů, ale je to povrchní a nepropracované. David je zajímává postava, dost lidská na robota, ale vždycky tam, kde by člověk očekával vyznění nahozené myšlenky, myšlenka kamsi zmizí. Připadá mně, že Ridley Scott chtěl dodat k Vetřelci nějakou filozofii, ale pak se toho leknul a ucukl stranou. Přesně tak vypadá filozofie v Prometheovi.(10.6.2012)

 • gicous
  *****

  Celému filmu dominuje uchvatná vizuální stránka, která jej v mých očích posouvá k plnému hodnocení. Film se v podstatě odehrává na dvou místech, na Prometheu a v pyramidě. Obě místa byly bezpochyby vytvořena poctivou rukodělnou prací a na každém záběru to jde vidět a doslova cítit. Nejlepší pasáže filmu se odehrávají právě zde - mám na mysli objevování rozlehlých podzemních prostor, kdy se Prometheus svou tajemnou atmosférou nejvíce blíží prvnímu Vetřelci. Tady ale podobnost končí. Prometheus nenabízí nějaké zásadní odpovědi na otázky spojené s Vetřelci. Spíše se zaměřuje na témata spojená se samotným stvořením lidské rasy. Hledá odpovědi na otázky, kdo stvořil život na Zemi a jaké byly důvod těchto Stvořitelů. Rozporuplnost mezi sakrálním a ateistickým pohledem na stvoření života se zračí v rozporuplných názorech obou hlavních vědců. Ve druhé polovině film změní atmosféru a posouvá se spíše k akčnímu hororu, ale nečekejte žádné akční hody. Tato část filmu se mi taky líbila - nabízí několik nezapomenutelných scén a zároveň nesklouzavá k nějaké laciné vyvražďovačce. Úplný konec už byl trochu přepalený, ale vzhledem k tomu, že si tvůrci nechali otevřené vrátka k pokračování, to v konečném důsledku, může vyznít jako dobrý most k dalšímu dílu. Triky jsou bezchybné. Design Stvořitelů je skvělý, neokoukaný a moc inteligentní. Herci jsou bezchybní. Fassbender, Theron a Rapace jsou silné, zajimavé a dobře napsané postavy. Hlavně Elizabeth je neobyčejně odolná, silná, statečná a houževnatá postava, jejichž touha po přežití je uctyhodná (Tady se nezapře podobnost s Ripleyovou). Podle mě Scott natočil vyzralé a vybalancované sci-fi, které je v první polovině dobře tajemné a inteligentní. Druhá část je více akční a tím pádem i komerčnější a přimočařejsí. V mém případě to není nazávadu. Před návštěvou kina jsem čekal, že Prometeus bude navazovat více na prvního Vetřelce. Nicméně Scott to pojal jako jakýsi pokus vytvořit složitější svět se svými vlastními pravidly, kde jsou Vetřelci jen současti tohoto universa. Prometeus je tedy ambicioznější než jsem očekával a Director´s cut to může posunout ještě dál.(10.6.2012)

 • majesty
  ****

  Skvely film s vynikajucou atmosferou a nicim nasilne neprehnanym. Z mojho pohladu zazitok a jednoducho odporucam. kusok sa divim pomerne nizsiemu hodnoteniu. pytam sa - co ludia cakali ;) kremes?(11.6.2012)

 • PedroPo
  ***

  Co já jsem to vlastně viděl... Nebudu tady hrát hrdinu a psát, že jsem šel do kina bez očekávání spojitosti s Vetřelcem a těšil se, co z toho Ridley Scott udělá. On udělal a výsledkem bylo zklamání. A to píšu jako někdo, kdo viděl Vetřelce naposledy tak před 15 lety a ani by ho nenapadlo pitvat Promethea kvůli detailům a možným souvislostem. Tohle je prostě obyčejná sci-fi. Kvalitní, pěkně natočená, dobře zahraná, ale to je asi tak všechno. Jo, a černoch se tam jmenuje Janek. Charlize Theron se chová neskutečně bitchy. A v detailu je tam přes celé plátno vidět camel toe Noomi Rapace. A ještě jedna věc - víte, jak si v TBBT dělal Sheldon legraci z celého geologického oddělení? Tak zaslouženě. Protože podle Promethea, geologové jsou trubky :)(12.6.2012)

 • ilonaho
  ***

  Na co stačila před 30 lety naše fantazie, teď musí být vše vidět :-) Přesto nezklamal, neurazil... Herecké výkony zaujaly...(14.6.2012)

 • Kingjiri
  ***

  Už kvůli reklamní kampani, která Prometheus pár týdnů před premiérou provázela, jsem byl dost na pozoru, protože očekávaný megabijáky většinou moc slavně nekončej. Prometheus vážně slavně neskončil a pro mě se stal dokonalym, bohužel jen v expresivnim příměru "z hovna bič neupleteš". Vizuálně jde o pěknou podivanou, ale to byl zároveň i jedinej důvod, proč jsem nebyl naštvanej, že jsem navštívil kino. Ze začátku jsem ještě aspoň věřil, že se díky vizuálu podaří vytvořit pořádnou atmosféru. Když mi bylo jasný, že z atmosféry nic nebude, ještě jsem ve skrytu duše doufal ve slušnou porci povedený akce, který jsem se taky nedočkal (SPOILER: kdyby aspoň akční část začínala závěrečnym "zrodem" Vetřelce KONEC SPOILERU). Dali by se pochválit schopný herci, jenomže to by jejich hereckej um nesměl kazit mizerně napsanej scénář, kterej z jistejch postav dělá s blížícím se závěrem nesvéprávný jedince po lobotomii. Navíc se spoustu otázek vůbec nevyřeší a aspoň já se o vzniku Vetřelců nedověděl skoro nic. Snad se to nějak dořeší v eventuálnim druhym díle. Výsledek mě zklamal i přesto, že jsem po prvních ohlasech s žádnym bezchybnym blockbusterem nepočítal. Prometheus je prequelem Vetřelce a je naprosto v pořádku ho s Vetřelcem srovnávat. Jenomže nedokázal překonat ani ne moc povedenej třetí a čtvrtej díl, natož první dva. Vydřená třetí slabá hvězda za vizuál, červený hodnocení si Prometheus nezaslouží.(14.6.2012)

 • Gumby
  ****

  R.I.P. Lindelof.(15.6.2012)

 • DonTommy
  **

  Epic FAIL. Jsem o to nasr*nější že kvůli tomuhle del Toro nenatočil At the Mountains of Madness. Přes 30 let se čekalo na Scottův návrat do Vetřelčího univerza. Věděl jsem že moje očekávání jsou vysoká, ale tohle bylo mimo měřítka. Jak mohl Ridley proboha sfilmovat tak debilní scénář? Copak to na papíře nevypadalo tak blbě a klišovitě? Copak si nikdo nevšimnul těch černých děr v logice? Asi ne. Výsledkem tedy není další zásadní dílo sci-fi. Není to ani kvalitní horor. Ve vymodleném filmu zástupů fanoušků Aliena letí z opravdu pitomého důvodu k měsíci s potenciálními stvořiteli lidstva loď plná idiotů kteří se chovají absolutně iracionálně a zpravidla na svou hloupost i zemřou. Přičemž to hloupé umírání je nám prezentováno v souladu nesrozumitelných scén ve kterých prosím, v zájmu své vlastní duševní pohody, nepátrejte po logice (která tam není). Vypočítávat nesmysly a absolutně zdravému rozumu odporující chování všech postav s výjimkou Davida a kapitána Janeka zde nemá valný význam, kdo viděl ví, kdo neviděl, neocení. A ano, ve filmu jsou i mimozemské příšery. Jejich funkce je převážně to, aby bylo učiněno zadost sci-fi hororu, jinak nedává valný smysl ani jejich účel (max. tak že něco musí zabít ty co se nesejmou vlastní blbostí, eventuelně ty co vlastní blbostí vběhnou do náruče příšeře), ani jejich čistá biologická existence (v tom která příšera vzniká z které jsem uhlídal, proč vznikaly zrovna takhle se nedozvíte). Prometheus je film který uspokojí fandy počinů typu Alien vs. Predátor. Pro fanoušky chytré sci-fi, sofistikované hrůzy, ale i obecně scénářů s vnitřní konzistencí a logikou je Prometheus odporná facka do tváře. Scénáristům téhle blbosti by měl někdo už navěky zakázat psát. Dvě hvězdičky. Jedna za vizuální stránku, která je fakt dobrá. Druhá za androida Davida. Víc ani ťuk a v tomhle sestřihu už nechci Promethea nikdy vidět!(15.6.2012)

 • FilmWave
  ***

  Nový "Vetřelec" se samozřejmě nekoná. Ale slušné sci-fi b-éčko někde mezi "Koulí" a "Horizontem události" ano. Lahůdkový Fassbender.(16.6.2012)

 • ortoncz
  *****

  Není to perfektní film , ale výborný určitě. Ridley Scott nám dokázal, že i v dnešní době se dá natočit výborné scifi . A Michael Fassbender nám opět ukázal proč je jedním z nejlepších herců současnousti. Na film jsem se velmi těšil a dostal jsem co jsem si přál dostat. Za mě 90%(16.6.2012)

 • Crysis52
  ****

  Ako fanúšika sci-fi a Votrelca zároveň som za tento film veľmi vďačný pretože dobré sci-fi tu už dlhšie nebolo. Film krásne graduje a nakoniec odpáli finále ktoré ma úplne unieslo. Čo sa mne osobne nepáči je že všetci tento film porovnávajú s Votrelcom pretože tieto snímky sú odlišné a odkazov na Votrelca je naozaj málo. Noomi Rapace ma už v Mužoch ktorí nenávidia ženy uchvátila a tu ma len utvrdzuje v jej kvalitách a takisto Michael Fassbender ktorý reaguje tak chladne na všetko skrátka vau. Vizuál celého filmu je úžasný. Nebyť niektorých nelogičností dám 5* no takto len za 4*(16.6.2012)

 • spiral
  **

  2,5/5(17.6.2012)

 • stihac
  ***

  I přes hutnou atmosféru a precizní vizuální stránku mě film ničím zvlášť nenadchnul. Jako horor film nefunguje. Příběh mě neoslovil už vůbec. Musím ale ocenit, že Ridley zabalil "nic" do velmi sexy kabátu.(18.6.2012)

 • G900
  *****

  Jako fanoušek vetřelců jsem potěšen. I když se Prometheus spíše blíží ke 'Vzkříšení' než aby se rovnal 'Ridleyovce', stále má (zaujatému) divákovi co nabídnout. Pokud jste ortodoxní fanoušek prvních tří vetřelců, nebo jste o ně naopak ani nezavadili, uberte si hvězdu... Edit 2014: Když se tak divám na bonusové materiály na BD Promethea a vidím, jaká neuvěřitelná práce obrovského počtu lidí za tímto projektem stojí (všechny scény jsou opravdu postavené s minimem CGI efektů, stejně tak všechny kreatury, Stvořitelé, vozidla a tak dále), nemůžu dát méně než pět hvězd... Sice to má pro Ridleyho Scotta asi stejnou váhu jako brouci prcající v trávě kdesi za okny vily, ale já jsem prostě jeho zapálením a prací celého štábu ohromen... 90 %(19.6.2012)

 • Falanx
  ***

  65%. Od extraligového režiséra je to prostě zklamání. Nedrží to pohromadě. Od nadějného začátku po závěrečnou řežbu se to rozpadalo čím dál více. Možná měl Ridley Scott použít na scénář medicínského robota a jeho sponkovačku. Noomi Rapace to alespoň dělohu vyspravilo vpravdě "neuvěřitelně". Nezbývá než doufat, že "režisérská" verze na DVD bude stejně spásná jako v Království nebeském.(19.6.2012)

 • figliar
  *

  Po všetkých dohadoch, či pôjde alebo nepôjde o prequel k Votrelcovi, ani po zhliadnutí filmu nie som schopný odpovedať na túto otázku. Asi mi ušla pointa, alebo som nepostrehol niečo, čo rapídne ovplyvnilo môj názor na tento film, ale pre mňa to bolo jedno veľké, obrovské sklamanie. Viem, že z časti za to môžu nezhody medzi sponzormi a tvorcami filmu a aj rozhodnutie proti vôli Ridleyho, že film bude uvedený s prístupnosťou od 15 rokov. Ale aj tak, s takým rozpočtom a skúseným filmovým týmom sa dal natočiť oveľa kvalitnejší film. Jednu hviezdičku si zaslúži iba vizuálna stránka filmu a efekty, ktoré ma napokon presvedčili, že si film pozriem až dokonca.(22.6.2012)

 • Fat'Fatal
  **

  Na Promethea jsem se dost těšil, i když jsem si nedělal plané iluze, abych nebyl zklamán. To jsem byl ale tak jako tak. První polovina filmu je slabá, jako by Ridley Scott ztratil svůj glanc v budování napětí i ve výběru herců. To je další kámen úrazu, Bishop měl alespoň nějaké emoce, tady Andy působí hrozně strojově, vůbec mi to k tomu nesedlo (i když je to paradox), jediná postava, která se mi líbila, byla Charlize Theron (Guy Pearce ušel, ale čekal jsem víc). Ostatní ať už vymírali nebo přežívali, mě nijak zvlášť nezajímali. Co mě ovšem zajímalo, byly nelogičnosti v příběhu. Třeba jako že ženská sešitá obří sešívačkou přiběhne do řídícího centra a osazenstvo ani neřekne wazzup, nebo jak ten potetovaný zrzek (sry, nevzpomínám si na jméno) došel k jejich lodi (i když uvítací poloha nohy před hlavou jsou efektní, asi někdy vyzkouším)? Nejvíc mě ale Scott nasral tím, že (ok, v souladu s titulky mu tak budu říkat) Tvůrce nejdřív nasedl za ten kokpit ("omg, to je ono!! to je z jedničky!! jsem v sedmém nebi", ale pak se rozhodl pronásledovat obří mimozemské cosi... Chápu, že Ridleymu je asi milion let, ale jak mohl toto zeslonit? Tvůrce měl chcípnout v kokpitu a nechat ze sebe vylézt Alien Quen, nebo alespoň něco. Všechno lepší než tohle. A jsem zase rozhořčený, jen co jsem si na ty scény vzpomněl :) // Viděl jsem v originálním znění s titulky.(23.6.2012)

1 33 51 52 53 54 55 56 57 65 96 128