Děvínský masakr

• Slovensko Devínsky masaker
všechny plakáty

V našich zemích ojedinělý film žánru dokudrama nabízí detailní rekonstrukci tragické události, kdy Lubomír Harman vyvraždil obyvatele sousedního bytu na bratislavském sídlišti Devínská Nová Ves. Film podle skutečné události představuje masovou brutální vraždu, která loni v létě otřásla celou slovenskou i českou společností a stala se nejmedializovanější událostí za poslední roky a dodnes vyvolává řadu otázek. Film představuje klíčové okamžiky jako rekonstruované hrané scény a to jak z pohledu vraha, tak obětí, zároveň však pracuje s autentickými záběry, skutečnými výpověďmi svědků, přímých účastníků a pozůstalých. Snímek se zabývá i tím, co tragické události předcházelo. „Co vedlo elitního střelce k tomuto hrůznému činu? Měla vražda rasový podtext? Co vedlo do té doby slušného a tichého člověka k tomu, že se rozhodl takto řešit nějaký problém? “, to vše se snaží zodpovědět tento film, který na Slovensku po své premiéře letos v únoru vyvolal vášnivé debaty a reakce. (oficiální text distributora)

Flego

Nemyslím si, že tento polohraný dokument je taký zlý, ako sa ho snažia svojimi hodnoteniami potopiť niektorí užívatelia. Taktiež si nemyslím, že je to vhodný film do kinodistribúcie. Dvojica režisérov sa snažila o rekonštrukciu a celé pozadie nešťastnej udalosti z 30.8.2010 výpoveďami rodinných príslušníkov postrielanej rodiny, susedov, svedkov a policajtov na čele s policajným prezidentom a ministrom vnútra. Chybou dokumentu je, že narába s protichodnými informáciami presne v duchu vtedajších správ z televízií alebo novín. Viacej sa mal venovať príčinám tejto tragédie. Taktiež nepovažujem za šťastné natočiť film v čase nedokončeného vyšetrovania udalosti. Po filmárskej stránke je film natočený v slušnom tempe, má vhodnú minutáž a každá zúčastnená strana dostáva svoj priestor. ()

kaylin

Docela by mě zajímalo, jestli informace, které jsou zde prezentovány, nesouží sami proto to, aby se předaly polopravdy a nejasnosti. Nejde mi ani tak o rasový podtext, ale spíš o to, jestli se tvůrci prostě nesnažili vytvořit něco, co dá jasnou odpověď, která ale nepřinese skutečný vhled do problému. Jako kdyby pořád nikdo pořádně nevěděl, co se stalo, ale natočí se o tom film, aby to vypadalo, že se něco ví. ()

klerik

Niekoho tým urazím, ale rovnako pri UNITED 93, nechápem zmysel filmu. Teda tentoraz chápem apsoň to, že tvorcova zdôrazňujú, že média infomovali o udalosti zaujato a nesprávne, tak vznikol tento film, aby všeličo vyvsetlil. Ale nevysvetlí a od začiatku som sa strácal, a nechápal, čo tam roba niektoré "postavy". Zjavná snaha o prinesenie šokujúceho svedectva vyznieva do prázdna. Keby skúsili hraný film, možno by to dopadlo lepšie... ()

FlyBoy

Koncom augusta, kedy sa odohrala táto tragédia som si spolu s priateľkou ešte spokojne vykračoval po lesných cestičkách národného parku West Glacier v Montane a aj keď som sa na diaľku neubránil šokovanému výrazu, tak "sprievodný program" slovenských médií ma spoľahlivo minul. Čo-to som si o tomto prípade neskôr prečítal/napozeral na rôznych portáloch a včera som nechtiac prepol na JOJ plus kde zrovna začínal "Devínsky masaker". Subžáner "doku-drama" je sám o sebe náročným predsavzatím na realizáciu a ak sa ho niekto ešte rozhodne "zošiť" horúcou ihlou, tak to nemôže prijateľne dopadnúť. Aké je vlastne opodstatnenie vzniku tejto výrazovo prepjatej blbiny? Nedomnievam sa, že by (ne)oboznámenému jedincovi stačili informácie na úrovni bulváru, nemiestny akčný "pressing" alebo rovnako sa nehodiaci "heavy-metalový" rambajs podkresľujúci útočné sekvencie. Zdá sa, že aj Slováci čo raz viac trpia "syndrómom falošnej senzácie", ktorý v nich prebúdza potrebu (akokoľvek) vyťažiť z uskutočneného nešťastia a namiesto hľadania príčiny, vyvodenia opatrení či nestrojenému ucteniu si tých čo život riskovali alebo ho stratili sa mermomoci pokúšajú trápne štylizovať do tzv. poplašnej pozície s cieľom vytvoriť čo najhutnejšie "haló"-čo najvrelejšiu fascináciu. Pre burana z Kansas city asi advekvátne "zboží", pre "komplikovanejšie" mysliaceho/spolucítiaceho tvora určite nie... ()

Johnny.ARN

Fakt neviem čo väčšina proti tomuto filmu máte? Skvelý dokument, ktorý objasňuje dosť zahmlenú situáciu okolo celého prípadu. 90% ľudi si možno aj teraz myslí, že v tom byte boli len cigáni, ale tento film ukázal, že to tak nebolo. Podľa mňa skvele spracované, autentické výpovede, svedectvá, opísaná minúta po minúte. Vážne som rád, že tento dokument vznikol. Nechcem zbytočne písať veľa, len chcem povedať, že hodnotenie a komentáre niektorých ľudí sú neadekvátne a dovolím si povedať, že sú aj zaujaté. 4 z 5 ()

• Tvorcovia chceli natáčať film presne podľa policajného spisu, no polícia im ho neposkytla. (Raccoon.city)
  • Filmovanie prebiehalo v Petržalke a vo Vrakuni. Z technických, ale aj morálnych dôvodov sa nenatáčalo priamo v Devínskej Novej Vsi. (Raccoon.city)
  • Režisérska dvojica plánovala, že scenár a realizácia príbehu potrvajú približne dva roky, avšak produkčná spoločnosť Furča Film im stanovila časový limit troch mesiacov. (Raccoon.city)