Ve jménu vlasti (TV seriál)

Homeland

Homeland - Zradca

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2011 - 2015, 51 h 49 min (Minutáž: 60x55 min)

Sean Callery

Claire Danes, Mandy Patinkin, Rupert Friend, Damian Lewis, Morena Baccarin, Jackson Pace, Morgan Saylor, F. Murray Abraham, Diego Klattenhoff, David Harewood, Tracy Letts, David Marciano, Navid Negahban, Sarita Choudhury, Maury Sterling, Jamey Sheridan, Nazanin Boniadi, Hrach Titizian, Sebastian Koch, Laila Robins, Miranda Otto, Alexander Fehling, Sarah Sokolovic, Amy Hargreaves, Nina Hoss, Nimrat Kaur, Zuleikha Robinson, Michael O'Keefe, James Rebhorn, Timothée Chalamet, Suraj Sharma, Mark Moses, Raza Jaffrey, Mark Ivanir, Numan Acar, René Ifrah, Chris Chalk, Allan Corduner, Tim Guinee, Shaun Toub, Erol Afsin, Taylor Kowalski, Micah Hauptman, Marin Ireland, William Abadie, Valerie Cruz, Marc Menchaca, Sebastian Hülk, Art Malik, Nick Boraine, Talia Balsam, Sam Underwood, Martin Wuttke, Allie McCulloch, Reza Brojerdi, Linda Purl, John Getz, Akshay Kumar, Omid Abtahi, Afton Williamson, Ramsey Faragallah, Mido Hamada, Jason Butler Harner, William Sadler, Mehdi Nebbou, Gary Wilmes, Max Volkert Martens, Matthias Gall, Scott Bryce, Amir Arison, Clara Khoury, Martin Donovan, Emily Donahoe, Charles Borland, Brianna Lynn Brown, Marcia DeBonis, Larry Pine, Reggie Austin, Melissa Benoist, Daniel Newman, Jonah Lotan, Pedro Pascal, Daniella Pineda, Justin Wheelon, Matt Cornwell, Tamara Arias, Dane Northcutt, Loai Nofi, Martina García, Elizabeth Franz, Hisham Suliman, Josh Segarra, Rohan Chand, Autumn Dial, Annika Boras, Patrick G. Keenan, Karen Boles, Shelby Townsend, John Gabriel, Lee Raviv, Monte Bezell, Donnie Keshawarz, Jeanette Dilone, Jamil Khoury, Adam Godley, Sammy Sheik, Bradley James, Sebastian La Cause, Sibongile Mlambo, Jaden Harmon, Anthony Reynolds, James Urbaniak, Abigale Corrigan, Stephen Caudill, Rainer Reiners, Lucie Pohl, Joanna Merlin, Adnan Maral, Marc Benjamin, Anna Herrmann, Luise Heyer, Max Beesley, Assaad Bouab, Myriam Abbas, Jana Voosen, Rus Blackwell, Callan McAuliffe, Christoph Glaubacker, Tobias Santelmann, Nasser Faris, Chance Kelly, Pablo Sprungala, Nestor Serrano, Ali Suliman, Yousef 'Joe' Sweid, Michael McKean, Gaby Hoffmann, Waleed Zuaiter, Sherman Howard, Jeremiah Birkett, Hend Ayoub, Adam Boyer, Sharon Conley, James Allen McCune, Brett Gentile, Jon Kohler, Tamer Arslan, Chris Theisinger, Harley Castro, Anton David Jeftha, Noemi Besedes, Branko Tomović, Sebastian Stielke, Atheer Adel, Keith Flippen, Livia Matthes, Cody Lowe, Assad Raja, Remy Auberjonois, John Finn, Terry Dale Parks, Parviz Sayyad, Lawrence O'Donnell, Fiona Ramsay, Sophie Pfennigstorf, James Alexander

(1. a 2. řada 5*, 3. řada 4,5 *, 4. řada 5*)(10.1.2013)

V případě Homelandu mám pocit rozdvojení. Na jedné straně stojí nepopiratelné klady - skvěle napsané a špičkově zahrané charismatické postavy, výborný casting, který svedl dohromady několik báječných charakterních herců, ať už jde o Damiena Lewise v roli válečného veterána, Claire Danes jako psychicky nemocnou agentku či Mandy Patinkina v roli mazaného zpravodajského analytika. Všichni odvádí maximum a říkají si o ta největší uznání své herecké práce. Boj s terorismem je dlouhodobě aktuální a scénáristé umí šikovně udržovat napětí a opakovaně prodávají mezní situace, kdy si jejich hrdinové musí vybírat svou stranu. Seriál obratně kličkuje mezi žánry a jako mix krimithrilleru okořeněného prvky akčního žánru, psychologického dramatu a milostné romance funguje víc než dobře. Na druhé straně - jak to jen říci kulantně - zápletka je přitažená za vlasy, nezapře v sobě, že jejím předobrazem je izraelský seriál z prostředí, kde východisko vyprávění má jiný smysl; navíc Izraelci od počátku stavějí výhradně na psychologickém konfliktu a nejistotě. Spoustu efektních, byť diskutabilních prvků předloha pomíjí. V americkém seriálu se (anti)hrdinové chovají jako seriálové postavy, ne jako reální lidé a profesionálové ve svém oboru. Jak plyne čas, některé linie a postavy se jeví jako zbytečné, scénáristé zkrátka nevěděli, kam příběh směřovat a nechávali si je v záloze. Typické je to v případě Brodyho dcery nebo jeho bývalých kolegů mariňáků. Atraktivní je pozdější výlet do prostředí jihoamerického slumu a nahlédnutí do rozšklebených útrob rozestavěného mrakodrapu, ale po třech řadách říkám stop - další vytěžování původního nápadu smrdí stokrát nastavovanou kaší. Mnohem lepší by bylo, kdyby Česká televize překonala sebe samu a nakoupila obě série původní izraelské předlohy. Celkový dojem: 60 %.(2.9.2015)

SPOILERy. Prvú sériu Homeland som pozeral zhruba niekedy v roku 2012, keď išlo o novinku, bombu a na čsfd čítal prvú desiatku najlepších seriálov. Bol som trochu skeptický. Claire mám hodne rád, Patinkin nie je len klasik z Princezny nevesty, ale predovšetkým ten, kto pár dekád dozadu urobil z Chicago Hope vynikajúci seriál. Ale predsa len, jak má niečo nad 90 percent očakávania rastú... Tými úvodnými štvorhviezdičkovými časťami budovali atmošku, rozpytvávali postavy a dobre že si s tým dali takú prácu, vybudovali to celé fakt solidne. A potom začali tlačiť a dotlačili to k nerváku, aký len tak nevidno. Skepsa opadla a v závere už išlo o jednu z najnapínavejších vecí, čo som vôbec videl. Po rokoch som sa dal na pokračovanie a mám pocit, že kvalita trošku klesla. Značná časť priestoru venovaná Brodyho rodine je proste navyše, Danin frajer je navyše, tá búračka je už úplne navyše, nehovoriac o tom, že Dana sa pokúša hrať dvoma výrazmi asi pätnásť rôznych emócií (By the way, furt lepšie jak jej slaboduchý brat, ktorý ani nerozpráva, len sa usmieva a občas niekoho obijme. Vyzerá jak z reklamy na kinder čokoládu a je čisto do počtu). Peter Quinn, naopak, do toho celého zapadá viac než dobre. Celý čas si hovorím, jak by bodlo Brodyho rodinu odsunúť do pozadia a venovať sa primárne veciam Langley - nie z nich robiť veci rovnocenné. Väčšina častí druhej série je skôr na štyri hviezdy. A záver to opäť vytiahne. Zaprvé, skoro všetky motívy sa ukážu byť pre dej viac podstatné, ako spočiatku vyzerali. Zadruhé, tvorcovia neskopírovali napinák z konca predošlej série, rozvrstvili ho medzi viac tém a postáv. Zatretie a predovšetkým, posledná časť skončí zle. A že fest................... Tretia séria. Úvodná epizóda sa mi páčila doteraz snáď najviac. Posunúť dej bol rozumný krok - ušetrili tým čas a zároveň vytvorili atmosféru porazenej Ameriky, kde sa posralo všetko, jak v CIA línii (Dar Adal späť vo vedení), tak v súkromí. Dana sa pokúsila o samovraždu, Carrie opäť hrabe, medzi starými priateľmi vznikajú nové konflikty, atď atď. Ono je to sčasti aj tým, že koncom druhej série sa uzavrelo takmer všetko, čo sa od začiatku seriálu riešilo. A stalo sa v čo som dúfal; Nerozdelili to na preskačku medzi Brodyho a CIA, Brodyho s famíliou (logicky a konečne) proste odsunuli. Čo mi vadí bolo mŕtve decko (načo?), Danin nový frajer (ešte odpornejší jak ten predošlý), a tiež jak niektoré veci išli až moc ľahko (odhalenie bankových prevodov, Carrie v nemocnici pomáhal úplne každý). Ale to sú detaily, inak sa mi tretia séria pozdáva viac ako predošlé. Je to čím som vymenoval, ďalej je to pointou, je to násilím, je to Danou (!) a prvými náznakmi toho, ak správne predpokladám, že by si ju časom mohli dovoliť radikalizovať (nenarážam na scénu v garáži). V tejto sérii asi nie, časom. S03E07........(6.4.2016)

Nejlepší seriál, který momentálně běží na televizních obrazovkách. Totálně mě to pohltilo a po konci každého dílu se nemůžu dočkat dalšího týdne. Perfektně napsané, každá epizoda nepostrádá napětí a překvapivé zvraty. Claire Danes předvádí jeden velký herecký koncert, její postava je napsaná stejně tak úžasně, jako je zahraná, její nemoc celému seriálu dodává zajímavý prvek. Ve druhé sérii scénáristé ještě přidali na plyn a to co předvádí je prostě wow, už to nejsou jen překvapivé zvraty, ale v každé epizodě se objeví zvrat přímo šokující, nemám nejmenší potuchy, co se bude dít dál. Jestli někoho zklamala poslední epizoda první série, kdy se scénáristé zastavili těsně před cílem jednoho z nejodvážnějších kroků, tak tady mu to zcela vynahrazují. Právě jsem dokoukala poslední díl druhé série a oficiálně patří mezi to vůbec nejlepší, co jsem kdy v televizi viděla. 1. série: 90%, 2. série: 100%, 3. série: 100%, 4.série: 90%, 5. série: 80%(22.10.2011)

Nejlepší nový seriál letošní sezony a obrovská šance, kterou tvůrci nesmí zkazit, jinak už přestanu věřit na zázraky. Autoři výborným způsobem vykreslují postavy v různém světle, nikdo tu není úplně jednoduchý, což působí velmi atraktivně. Všemu však vládne "znovu-nalezený americký syn" Brody a "nesu na bedrech bezpečnost celého národa" Carrie. Konspirace, osobní krize, dilemata, vyrovnání se s vojenskou/vládní službou a vším, co se jí musí obětovat, národní paranoia... Miluju Ameriku. Po E06: jak mě může každý díl něčím překvapovat, klást nové otázky, přinášet nová témata (sexuální chtíč podpořený vzájemnou nebezpečností, paranoiou a pochopením ve dramatu o bezpečnosti národa?) a v neposlední řadě udržet každou hodinu diváka napnutého jak strunu? Po E08: JÁ TO VĚDĚL!!!(12.10.2011)