Ve jménu vlasti (TV seriál)

Homeland

Homeland - Zradca

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2011 - 2015, 51 h 49 min (Minutáž: 60x55 min)

Sean Callery

Claire Danes, Mandy Patinkin, Rupert Friend, Damian Lewis, Morena Baccarin, Jackson Pace, Morgan Saylor, F. Murray Abraham, Diego Klattenhoff, David Harewood, Tracy Letts, David Marciano, Navid Negahban, Sarita Choudhury, Maury Sterling, Jamey Sheridan, Nazanin Boniadi, Hrach Titizian, Sebastian Koch, Laila Robins, Miranda Otto, Alexander Fehling, Sarah Sokolovic, Amy Hargreaves, Nina Hoss, Nimrat Kaur, Zuleikha Robinson, Michael O'Keefe, James Rebhorn, Timothée Chalamet, Suraj Sharma, Mark Moses, Raza Jaffrey, Mark Ivanir, Numan Acar, René Ifrah, Chris Chalk, Allan Corduner, Tim Guinee, Shaun Toub, Erol Afsin, Taylor Kowalski, Micah Hauptman, Marin Ireland, William Abadie, Valerie Cruz, Marc Menchaca, Sebastian Hülk, Art Malik, Nick Boraine, Talia Balsam, Sam Underwood, Martin Wuttke, Allie McCulloch, Reza Brojerdi, Linda Purl, John Getz, Akshay Kumar, Omid Abtahi, Afton Williamson, Ramsey Faragallah, Mido Hamada, Jason Butler Harner, William Sadler, Mehdi Nebbou, Gary Wilmes, Max Volkert Martens, Matthias Gall, Scott Bryce, Amir Arison, Clara Khoury, Martin Donovan, Emily Donahoe, Charles Borland, Brianna Lynn Brown, Marcia DeBonis, Larry Pine, Reggie Austin, Melissa Benoist, Daniel Newman, Jonah Lotan, Pedro Pascal, Daniella Pineda, Justin Wheelon, Matt Cornwell, Tamara Arias, Dane Northcutt, Loai Nofi, Martina García, Elizabeth Franz, Hisham Suliman, Josh Segarra, Rohan Chand, Autumn Dial, Annika Boras, Patrick G. Keenan, Karen Boles, Shelby Townsend, John Gabriel, Lee Raviv, Monte Bezell, Donnie Keshawarz, Jeanette Dilone, Jamil Khoury, Adam Godley, Sammy Sheik, Bradley James, Sebastian La Cause, Sibongile Mlambo, Jaden Harmon, Anthony Reynolds, James Urbaniak, Abigale Corrigan, Stephen Caudill, Rainer Reiners, Lucie Pohl, Joanna Merlin, Adnan Maral, Marc Benjamin, Anna Herrmann, Luise Heyer, Max Beesley, Assaad Bouab, Myriam Abbas, Jana Voosen, Rus Blackwell, Callan McAuliffe, Christoph Glaubacker, Tobias Santelmann, Nasser Faris, Chance Kelly, Pablo Sprungala, Nestor Serrano, Ali Suliman, Yousef 'Joe' Sweid, Michael McKean, Gaby Hoffmann, Waleed Zuaiter, Sherman Howard, Jeremiah Birkett, Hend Ayoub, Adam Boyer, Sharon Conley, James Allen McCune, Brett Gentile, Jon Kohler, Tamer Arslan, Chris Theisinger, Harley Castro, Anton David Jeftha, Noemi Besedes, Branko Tomović, Sebastian Stielke, Atheer Adel, Keith Flippen, Livia Matthes, Cody Lowe, Assad Raja, Remy Auberjonois, John Finn, Terry Dale Parks, Parviz Sayyad, Lawrence O'Donnell, Fiona Ramsay, Sophie Pfennigstorf, James Alexander, George Georgiou, Samir Fuchs, Michael Schiller, Hussi Kutlucan, Fahim Fazli, Mousa Kraish, Atossa Leoni, Torben Liebrecht, Lea van Acken, Gizem Emre, William R. Moses, Steve Nicolson, Joshio Marlon, Max Mauff, Nikola Kastner
  • heyda

Po pěti epizodách to vzdávám. Ničeho zajímavého se mi nedostalo a nudil jsem se víc, než bych od tak dobře hodnoceného seriálu čekal. Téma terorismu beru, i když CIA je podobně humánní asi jako Al-Kaída samotná. V dnešní době, kdy se zvažuje kompletní ústup vojsk z Afghánistánu i dalších islámistických zemí, mi připadá tento seriál, který razí myšlenku nekončícího boje proti terorismu, jako dost účelový. Herecké výkony jsou však výborné a velmi rád bych uviděl Damiana Lewise taky v nějakým pořádným celovečeráku.(20.2.2013)

Homeland stojí na stejných základech jako Dexter. Tajemná hlavní mužská postava s charismatickým hlasem, sexy ženuškou a dětmi, s kterými to příliš neumí a vyschízovaná hlavní ženská postava s častými fucky. Pomalejší tempo první série mi vůbec nevadilo, protože postupné odkrývaní minulosti a Brodyho neobratnost v rodinném kruhu mě bez problémů donutily hltat každé slovo. Pokud jsem u Dextera žasnul, jak tvůrci ždímou Michaela a Jennifer, tak tady jsem nestačil zírat a už naprosto chápu tu záplavu ocenění. Vrcholem první série byl pro mě Brodyho telefonát s dcerou, tam se šlo až na dřeň. Druhá série zvýšila tempo, přibylo akce a celkově o kousek převýšila tu předchozí, jenže to už je tak trošku u Showtime pravidlo a u mnoha jejich hitů druhá série sice zvýší laťku, ale zároveň zůstane předčasným vrcholem seriálu (Dexter, Californication, Weeds). Homeland není látka na osm sérií, takže věřím v soudnost tvůrců, ale na tu třetí se těším neskutečně... Samozřejmě šla laťka dolů, klasika. 1. série: 90%, 2. série: 95%, 3. série: 75%, 4. série: 70%.(7.9.2013)

1. série - 80% - Přestože se občas v seriálovém světě objeví příjemná akce nebo snaživí agenti, regulérní nastupce Jacka Bauera chyběl. A do jisté míry chybí pořád, ale s hudbou Seana Calleryho a nekompromisním obrazem politiky i světa špionských úkolů a intrik se stal Homeland jeho vzdáleným bratříčkem. Paranoia kolem seržanta Brodyho, emoce agentky Carrie nebo důvtip sympaťáka Saula vtáhnou do děje nápaditým pilotem i samotným odvážným tématem a je jen škoda, že se ve druhé polovině tempo občas překvapivě zasekne. I tak ale pod křídly Showtime vznikl další sugestivní seriál, jehož první série byla teprve začátkem, který pomohl redefinovat žánr. Tím spíš, že tvůrci i při nejvyšších možnostech nikdy nezachází za hranici, kde by se z jejich dítka mohl stát přepálený zmatek. 2. série - 100% - Když by na nejvyšší hodnocení stačily jen brilantní dialogy; když i ze situace typu prohledávání kanceláře nebo projíždění kolem stojícího auta je bez nadsázky nervy drásající okamžik; když se ústřední parta herců předhání v co nejúžasnějším výkonu - to jsou chvíle, kdy se Homeland stává králem sezóny a dává nám do hlavy pořádné dilema. Chceme, aby se tvůrci zastavili na adekvátně nízkém počtu sérií nebo budeme Carrie fandit ještě pěkných pár let s rizikem zbytečného natahování zápletky? S paranoiou na druhou, kterou druhá sezóna přinesla, jsem ochoten klidně riskovat i druhou možnost. 3. série - 90% - Unkillable, bringing misery wherever I go. Tíživé, místy zničující a v důsledku tak mnohem méně divácky líbivé než hra na kočku a myš nebo thrillerové naháněčky. Hlavní hrdinové tentokrát padají do nejedné sítě intrik a bolest i zklamání jsou na denním pořádku až tísnivě často. Politická špinavost se o Carrie či Saula otírá snad v každé epizodě a Brody či Dana čelí následkům vlastní minulosti. A seriál tak získává zcela novou tvář, která je na sledování o něco náročnější, ale jako celek se definitivně stává nadčasovým. 4. série - 70% - To, co se po epizodě The Star zdálo jako konec jedné éry a obtížné místo pro začátek něčeho nového, se skutečně stalo koncem jedné éry a začátkem nejistého tvoření nové Carrie, která ale ve výsledku dělá ty samé chyby - jen k nim chybí ona upřímná motivace, díky které jsem se do ní tři sezóny zpátky zamiloval. Celá linka s Aayanem totiž dělá ústřední hrdince medvědí službu a dřívějším činům a kličkám kolem Brodyho ubírá dojem jedinečnosti. Až když ve druhé polovině vygradují linky do výbušných střetů, při kterých tuhne krev v žilách, začínám hlavním charakterům zase fandit. Což nic nemění na tom, že některé zvraty či celé epizody jako by připluly z pozdějších sérií bauerovské 24. To sice není v žádném případě chyba z hlediska kvality, ale Homelandu ubírá jak na výjimečnosti, tak na zdánlivé realističnosti, kterou si v předchozích letech zvládal bez zaváhání udržovat. Od vyloženého zklamání a povzdechu nad začátkem cesty nikam tak pákistánskou baladu zachraňuje civilní finále, které dává prostor hercům, několika všeříkajícím pohledům a kratičkým úderným dialogům. Vtíravý pocit promarněné šance na odchod seriálu na samotném vrcholu ale setřást nedokážu. 5. série - 70% - Renesance se (nakonec) nekoná. Zatímco loni se sezóna zdlouhavě rozjížděla, aby získala větší náboj ve druhé polovině, letos je to přesně naopak. Sugestivní pocit paranoie střídají chladnokrevné činy na obou stranách barikády, Carrie je opět na hraně svých sil a intriky brnkají na nervové struny všech zúčastněných - aby se všechno sesypalo na hromádku předvídatelných, náhodných a podivně napsaných klišé. Alex Gansa se jako hlavní tvůrce rád chlubí tím, jak scénáristé nasávají aktuální informace a zapracovávají je do děje. Bohužel mám pocit, že se jim poznámky na téma Islámského státu, úniku informací nebo Vladimíra Putina poněkud pomíchaly a kvůli tomu zašantročily i rozumné pointy. Protože dostal seriál s postavou Allison překvapivě svěží náboj, strašně mě tenhle rozpačitý výsledek mrzí. Tím spíš, že dokazuje, že jestli by tvůrci Homelandu měli v posledních letech dostat za něco pohlavek, je to za způsob, jakým (ne)umí psát postavu Petera Quinna.(13.1.2012)

Showtime opakuje "Dexter koncept"; tentokrát v hávu Mandžuského kandidáta. A dle úvodu to vypadá, že i neméně zajímavě a kvalitně. Obavy z Claire Danes se rozplynou při její první scéně s Lewisem tváří v tvář. To napětí a chemie mezi nimi... Nepopsatelné. Pokud Showtime postaví celou sérii právě na tomto, mám(e) se na co těšit; zvlášť pokud se vydají cestou neočividných zvratů a nebudou se zdráhat překročit hranice politické korektnosti. S1: Pokud se tvůrci zrovna nebáli zvratů či se věnovali ústřednímu duu, tak to funguje na výbornou. To co tomu nakonec podkopává nohy je závěr; tohle mělo mít jednu sezónu. Ne, že by otevřená vrata neslibovala zajímavé peripetie i nadále, ale vše od začátku spěje k tomu jedinému momentu, který nakonec nenastane. Ani tak to není špatné. V mnoha ohledech jde i o logické vyústění. Jen... Jen tam vše od telefonátu s dcerou nesedne. Navíc vzhledem ke kvalitám a sevřenosti celé série překvapí množství nedořešeností v poslední epizodě. Je prostě na jiné vlně než díly před ní. S2: Začíná se několika oslími můstky, aby se dostali zpět do hry všichni hráči z první řady, ale jakmile se to od druhé epizody rozjede, tak je až překvapivé, co vše si tvůrci dovolí, k jakým zvratům mají odvahu a jaké tempo nasadí. Až se dostanou do momentu, kde stejně jako v minulé sérii udělají veletoč, kterým to zdánlivě zazdí, zvolní tempo a... A tentokrát neudělají stejnou chybu jako minule a tak ono příslovečné ticho před bouří plní svůj účel více než důstojné finální tečce. A pokud jsem po první sérii byl na druhou "pouze" zvědav, tak po této se na třetí regulérně těším. S3: Což byla chyba, protože třetí řada se nevyhnula (staro)novým problémům. Opět je v ní hluchá pasáž; a to hned v úvodní čtveřici epizod. Brodyho rodině je v první třetině věnováno neúměrné množství prostoru, které nemá sebemenší opodstatnění pro pozdější vývoj a je to ukázkový příklad seriálové vaty. Ona i postava Brodyho je již evidentní přebytečná koule u nohy. Škoda také, že tvůrci Carrie dostali do bludného kruhu "neuposlechne rozkaz - jedná na vlastní pěst - udělají na ni bububu". Bylo to i v minulých sériích, ale zde je to díl za dílem a tak okaté, že to funguje jen a pouze díky Claire Danes. Když se k tomu přičte, že celá série od počátku příliš očividně míří k "tomu" jednomu momentu, tak se žádné nadšení nekoná. Spokojenost však ano, protože herci to táhnou a veškeré čistě špionážní pasáže jsou stále ještě napínavé jako máloco. S4: Odproštění od rodinných i vztahových peripetií ve prospěch plného soustředění se na špiónské hrátky je jedině ku prospěchu; rázem je to nepoměrně zajímavější i napínavější, byť se nejednou více než kdy předtím projevují čtyřiadvacítkové kořeny tvůrců. Ovšem hned několik epizod a pasáží (vesměs komplet 6. - 11. epizoda) je tím vůbec nejlepším, s čím doposud Homeland přišel a tak se i ona nevyhnutelná vatózní výplň v některých dílech dá bez problémů snést; zvlášť když tentokrát nenudí, byť zdržuje a zapříčiňuje mnohdy nevyrovnané tempo. S5: Sezóna, která dojela na povinnost mít dvanáct epizod. Kdyby si vystačila s polovičním rozsahem, tak je v ní materiál na vůbec nejlepší řadu, ale takto byla nacpána vatou, která vyznívá do ztracena, snaží se být aktuální a vůbec je k uzoufání... Výplňková a tak nutí dělat postavy neskutečné hlouposti kolem sto a jednoho MacGuffinu. Nejhůře to v tomto ohledu odnese Quinnova linie, ale ušetřena nezůstane žádná. Škoda, základ je totiž výtečný i sympatický, ale to vaření z vody to poslalo do kopru. | S1: 4/5 | S2: 5/5 | S3: 3/5 | S4: 4/5 | S5: 3/5(6.10.2011)

Zatiaľ podľa prvej série vidím len ďalší nadhodnotený seriál. Je fajn, ale nie je zázračný. Na hodnotenie počkám do druhej série.__Podobne ako VIKINGOVIA (viem, trchu skok v žánri :-)) ani Zradca sa nebojí poskočiť v deji či škrtať. Príbeh si ide pekne za svojim a po dlhšej dobe som mal pocit, že takto bol seriál plánovaný od začiatku, bez komerčného naťahovania...(4.10.2013)